J.R.R. Tolkien

Podpořte LD sdílením:

Share

[3.1.1892-2.9.1973]

Životopis

Anglický prozaik, filozof a literární kritik. Narodil se v jihoafrickém Bloemfontienu, po smrti otce roku 1895 však odjel za matkou do Británie, kde také absolvoval střední školu i univerzitu. V roce 1919 získal v Oxfordu diplom staroanglického jazyka a literatury. Od roku 1920 vyučoval Angličtinu na univerzitě v Leedsu. Po pěti letech se stal v tomto oboru profesorem.

Jeho první publikovanou prací byl „Slovník střední angličtiny“ (A Middle English Vocabulary; 1922), po němž následovalo kritické vydání středověké romance „Sir Gawain a Zelený rytíř“ (Sir Gawain and the Green Knight; 1925). Přeložil také mnoho staroanglických a středoanglických literárních děl do moderní angličtiny.

Během svého dlouhého života zveřejnil množství odborných literárně historických studií a řadu drobných pohádkových příběhů. Proslavil se ovšem teprve v podstatě pohádkovou knihou Hobit (The Hobbit; 1937, česky 1979), na níž později navázal trilogií Pán prstenů (The Lord of The Rings; 1954-5, česky 1990-2) a epos Silmarillion (The Silmarillion; 1977, česky poprvé 1992). Všechna tato díla těží z autorovy vynikající znalosti starogermánské a keltské mytologie, odehrávající se ve fiktivních krajích a přináší obecné poselství o smyslu života a dějin. Tolkien miloval společnost a také anglický venkov, podle nějž vytvořil i domov Hobitů, jedněch z hrdinů jeho knih, který nazval Kraj. Několik svých knih dokonce sám ilustroval, protože byl i zručný malíř.

Ústředním motivem těchto knih je archatypální souboj dobra se zlem. Ačkoliv to sám autor často popíral, k atmosféře knih významě přispěla doba jejich vzniku – období 2. světové války a poněkud bezútěšné roky před a po ní. Tolkienova vědecká erudice, vypravěčské schopnosti, mimořádný jazykový cit a nesporný básnický talent (projevující se zejména v písních a verších, které doplňují epickou linii příběhů) učinily z jeho děl literární skvost.

Hlavním důvodem jeho velikého úspěchu a širokých znalostí bylo, že dokázal stará díla, která překládal, vnímat nejen jako zdroj filologických poznatků, ale také dokázal vnímat jejich literární obsah a hodnotu, což mu dalo velikou výhodu v pozdější tvorbě.

Tolkien je nikoliv nadarmo považován za pravého otce žánru fantasy. Jako první dal obraz všech různých mytologických postav a hlavně ras jako jsou například Elfové, Enti, Hobiti a Trpaslíci, díky jeho popisu je nemyslitelné, aby v moderní fantasy byli Elfové spojováni s podzemím nebo Trpaslíci s lesem a jeho přírodou. Díky němu se také stal žánr fantasy velmi populární a kritiky uznávaný. Nebyl již považován za směr sci-fi, jak bylo do té doby tvrzeno, ale za plnohodnotný a samostatný žánr, který se od ostatních rozlišuje nezaměnitelnými prvky.

Tolkien zemřel 2. září 1973 na dovolené v Bournemouth na důsledky akutního zánětu žaludečního vředu. Byl zde pohřben se svou ženou na Wolvercote Cementary v severním Oxfordu.

Dílo

Poezie a próza

Vědecké práce

  • Slovník střední angličtiny (A Middle English Vocabulary, 1922)
  • Sir Gawain and the Green Knight (spolu s E. V. Gordonem)
  • Some Contributions to Middle-English Lexicography, 1925
  • The Devil’s Coach Horses, 1925
  • Ancrene Wisse and Hali Meiohad, 1929
  • Sigelwara Land I, 1932
  • Sigelwara Land II, 1935
  • The Reeve’s Tale, 1934
  • Příšery a kritikové (The Monsters and the Critics, 1936)
  • Sir Orfeo, 1944
  • O pohádkách, 1922 (On Fairy-Stories, 1947)
  • Ofermod, 1953, publikováno s básní Návrat Beorhtnothe, syna Beorhthelmova (The Homecoming of Beorhtnoth, Beorhthelm’s Son)
  • Middle English „Losenger“, 1953
  • Ancrene Wisse: The English Text of the Ancrene Riwle, 1962
  • English and Welsh, 1963
  • Jerusalem Bible, 1966 (překlad a poznámky)

Citáty

Mnozí z těch, co žijí, by zasluhovali smrt. A mnozí z těch, co zemřeli, by zasloužili žít. Můžeš jim snad dát život? Tak nesuď kdo má zemřít a kdo žít.

Kdoví? Měj trpělivost. Jdi, kam musíš, a doufej!

(Pán prstenů)

Často říkával, že existuje jen jediná Cesta; že je jako veliká řeka: prameny má na každém prahu a každá cestička se do ní vlévá. ‚Je to nebezpečný podnik, Frodo, vykročit ze dveří,‘ říkával. ‚Stoupneš do Cesty, a když nestojíš pevně, nevíš, kam tě to může strhnout.

(Pán prstenů)

J.R.R. Tolkien

e-knihy

Zobrazuji všechny 4 výsledky

  • 30. 4. 2023