esej

[1] Místo výkonu trestu, Nápravně pracovní tábor. / [2] Podle svědectví Čechova byla carská katorga mnohem méně vynalézavá. V Alexandrovském vězení (Sachalin) mohli katoržnici ve dne v noci nejen vycházet na dvůr a na záchod (paraši tam ani neexistovaly), ale po celý den mohli – i do města! Takže skutečný smysl slova „katorga“, galeje – že veslaři musí být přikováni k veslům – pochopil pouze Stalin. / [3] Za…

Více
  • 16. 9. 2024

V roce tisícím devítistém čtyřicátém devátém jsme s přáteli přišli náhodou na pozoruhodnou noticku v časopise Příroda, vydávaném Akademií věd. Bylo tam drobným písmem napsáno, že na řece Kolymě byla při výkopech objevena podzemní ledová čočka, zmrzlý dávnověký potok – a v něm zamrzlí představitelé fosilní (několik desítek tisíc let staré) zvířeny. Tyto ryby či mloci se uchovali tak čerství, potvrzoval vědecký dopisovatel, že přítomní rozbili led a hned je s chutí snědli. / Nepočetní čtenáři časopisu byli jistě nemálo udiveni, jak dlouho se může rybí maso v ledu uchovat. Leč málokterý z nich mohl pochopit skutečný velkolepý smysl této neopatrné noticky. / My jsme jej pochopili hned. Viděli jsme před sebou živě celý ten …

Více
  • 16. 9. 2024

Zvykli jsme si říkat, že v GULagu je možné všechno. Nejčernější podlost, jakákoli proradnost, úžasné nečekané setkání a láska na okraji propasti – to všechno možné je. Bude-li vám někdo se zářícíma očima vykládat, že kdosi byl převychován úředními prostředky, prostřednictvím KVO – tomu klidně odpovězte – kecy! / V GULagu se převychová každý, člověka převychová kamarád nebo okolnosti,… / …

Více
  • 16. 9. 2024

Když Bůh opouštěl místo, odkud řídil univerzum a jeho řád hodnot, odkud odděloval dobré od zlého a dodával smysl každé věci, don Quijote vyšel z domova a nebyl s to poznat svět. Za nepřítomnosti nejvyššího Soudce se totiž svět náhle objevil v celé své zrádné mnohoznačnosti; jediná boží Pravda se rozpadla na sta relativních pravd, o které se lidé podíleli. Takto se narodil Novověk a s ním román, jeho obraz…

Více
  • 22. 8. 2024

Pětisetstránková kniha zahrnuje eseje od roku 1931 až do konce autorova tvůrčího života v / roce 1949 (zemřel po těžké nemoci v lednu roku 1950). S výjimkou / předřazení eseje Proč píšu na začátek výboru, je zbytek esejů řazen / chronologicky. / To působí někdy dost neobvykle, neboť za sebou následuje nesouměřitelné. / Jednotlivé eseje mají zhruba od pěti do padesáti stránek a tématicky se / dělí do několika skupin. / Rozsáhlé jsou eseje politické či politologické. C…

Více
  • 13. 5. 2023

Orwellovu románovou prvotinu / Barmské dny (Burmese Days, 1934) vydalo v roce / 1998 v překladu Zuzany Šťastné nakladatelství Volvox Globator. / Českému čtenáři se tak v celkem důstojné grafické úpravě dostává do / rukou další dílo jednoho z největších autorů první poloviny / dvacátého století. Kniha nám tentokrát představuje Orwellovu ranou / tvorbu, z období, kdy ještě není autorem vyhroceně kritickým a / politickým (i když už zde hraje důležitou roli kritická refl…

Více
  • 13. 5. 2023

Z hojného odkazu britského spisovatele George / Orwella (1903-1950) se u nás – zejména v dobách komunistických – dostalo / až kultovního uznání prózám Farma zvířat a 1984, zatímco ostatní díla / zůstala v pozadí. Neprávem!V Česku se dosud nevzalo příliš na vědomí, / že Orwell nebyl „jen“ vizionářem, který mezi prvními rozpoznal principy / totalitních režimů. Orwell byl též svědomím a mluvčím generace, která na / vlastní kůži poznala dvě světové války, hospodářskou…

Více
  • 13. 5. 2023

V této knize Orwell píše o svých zážitcích ze španělské / občanské války, kde bojoval jako dobrovolník na straně Republiky. Po / příjezdu do Barcelony podlehne revoluční atmosféře a vstoupí do milice / POUM (Partido Obrero de Unificacion Marxist – Sjednocená marxistická / dělnická strana), anti-stalinistické socialistické strany, záhy se dostává / na frontu, kde zjišťuje, že Španělé jsou velmi špatní bojovníci, / nepřátelské postavení je 700 metrů daleko, zbraně j…

Více
  • 13. 5. 2023

Skromný návrh, /   / jak zabrániti tomu, aby děti / chuďasů nepřipadaly na obtíž / rodičům i zemi, a jak to / zaříditi, aby z nich měla / veřejnost prospěch /   / Jonathan Swift / Žalostná podívaná se naskýtá těm, kdož se procházejí naším velkoměstem nebo cestují po venkově, když vidí na ulicích i na silnicích a ve dveřích chatrčí plno žebraček, ověšených třemi, čtyřmi nebo šesti dětmi, vesměs v hadrech, jak dotírají na kdejakého chodce s prosbami o almužnu. Tyto…

Více
  • 13. 5. 2023

1968, 27. červen / Na podporu dalšího rozvoje reformního procesu v Československu, označovaného jako Pražské jaro, pracovníci Československé akademie věd iniciovali vydání manifestu, jímž měla být aktivizována československá veřejnost v situaci neustálého a zjevnějšího tlaku sovětského vedení proti československým reformám. 27. června Lidové noviny, Práce, Mladá fronta a Zemědělské noviny otiskly výzvu reformního komunistického spisovatele Ludví…

Více
  • 13. 5. 2023

When I was a graduate student at Berkeley studying Chinese and Japanese and planning to go to the Orient, in a perhaps excessively orderly fashion I decided I should get my teeth fixed. I didn’t realize they had dentists all over the place. Anyway, I signed up with the University of California dental school, and for two years I bicycled from Berkeley to San Francisco once a week and put myself in the hands of a Japanese-American dental student. On one…

Více
  • 13. 5. 2023

NOTE / Books by d.a.levy – find them where you can – /   / ukanhavyrfukncitibak. Cleveland, Ghost Press 1970. / Suburban Monastery Death Poem. Madison, Wis., Quixote Press, Vajrayana Reprint Series #1. / The Tibetan Stroboscope. Cleveland, Ayizan Press, 1968. / and, issues of The Buddhist Third Class Junk Mail Oracle.

Více
  • 13. 5. 2023

The short essay on “The Improbability of the Infinite” which I was planning for you yesterday will now never be written. Last night my brain was crammed with lofty thoughts on the subject–and for that matter, on every other subject. My mind was never so fertile. Ten thousand words on any theme from Tin-tacks to Tomatoes would have been easy to me. That was last night. This morning I have only one word in my brain, and I cannot get ri…

Více
  • 13. 5. 2023

… nemorální, agresivní, necitelní, nekultivovaní a vůbec zlí. Jsou zodpovědní za většinu potíží tohoto světa. Jsou jiní než my. / To je asi tak souhrn z každodenních zpráv o Rusech. Ale občas sítem předsudků něco proklouzne, takové malinké znamení, které je tak čisté, pravdivé a skutečné, že na chvíli protrhne rezavějící železnou oponu a my spatříme nikoliv nepřátele, ale souputníky, kteří patří k našemu společenství radosti a bolesti. / Vezměte si t…

Více
  • 13. 5. 2023

Třísky jsou nezbytné k rozdělání ohně. To se vezmou pořádně / smolné špalky ze staré borovice a nasekají se z nich polínka silná jako prst. Stačí několik takových třísek a pořádný oheň máte / velmi rychle, dokonce i když je dřevo moc čerstvé. Polínka bývala na vesnici běžnou surovinou – obvykle je lidé mívali úhledně naskládaná / u kamen v kuchyni nebo u krbu, ale dnes se dříví na topení prodává v igelitových pytlících v supermarketech. / Citáty v této knížc…

Více
  • 13. 5. 2023