divadelní hra

SEPARACE PRŮTOKOVÝCH POZNATKŮ / Prof. Miloň Čepelka: / Podívejme se na druhou zásadu Cimrmanovy šesterky, na separaci průtokových poznatků. / Po letech učitelského působení ve Struku udělal Cimrman namátkovou prověrku vědomostí svých bývalých žáků. Výsledek byl skličující. Zjistil, že si všichni pamatují jen asi jednu desetinu toho, čemu je ve škole učil. Devět desetin poznatků bylo průtokových – laicky řečeno: šly jedním uchem tam a druhým ven. / Cimrman se proto rozhodl udělat v procesech pamatování a zapomínání jednou provždy pořádek. Přímo určil, kterou látku si mají žáci zapamatovat a kterou zapomenout. Látka pro pamatování zabírala …

Více
  • 16. 12. 2024

Osoby: / VLASTA / VAVROCH – její otčím / BÁRTA – podruh / VYPICH – rodinný lékař / VOGELTANZ – Šikovatel / INVALIDA / (Před oponou.) / VYPICH: Vážený pane starosto, páni radní, velevážené publikum! Naše divadelní společnost má tu čest hostovati ve vašem městě právě v den, kdy zde přítomný pan starosta slaví životní jubileum. Kus, který dnes uvidíte, nechť je kyticí podanou českými herci českému starostovi českého města. A v této kytici, uvité z prostého lučního kvítí… českého, skví se dnes květ nejvzácnější: jako host tohoto slavnostního večera vystoupí přední člen slavné divadelní společnosti Vendelína Budila z Plzně. Není to nikdo menší než sám Karel Infeld Prácheňský! / (Z magnetofonu zazní potlesk. Vavroch vyjde před oponu, ukloní se a přijme kytici umělých květin, kterou mu podá Vypich, a společně odejdou.) …

Více
  • 16. 12. 2024

Doc. Jaroslav Weigel: / Díky příliš prudkému zákroku pyrotechnika Šťáhlavského při liptákovském objevu musíme, pokud jde o Cimrmanovo výtvarné dílo, mluvit bohužel o jeho doslovné zlomkovitosti: jeho rekonstrukce je dnes už zhola nemožná a profesor Trtílek na ní také dosud pracuje. / V období, které nazýváme dynamickým, soustřeďoval se Cimrman především na pohyb. Kdo se jen trochu s jeho názory seznámí, tomu je…

Více
  • 16. 12. 2024

Dr. Zdeněk Svěrák: / Milí přátelé, přede dvěma lety jsme uspořádali zajímavou anketu: naši diváci měli odpovědět na otázku, co se jim vybaví při slově Blaník. / Pro 5 % respondentů byl Blaník značkou televizoru Tesla. 3% ho považovala za větroň a 2% za kino na Václavském náměstí. 1% ze sta dotazovaných odpovědělo – byl to člen lidových milicí – že Blaník je krycí název pro klidový stav útvarů v mrtvém…

Více
  • 16. 12. 2024

Libreto opery /   / (Na jevišti sedí sousedé s fajfkami a staročeskými čepicemi. Vejde Jíra, rovněž s fajfkou a čepicí. Na zádech má nůši.) / 1. SOUSED: Hej hola, sousede! / Hej hola! Hola! Hola! Hola! / Hej hola, sousede! / Hej hola. Hej hola. Hej hola. / JÍRA: Zdá se, že mě někdo volá. / Kdo to může být? / Kdo mě tady ruší / a nedá mi klid, / když jdu domů s nůší? / Kdo to může být? / Není to snad pěnkavice? / SOUSEDÉ: Chacha, chacha, chacha!

Více
  • 16. 12. 2024

3. OBRAZ / Na královském zámku / KRÁL: Je to neštěstí. Takové neštěstí! / ZLATOVLÁSKA: (Její představitel je muž a v této chvíli by nikoho nemělo napadnout, že jde o princeznu: má vousy, mužské šaty i chování… ) Je to neštěstí, otče, to je pravda, ale podívej, jsou lidé, kteří jsou na tom ještě hůř. Včera mi například říkala chůva o tom velkém požáru dolejšího mlýna. O tom jsi neslyšel? / KRÁL: Ne. / …

Více
  • 16. 12. 2024

Obraz 3 / (Varel Frištenský se vypřáhne ze saní a všichni přisednou k náčelníkovi.) / NÁČELNÍK: Pánové! Hrozí nám smrt hladem. Přemýšlel jsem o tom celou noc a nevidím jiné východisko. Navrhuji sníst psy. / (Přítomní si vymění nechápavé pohledy.) / UČITEL: Psy? / LÉKÁRNÍK: Vždyť my přece žádné psy… Aha, už rozumím! / (Pohlédne na Frištenského, který s vyplazeným jazykem dýchá jako pes.) / FRIŠTENSKÝ (v úleku…

Více
  • 16. 12. 2024

CIMRMANŮV ZPŮSOB NOTOVÉHO ZÁPISU / (Brukner se začne motat za oponou uprostřed jeviště. Opona se vlní a je vidět, že tápající student postupuje od středu k portálu. Hraběta se konečně odhodlá Bruknerovi pomoci. Jde k portálu, kam zatím B. dorazil, a hmatem přes oponu ho odvede do rozparku opony v prostředku.) / Hraběta: Tak, copak jste si připravil, pane kolego? / Brukner: Já jsem si měl připravit referát na téma grafická stránka… / Hraběta: Mně ne, mně to neříkejte, tady auditorium to zajímá. A pěkně nahlas, aby to všichni slyšeli. / Brukner: Já jsem si měl připravit referát na téma …

Více
  • 16. 12. 2024

Doc. Jaroslav Weigel: / Ano, to je dotaz, který se úzce týká naší hry. V roce 1912 opouští Cimrman své liptákovské útočiště a vydává se na cestu do Traunu u Linze. Toto nevelké město vynikalo v Rakousku pouze ve dvou směrech: byla tu největší továrna na dynamit a největší sirotčinec. Cimrman byl vedením tohoto sociálního ústavu požádán, aby aplikoval své proslulé pedagogické zásady na sirotky. / Náhoda tomu…

Více
  • 16. 12. 2024

Prof. Smoljak: Sami vidíte, že si profesor Fiedler s rekonstrukcí Cimrmanovy hry mnoho problémů nedělal… /   / (Otevře se krátce opona. Proběhne chlapec s obručí.) Sám ostatně v divadelním programu píše, že ho práce strhla natolik, že s ní byl hotov – jak doslova říká – „ein, zwei“. / Ještě bych vás chtěl upozornit na jednu inscenační zvláštnost: v dramatu Němý Bobeš vystupuje celkem 15 postav. Do… / …

Více
  • 16. 12. 2024

Doc. Jaroslav Vozáb: / Vážení přátelé, / zahajme dnešní představení poslechem vzácného autentického snímku. / (Z magnetofonového záznamu zazní znělka místního rozhlasu, do níž vpadne hlášení: „Láhve s propan-butanem vyměňují se dnes ve 13 hodin před hospodou U Sirotků. Opakuji: Láhve s propan-butanem vyměňují se dnes…“) / To, co jste slyšeli, byla autentická nahrávka znělky místního rozhlasu obce Liptákov.…

Více
  • 16. 12. 2024

DOČKÁ SE PRAHA CIMRMANOVY SOCHY? / Dr. Zdeněk Svěrák: / Vážení přátelé, scházíme se dnes nad dílem českého velikána Járy Cimrmana, abychom se seznámili s jeho činností kriminalistickou. / Nejprve mi dovolte, abych vás jako předseda komise pro zbudování Cimrmanova pomníku informoval o tom, jak jsme s celou záležitostí daleko. / První impuls k akci Socha vyšel od dr. Bičíka. Dr. Bičík, rodilý Malostraňák, již dvacet let trpělivě přesvědčuje úřady, že Malostranskému náměstí — jinak velmi pěkně řešenému — něco chybí. Jednoho dne přinesl na zasedání našeho výboru pro cimrmanovské oslavy dvě pohlednice. První byla stará, ještě z doby, kdy Malostranské náměstí neslo …

Více
  • 16. 12. 2024

4 / Kdybych měl sám sebe definovat, řekl bych, že jsem hedonista chycený do pasti extrémně zpolitizovaného světa. To je situace, o které vyprávějí mé Směšné lásky, které mám ostatně nejraději ze svých knih, protože se v nich odráží nejšťastnější období mého života. Podivná koincidence: dopsal jsem poslední povídku (psal jsem je během celých šedesátých let) tři dny před invazí Rusů. / Když vyšlo v roce…

Více
  • 22. 8. 2024

Komedie o pěti aktech, napsaná podle Komedie o hrnci Římana Plauta. Děj se odehrává ve druhé polovině 17. století v Paříži. / Za hlavního hrdinu si autor vybral majetného vdovce Harpagona, který je ovládán nestárnoucí lidskou vlastností – lakomostí. Harpagon jedná pouze v zájmu svého majetku, aniž by bral ohled na své děti – Elišku a Kleanta – nebo na služebné. Bezohledně chce Elišku provdat za bohatého starce Anselma a Kleanta oženit s vdovou, přes…

Více
  • 13. 5. 2023

Tuto novelu otiskl Tyl v roce 1840 v časopise Vlastimil a téměř záhy se stala jedním z nejdiskutovanějších příspěvků. Napůl smyšlený a napůl pravdivý příběh totiž až příliš věrně zpodobňuje a karikuje postavu básníka Karla Hynka Máchy. / Novela začíná oddílem nazvaným „Místo předmluvy“, která nám nabízí scénu z knihkupectví, kde se prostý venkovan pozastavuje nad názvem novely Rozervanec a vzdělaní šlechtici mu to vysvětlují takto: / „Najdete-li člověk…

Více
  • 13. 5. 2023