Kmen Andromeda

Michael Crichton

129 

Elektronická kniha: Michael Crichton – Kmen Andromeda (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: crichton01 Kategorie: Štítek:

Popis

E-kniha Michael Crichton: Kmen Andromeda

Anotace

Jedna z nejslavnějších knih Michaela Crichtona je detailně promyšlenou vizí kosmické nákazy šířící se na Zemi. Popisuje pět dnů největší americké vědecké krize. Tak jak bývá při řešení krizí obvyklé, je chování jejich účastníků směsí předvídavosti a zatmění mysli – krize jsou dobou pro skvělé i naprosto nesmyslné nápady. Autorovo vypravěčské umění, smysl pro detail a vědecké znalosti vytvářejí reálný svět současného výzkumu, a také nezapomenutelný čtenářský zážitek.
Čtyři vědci vybraní pro své vědecké úspěchy jsou v úplném utajení povoláni do laboratoří ukrytých pod nevadskou pouští. A zde, obklopeni nejmodernější technikou a odříznuti od světa, bojují s celosvětovou epidemií působenou neznámým mikroorganizmem, který zabil, kromě dvou, všechny obyvatele jednoho městečka v Arizoně, kam dopadl kontaminovaný satelit, sbírající kosmické vzorky. Krok za krokem odhalují tajemství kmene Andromeda. Avšak jejich protivník unikne ze svého vězení v laboratoři a závod o čas se ještě zrychluje.

O autorovi

Michael Crichton

[23.10.1942-4.11.2008] Americký prozaik, scenárista a producent Michael Crichton se narodil v Chicagu v roce 1942. Absoloval nejlepší z amerických medicín, univerzitu Harvard Medical School v Bostonu. Michael pochází ze čtyř sourozenců, jež stejně jako on studovali téměř současně na různých amerických školách. A protože vzdělání v Americe něco stojí, často měl Michael finanční potíže. Přivydělával si proto psaním a vedl dokonce...

Michael Crichton: životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Žánr

,

Název originálu

The Andromeda Strain

Originál vydán

Jazyk originálu

Překlad

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Kmen Andromeda“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

druhý den
PIEDMONT

5 / První hodiny

Veškerá technika byla připravena. Kabely, kódy, dálnopisy čekaly nečinně dva roky. Čekaly na to, až Manchek zavolá a uvede všechna zařízení do chodu.

Když skončil vytáčení, uslyšel několik mechanických klapnutí a pak slabé hučení, jež znamenalo, že byl zapojen na jednu z hlavních linek zajištěných proti odposlouchávání. Po chvíli hučení ustalo a nějaký hlas řekl: „Váš hovor je zaznamenáván. Udejte své jméno, oznamte zprávu a zavěste.“

„Major Arthur Manchek, letecká základna Vandenberg, řídící středisko Scoop. Domnívám se, že je nutno vyhlásit poplach plánu Wildfire. Mám tu průkazné vizuální údaje, jež jsem dal z bezpečnostních důvodů prohlásit za tajné.“

Jak tak mluvil, napadlo ho najednou, že to zní vlastně nevěrohodně. Ani magnetofon mu nebude věřit. Pořád ještě držel telefon v ruce, jako by čekal na odpověď.

Nepřišla však. Pouze to klaplo, když se automaticky přerušilo spojení. Linka už byla vypnuta; zavěsil a vzdychl. Byl velice nespokojen.

Manchek čekal, že ho za několik minut zavolají z Washingtonu. Očekával, že v nejbližších hodinách bude mít spoustu hovorů, a tak zůstal u telefonu. Nezavolal ho však vůbec nikdo; Manchek nevěděl, že proces, který uvedl do chodu, je plně zautomatizován. Když byl jednou plán Wildfire spuštěn, postupoval neúchylně dopředu a nedal se po dvanáct prvních hodin odvolat.

Za deset minut po Manchekově telefonátu začaly dálnopisy po tajných kabelech vyťukávat po celých Spojených státech tuto zprávu:

 

      ZAČÁTEK

PŘÍSNĚ TAJNÉ

KÓD:
CBW 9/9/243/435/6778/90
PULG KOORDINÁTY DELTA 8997

ZPRÁVA:
POPLACH WILDFIRE VYHLÁŠEN OPAKUJI
POPLACH WILDFIRE VYHLÁŠEN
OZNÁMENO:
NASA/AMC/NSC/COMB DEC

ČAS ROZKAZU:
LL–59–07 PODLE DATA
DALŠÍ URČENÍ
ZNÍ:
ZÁKAZ PUBLIKACE
POTENCIÁLNÍ SMĚRNICE 7–12
POPLACH TRVÁ DO ODVOLÁNÍ
KONEC ZPRÁVY

 

Tak zněl vydaný telegram. Všechno v něm, to co vyplývalo z Manchekova hlášení, i oznámení o utajení události před tiskem a o směrnici 7–12, bylo vysláno automaticky.

O pět minut později tu byl druhý telegram, který jmenoval skupinu plánu Wildfire:

 

      ZAČÁTEK

PŘÍSNĚ TAJNÉ

KÓD:
CBW 9/9/234/435/6778/900

ZPRÁVA:
TITO AMERIČTÍ OBČANÉ MUŽSKÉHO POHLAVÍ BYLI ZAŘAZENI POD STATUT ZET KAPPA DŘÍVĚJŠÍ PROVĚŘENÍ PRO PŘÍSNĚ TAJNÉ ÚKOLY
POTVRZENO

JMÉNA:
STONE JEREMY       81
LEAVITT PETER      04
BARTON CHARLES     51
CHRISTIANSENKRIKEŘÁDKA NEPLATÍ ŘÁDKA NESPRÁVNĚ:
KIRKE CHRISTIAN    142
HALL MARK          177

JMENOVANÝM UDĚLEN STATUT ZET KAPPA DO ODVOLÁNÍ

KONEC ZPRÁVY

 

Teoreticky byl i tento telegram podle rutinního postupu. Měl jmenovat pět členů, jimž byl udělen statut Zet Kappa, což byla šifra prověření. Bohužel však stroj vytiskl nesprávně jedno jméno, a nepřečetl znova celou zprávu. (Normálně totiž, když jeden dálnopis na tajné hlavní lince nesprávně vytiskne část zprávy, musí být celá zpráva znovu přepsána; počítač ji čte celou znova, aby potvrdil správnost opraveného znění).

Zpráva tedy v této formě vyvolala jistou pochybnost. Ve Washingtonu a jinde byli povoláni experti, aby potvrdili přesnost zprávy takzvaným obráceným kontrolním postupem. Washingtonský odborník vyslovil své znepokojení, pokud jde o platnost zprávy, neboť stroj tiskl i další menší chyby, jako například „L“ místo „1“.

Výsledek toho všeho byl, že první dvě jména na seznamu byla schválena a ostatní, až do odvolání, nikoliv.

 

Allison Stoneová byla už unavena. Se svým mužem, přednostou bakteriologického ústavu Stanfordovy university, pořádala ve svém domě v kopcích nad universitním areálem večírek, a nikdo z těch patnácti mužů a jejich manželek, které pozvala, se pořád nezvedal k odchodu. Paní Stoneová byla rozmrzelá: byla vychována ve Washingtonu, kde se druhý šálek kávy, podaný již bez koňaku, považuje za jemný pokyn k odchodu. Litovala, že se lidé z university nechovali podle tohoto pravidla.

Už před několika hodinami podávala kávu, a všichni tu ještě byli.

Krátce před jednou hodinou v noci zazvonil u domovních dveří zvonek. Když otevřela, uviděla ke svému překvapení dva muže ve vojenském stejnokroji. Zdálo se jí, že jsou nějací nevrlí a nervózní: pomyslela si, že tu v okolí asi někoho nemohou najít. Lidé, když v noci projížděli touto vilovou čtvrtí, tu často zabloudili.

„Mohu vám nějak pomoci?“

„Promiňte, prosím, že vás obtěžujeme,“ řekl jeden z nich zdvořile, „bydlí tu doktor Stone?“

„Ano,“ řekla a poněkud se zamračila. „Bydlí.“

Podívala se za oba muže dozadu na ulici. Parkovala tam modrá vojenská limuzína. Vedle vozu stál další muž. Zdálo se, že něco drží v ruce.

„Nemá ten člověk flintu?“ řekla.

„Nezlobte se,“ řekl jeden z mužů, „ale musíme hned mluvit s doktorem Stonem.“

Všechno se jí to zdálo nějak divné, a začala se bát. Pohlédla přes zahradu a spatřila čtvrtého muže, jak stojí u domu a nakukuje do okna. V bledém světle, jež dopadalo na trávník, viděla zřetelně, že má v ruce pušku.

„Co se děje?“

„Paní Stoneová, nechceme rušit vaši společnost, zavolejte, prosím, pana doktora ke dveřím.“

„Nevím, jestli –“

„Jinak bychom museli za ním,“ řekl muž.

Chvíli váhala a pak řekla: „Počkejte tady.“

Ustoupila, a když chtěla zavřít dveře, jeden z mužů proklouzl do haly. Stanul u dveří zpříma a velmi zdvořile, klobouk držel v ruce.

„Počkám tuhle,“ řekl a usmál se na ni.

Šla zpátky k hostům a snažila se nedat před nimi nic najevo. Všichni se tu bavili a byli veselí, pokoj byl naplněn hlukem a kouřem z cigaret. Našla Jeremyho v rohu, jak s někým živě debatuje o nepokojích a násilnostech v amerických městech. Dotkla se zlehka jeho ramene, aby se vzdálil od skupiny hostů.

„Možná ti to bude připadat divné,“ řekla, „ale v hale stojí nějaký voják, před dveřmi také. Kromě toho jsou ještě dva na zahradě, a ozbrojeni. Chtějí s tebou mluvit.“

Stone vypadal chvilku překvapeně, a pak kývl. „Vyřídím to,“ řekl.

Jeho reakce se jí nelíbila; vypadal, jako by je čekal.

„Mohls mi o tom říct, když jsi to věděl.“

„Nevěděl,“ řekl. „Vysvětlím ti to později.“

Vykročil spěšně směrem k hale, kde na něj důstojník stále če…