Andrzej Sapkowski

Podpořte LD sdílením:

Share

[21.6.1948]

Životopis

Andrzej Sapkowski je považován za jednoho z nejlepších slovanských autorů fantasy. Narodil se roku 1948 v polské Lodži.

Sapkowski projevil značné nadání na jazyky, a tak po studiu ekonomiky na vysoké škole pracoval v oblasti zahraničního obchodu. Svou první povídku Zaklínač publikoval roku 1986 v polském časopise Fantastyka a již o dva roky později byl jedním z nejoblíbenějších spisovatelů fantasy v Polsku. Sapkowského nejznámějším dílem jsou povídky a pětidílná sága o zaklínači Geraltovi z Rivie a princezně Ciri. Tato část jeho díla byla i zfilmována.

Kromě knih píše Sapkowski i povídky, recenze, komentáře a fejetony, zejména pak do polských fantasy časopisů Fantastika a Magie a Meč (v orig. Magia i miecz). Mezi Sapkowského nejnovější díla patří „sága o Reinmarovi z Bělavy“, třídílná historická fantasy, která se odehrává v období husitských válek především ve Slezsku a Čechách.

Andrzej Sapkowski je držitelem řady literárních cen, např. ceny Akademie science fiction, fantasy a horroru (3x), ceny Ikaros časopisu Ikarie (3x), cena čs. fandomu LUDVÍK, ceny za překlady aj.

Dílo

Ságy

Sbírky povídek

Ostatní

  • Yrrhedesovo oko
  • Zachraňme elfy
  • V Šedých horách zlato není

Citáty

S láskou je to jako s ledvinovou kolikou. Dokud tě nepostihne záchvat, nedokážeš si něco takového ani představit. A když ti někdo vypráví, nevěříš.

Andrzej Sapkowski

e-knihy

  • 30. 4. 2023