Americký prozaik, scenárista a producent Michael Crichton se narodil v Chicagu v roce 1942. Absoloval nejlepší z amerických medicín, univerzitu Harvard Medical School v Bostonu. Michael pochází ze čtyř sourozenců, jež stejně jako on studovali téměř současně na různých amerických školách. A protože vzdělání v Americe něco stojí, často měl Michael finanční potíže. Přivydělával si proto psaním a vedl dokonce v jednom plátku sportovní rubriku.
Netrvalo dlouho a Michael napsal svou první knížku. Vyšla pod pseudonymem Jeffery Hudson a jmenovala se A Case of Need (Případ nouze). A pak se stalo něco, co Michael asi nečekal, tato jeho prvotina získala cenu Edgara A. Poea jako nejlepší detektivka roku. Tak se stalo to, že dříve než vůbec s medicínou pořádně začal, tak s ní skončil. Díky úspěchu další knihy Kmen Andromeda, se Michael dostal až do Hollywoodu a zároveň se tak stal milionářem.
A tak finančně zajištěný Michael mohl zůstat na volné noze, a psát knížky. Jenže ani s tím se tak úplně nespokojil a zkusil si i roli režiséra. Režíroval snímky Westworld, Coma a taktéž Velkou vlakovou loupež, kterou točil podle vlastního románu The Great Train Robbery, který v Čechách vyšel pod nepříliš přesným překladem – Čtyři klíče. Bývá nazýván otcem techno-trilleru. také zajímal o počítače a v 80. letech řídil softwareovou firmu Film Track, která vyvíjela programy pro filmovou animaci. Mezi nejslavnější Crichtonovy zfilmované knihy patřé Jurský park a Pojídači mrtvých.
Absolutorium medicíny vysvětluje Crichtonovy znalosti, které často ve svých dílech využívá, k medicině se velice rád vrací. Je například i tvůrcem známého televizního seriálu Emergency (Pohotovost). Michael Crichton se ale na každou svoji knihu velice pečlivě připravoval a jeho knihy mají na konci rejstřík nabitý knihami, které během psaní prostudoval (jen pro knihu Kongo to bylo 65 knih).
Michael Crichton zemřel v Los Angeles ve věku 66 let na rakovinu.
Crichton prodal více než sto padesát milionů výtisků svých knih, v několika desítkách jazyků. Svými díly inspiroval generace studentů, dával i podněty vědcům, osvětloval záhady světa.
Pokud neznáš svou rodinnou historii, neznáš nic. Jsi jako list, který netuší, že je součástí stromu.
Vědecké poznání je jako zděděné bohatství. Přečteš si, co udělali ostatní a uděláš další krok. Můžeš to udělat jako velmi mladý. Můžeš docílit velmi rychlého pokroku.
Všichi žijeme ve virtuálních prostředích, definovaných našimi představami.
Příliš se soustředí na to, co mohou udělat. Nikdy nepřemýšlí o tom, co by měli udělat.
Knihy se ani tak nepíší, ale přepisují. Je to jedna z nejtěších věcí připustit si to, zvláště poté, co jste ji už přepsali posedmé a pořád to není ono.
V informační společnosti nikdo nepřemýšlí. Očekáváme, že bude ostraněn papír, ale ve skutečnosti jsme odstranili myšlenky.
Michael Crichton