dětské

Ronja se narodila té noci, kdy nad horami řádila bouře. A byla to taková bouře, že všechna zvěř z Mattisova lesa vystrašeně zalezla do svých doupat a skrýší, jenom ty kruté, divé větrnice z ní měly opravdovou radost a křičely a povykovaly, když létaly kolem loupežnického hradu na Mattisově hoře. Lovisu, která se uvnitř chystala k porodu, to tak rušilo, že řekla Mattisovi: / “Odežeň ty hrozné větrnice, ať…

Více
  • 2. 3. 2025

KULIČKA HRAJE DIVADLO / Když přišel v poledne pan ředitel Pogge domů, zastavil se jako přimražen na prahu obývacího pokoje a hleděl vyjeveně dovnitř. Stála tam jeho dceruška Kulička, s tváří obrácenou ke zdi, ukláněla se a něco kňourala. Bolí ji snad bříško? napadlo pana ředitele. Zatajil dech a nehýbal se. Kulička natahovala obě ruce k stříbrné tapetě, klaněla se a říkala chvějícím se hláskem:… / …

Více
  • 21. 2. 2025

KAPITOLA DVANÁCTÁ /   / Mnoho krásných vánočních stromků a jedna malá jedlička; pomeranče, z nichž každý váží dvě kila; moře slz; opakující se zvonění; pláč a smích v jednom ranci; nové barevné pastelky a jejich první použití; hermsdorfská noční dopisní schránka a hvězda létavice. /   / Bylo to na Štědrý večer, asi tak v osm hodin. Státní meteorologická stanice předpověděla pro celou střední Evropu…

Více
  • 21. 2. 2025

KAPITÁN SE VRACÍ /   / Ve středu časně zrána přistál kapitán Schmauch opět v Korlsbůttelu. Přístavní dělníci, kteří měli vyložit zboží, stáli už na nábřeží. Kapitán vyřídil běžné formality s celníky a vystoupil na břeh. Bylo mu chladno. Zamířil k hotelu Na pláži, aby si tam vypil šálek horké kávy. / Sotva si ji u sklepníka objednal a sklepník odešel, přihnal se hoteliér, pozdravil ho a vyhrkl:… / …

Více
  • 21. 2. 2025

DETEKTIVOVÉ SE SCHÁZEJ! /   / Posadili se na dvě bílé lavice v parku a na nizoučkou železnou mříž lemující trávník a tvářili se vážně. Hoch, jemuž přezdívali Profesor, jako by byl čekal jen na tento den. Tak jako jeho otec, soudní rada, si každou chvíli sahal na kostěné brýle, urovnával je a vysvětloval svůj plán. „Možná že se budeme později musit z praktických důvodů rozdělit. Proto potřebujeme… / …

Více
  • 21. 2. 2025

„Narodil jsem se 14. srpna 1926 v Paříži a hned jsem začal růst. Den nato bylo 15. srpna a my jsme nevytáhli paty z domu.“ Rodina pak emigrovala do Argentiny a René Goscinny tam chodil do školy, vystudoval francouzské gymnázium v Buenos Aires. „Byl jsem třídní šašek. Ale protože jsem byl zároveň docela dobrý žák, nevyhodili mě.“ Jeho profesionální dráha začala v New Yorku. / Do Francie se vrací na počátku…

Více
  • 28. 1. 2025

Když v neděli prší, zůstávám docela rád s rodiči doma, ale musím mít při tom něco zábavného na práci; když ne, děsně se nudím, jsem protivný a kouká z toho spousta nepříjemností. / Byli jsme všichni v saloně; venku příšerně pršelo. Tatínek četl knihu, maminka šila, hodiny dělaly tik-tak a já jsem si prohlížel obrázkový časopis s bezvadnými historkami o banditech, kovbojích, letcích a pirátech, fakt…

Více
  • 28. 1. 2025

Chtěl jsem si jít hrát s kluky, ale maminka řekla, že ne, že o tom nemůže být ani řeč, že nemá ty kluky, co se s nimi kamarádím, moc ráda, že spolu vyvádíme pořád jen samé darebačiny a že jsem pozvaný na svačinu k Celestýnovi, který je naopak moc hodný a dobře vychovaný, a že bych udělal dobře, kdybych si z něho vzal příklad. / Neměl jsem ani trochu chuť jít na svačinu k Celestýnovi, ani brát si z něho…

Více
  • 28. 1. 2025

Když jsem šel dneska odpoledne do školy, šel mě tatínek doprovodit. Rád s tatínkem někam chodím, jelikož mi pokaždé dá trochu peněz, abych si něco koupil. I tentokrát to vyšlo. Šli jsme kolem obchodu s hračkami a já jsem tam uviděl lepenkové nosy, co si je lidi dávají na obličej, aby se ostatní smáli. / „Tati,“ poprosil jsem, „kup mi jeden nos!“ / Tatínek řekl, že ne, že nos na nic nepotřebuju, ale já jsem…

Více
  • 28. 1. 2025

Nevím, jestli jsem vám už vyprávěl o tom, že v naší čtvrti je takový plácek, kam si chodíme s kluky hrát.Ten plácek je senzační. Je tam tráva, kamení, starý slamník, auto, které už nemá kola, ale je ještě úplně bezva a my si v něm hrajeme na letadlo, vrrrr, nebo na autobus, ding ding ding. Taky jsou tam bedny a někdy i kočky; ale s těmi není žádná zábava, jelikož vždycky utečou, sotva nás vidí přicházet.

Více
  • 28. 1. 2025

Dneska ke konci vyučování nám paní učitelka oznámila, že škola pořádá tombolu, a vysvětlila Kryšpínovi, že tombola je něco jako loterie: Lidi si koupí očíslované lístečky a pak se táhnou čísla jak v loterii nebo ve sportce, a každé číslo, které se vylosuje, vyhrává nějakou cenu, a hlavní cena je moped. / Pak nám paní učitelka ještě řekla, že peněz, které se vyberou při prodeji lístků, bude použito na…

Více
  • 28. 1. 2025

Byla v jednom mlýně jedna mlynářka, ale mlynáře neměla, protože vodník jí ho stáhl pod stavidla. Jednou ta mlynářka uspávala v kolíbce synka a zpívala mu kolíbačku: / Hajej, můj andílku, hajej a spi, matička kolíbá děťátko svý: hajej, nynej, dadej, malej! Matička kolíbá děťátko svý. /   / Ale synek ne a ne usnout. / „To zrovna jako by mu někdo kradl spaní,“ povídá mlynářka. / Vtom bouchly na půdě…

Více
  • 14. 1. 2025

JAK JSME PŘEKVAPILI PANÍ UČITELKU / Sešli jsme se u Čendy a vyprávěli si, co každý z nás zažil o prázdninách. Mirek, Čenda, Aleš a já. „Tak zejtra jdeme zase do školy,“ řekl Mirek, „měli jsme dát paní učitelce nějaké překvapení.“ / Naše paní učitelka je moc hodná, a když nám loni dávala vysvědčení, prohlásila, že se musíme tenhle rok víc učit a že to s námi myslí dobře. / „Mohli bysme jí dát…

Více
  • 19. 12. 2024

Vůbec venkov je zajímavé místo, jelikož je tam plno vůní a smradů. Vůně jsou třeba v lese a smrady zase v chlévech, i když maminka tvrdí, že ty smrady, to jsou taky vůně, jenže jiné. Já to nechápu a také si myslím, že by těžko někdy použila místo kolínské třeba močůvku. / Což jsem řekl a dostal jsem od tatínka pohlavek. Smála se jen pekelecká babička, ale té je stejně všechno k smíchu, což je k smíchu…

Více
  • 29. 10. 2024

Jelikož nejsme vůbec pověrčiví, tak nám nevadilo, že zrovna dneska je pátek a ještě ke všemu třináctého. Třináctka je přece číslo jako každý jiný a pátek má navíc tu výhodu, že po něm následují dva dny zaslouženého volna. / A když říkám zaslouženého, tak to myslím spíš obráceně. Totiž spravedlivější by bylo, kdyby jen dva dny v týdnu byla škola a těch zbývajících pět dnů jsme měli na to,…

Více
  • 29. 10. 2024