Haruki Murakami

Podpořte LD sdílením:

Share

[12.1.1949]

Životopis

Současný nejznámější japonský spisovatel Haruki Murakami se narodil roku 1949 v japonském městě Kjóto.

Murakami studoval na Wasedské univerzitě divadelní vědu, většinu času však věnoval četbě tisíců filmových scénářů. Během studií se seznámil se svou budoucí ženou Yoko, se kterou se v roce 1971 oženil. Po ukončení studií si spolu otevřeli v Tokiu jazzový bar Peter Cat. Pro Mukaramiho je hudba velmi důležitá. Skladba velikána jazzu Nata Kinga Colea dala název jeho románu Na jih od hranic, na západ od slunce. Za titulem románu Norské dřevo stojí Beatles. Významnou úlohu však u Makaramiho hraje klasická hudba: knihovník Ošima v Kafkovi na pobřeží poslouchá s Kafkou Tamurou Schubertovu Sonátu D dur a Beethovena.

V roce 1979 získal Murakami japonskou literární cenu pro začínající autory Gunzo. Na jaře roku 2006 získal Haruki Murakami od Mezinárodní poroty Ceny France Kafky bronzovou zmenšeninu Kafkova pražského pomníku a stal se laureátem Ceny Franze Kafky. Murakami má totiž ke Kafkovi velmi blížký vztah, což se projevuje nejen v přezdívce, kterou si dá hlavní postava v románu Kafka na pobřeží.

Ve svém díle Haruki Murakami sdílí především vášeň pro hrdiny zasažené samotou (podobně jako Franz Kafka). Jeho postavy si vytvoří svět, v němž lze dosáhnout na věci, jež jim jsou jinak zapovězeny. Jeho románům z minulosti se dostalo nálepky science-fiction nebo magického realismu. Nejčastěji se však jeho hrdinové noří do minulosti, jež zásadním způsobem ovlivnila jejich životy.

Haruki Marakami také přeložil do japonštiny mnohá díla svých oblíbených autorů, např. F. Scotta Fitzgeralda, Raymonda Carvera, Johna Irvinga a dalších.

Dílo

e-knihy

  • 30. 4. 2023