Jiří Kulhánek

Podpořte LD sdílením:

Share

[31.12.1967]

Životopis

Jiří Kulhánek je přední český autor knih na pomezí science fiction a fantasy. Narodil se roku 1967 v Brandýse nad Labem, nyní žije v Praze. V roce 1989 absolvoval SPŠS v Liberci. Od roku 1993 člen SF&F Workshopu. Je patrně nejprodávanějším současným domácím autorem žánru, populárním i mimo okruh pravidelných čtenářů fantastiky a pobírajícím honoráře srovnatelné s úspěšnými autory mainstreamu.

V roce 1996 získal cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu pro nadějného nováčka. Mezi fanoušky je už poměrně proslulý tím, že nerad vystupuje na veřejnosti, rozhovory dává jen zřídka a odpovídá stručně. Je svobodný, žije v Praze.

Hrdinové jeho knih mají mimořádné až nadlidské schopnosti (např. upíři, kyborgové, speciálně vycvičení bojovníci); obvykle jsou na počátku napadeni a stráví velkou část děje útěkem a skrýváním před masami „normálních“ nepřátel, jejichž nebezpečnost spočívá v kvantitě, ale nakonec triumfují i nad jejich skrytými vůdci, což je několik málo zloduchů ještě supermanštějších než hrdinové.

Další charakteristické znaky Kulhánkova díla jsou spádný děj, černý až cynický humor koncentrovaný ve formě tzv. wisecracků („hlášek“ – knihy jsou vesměs vyprávěny v první osobě), detailní popisy vyspělé techniky (zejména zbraňové), s jejíž pomocí hrdina řeší různé problémy, a hojná naturalistická, i když odlehčená líčení násilí. Kulhánkovi hrdinové představují sice kladnou stranu konfliktu, ale jsou ztělesněním opaku čítankové ušlechtilosti a často se dopouštějí i morálně pochybných skutků. Určité nedostatky knih lze spatřovat v poněkud jednodušším jazyce a relativně častých logických nesrovnalostech. Kulhánkův styl bývá přirovnáván ke Quentinu Tarantinovi. Je často napodobován, ale zpravidla nepříliš zdařile.

Od roku 1993 člen SF&F Workshopu. Z jeho díla uveďme zejména romány Vládci strachu (1995) a Cesta krve I – Dobrák (1996), která získala cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu za nejlepší původní knihu roku. Tatáž cena pak byla o rok později udělena knize Cesta krve II – Cynik a roku 1999 Divocí a zlí I – Čas mrtvých. Kulhánkovy romány jsou u nás velice oblíbené. Patří mezi knihy, které jsou nabité akcí a krví. Mezi autorovy oblíbené spisovatele patří bratři Strugačtí, S. King, R. A. Heinlein, J. R. R. Tolkien, A. Sapkowski, L. Souček, L. Klíma, E. Hauserová, Fr. Novotný, J. W. Procházka, J. Velinský a O. Neff.

Dílo

e-knihy

  • 30. 4. 2023