Smrt je nejlepší lékař (Jiří Kulhánek)

Podpořte LD sdílením:

Share

Ukázky

Luxusní ASTON – MARTIN svištěl úzkou silničkou mezi živými ploty. Luxus automobilu dosáhl té míry, kdy věci začínají samy o sobě vypadat šedé a nenápadné, ale jakýmkoli přímým srovnáním s jinou věcí téhož určení působí dojmem megalitu vedle slepičince. Poslední model ROLS-ROYCE je proti tomuto A-M jen takový kočárek pro panenky od nějaké pofidérní firmy. Luxus pouze pro nejtěžší z nejtěžších kreditkaret.

Řidič v obleku podobné kvality jako auto, byl nefalšovaný, stoprocentní gentleman… Až na to, že na gentlemana měl příliš velké ruce; a ramena, jaké hraním kriketu nezískáš…, a až na to, že si velmi hlasité pískal starou odrhovačku „Albion sweet“.

Sir Charles Katzenslobber si posunul pásku zakrývající levé oko výš do čela.

Albion, sladký Albion. Ano. Stará říše s chmurně krásnými a pavučinami věků opředenými feudálními sídly.

V této ostrovní zemi někdy před rokem přistál malý rybářský kutr s odpudivým zjevem zvaným Slintavka Charl na palubě.

Tady později policie našla několik mrtvol rozstřílených nezvyklou velkorážnou pistolí.

A tady se před nedávnem zničeno nic objevil pohádkový superboháč s hlavou jako biliárová koule a s páskou přes oko, který si koupil a gigantickou sumou restauroval obrovské sídlo po prastaré, nyní však trapně zchudlé aristokratické rodině Tyrrwhit – Whistlerů; sídlo na báječném místě, skoro u mořského pobřeží, nějakých sto mil od Norwiche v hrabství Norfolk – sir Charles Katzenslobber.

Několik plastických operací udělalo s jeho obličejem zázrak: Ústa získala normální tvar, z brady vyschl věčný pramének slin, ztrhané rysy levé tváře se vyhladily, jizvy zmizely… Jen ty mouchy stále umíraly, když se usmál.

Po pár mílích zatáčkovité cesty se v živém plotu objevila nenápadná mezera s decentní, důstojně omšelou tabulkou s nápisem „SOUKROMÝ MAJETEK“, přišroubovanou na sloupku vedle sjezdu.

ASTON – MARTIN zpomalil a odbočil; medově se zhoupl na rozhraní asfaltu a štěrkem vysypané cesty, široké tak akorát na něj. Po pár desítkách yardů se mezi hustými stromy objevila velká železná brána s bronzovou, umělecky tepanou a uměle patinovanou deskou, na níž bylo kaligraficky vyvedeno: „CASTLE OF KATZENSLOBBER“. Kamera trasující prostor před bránou se zastavila na autě. Sir Charles vyťukal na drobné klávesnici integrované v palubní desce kód. Rozbzučel se skrytý elektromotor a brána se majestátně otevřela. Pod koly zachrastil štěrk a ASTON vklouzl do podzimního přítmí věkovitých stromů.

Brána se zavřela. Tím se zacelilo jediné průchozí místo v pět yardů vysoké zdi obtáčející nepravidelný, skorem sedm tisíc akrů rozlehlý pozemek.

Charles si stále hvízdal a bubnoval prsty o volant. Ta třičtvrtěmíle vlastním lesem mu připadala nekonečná. Stále ještě se jako malý kluk těšil na pohled, který se rozevře, až vyjede zpod stromů, kdy se v plné kráse zjeví jeho Zámek. Poslední stromy, zatáčka, a je to tu.

Zámek má čtyři věže, něco přes sedmdesát místností a strašně moc krbů a ještě víc nádherných a tajemných schodišť a schodišťátek a…

Zaparkoval ASTONA do garáže a po bílým křemenným pískem vysypané cestičce došel k hlavnímu vchodu. Těžké dvoukřídlé dveře z prastarého ořešáku, pobité jemně vytepaným, přesto však masivním kováním se lehce, bez sebemenšího zvuku otevřely. Charles vešel.

Zanedlouho se objevil na Velkém severním balkónu, v ruce elegantní sklenici naplněnou Martini Dry cocktailem, v jehož zlatavě opalisujících hlubinách spočívaly tři zelené olivy, každá napíchnutá na jedné titěrné stříbrné vidličce. Labužnicky polkl doušek nápoje a odložil sklenku na kamennou, věkem a načervenalými lišejníky zhrublou balustrádu.

Lékařům se částečně podařilo obnovit i Charlesův čich. Od té doby miloval toto místo ještě víc. Slaný vánek od nedalekého moře se kouzelně mísil s hebkými vůněmi nápojů; povětšinou míchaných. Každý den si připravoval jiný. Založil si rozsáhlý bar s obrovskou sbírkou pití všech druhů. Vinný archiv byl samozřejmě v jednom ze sklepů, v němž na neomítnutých cihlových klenbách pučela staletá zelená plíseň…

Samozřejmostí byl specielní mrazicí box na všechny druhy ledu, dlouhé řady nejrozmanitějších sklenic; pro každý nápoj přesně ta jeho, a samozřejmě rozsáhlá knihovna plná literatury o nápojích ze všech koutů světa: Další ze splněných snů.

Charles tomu zcela propadl. Míchal a míchal, a pil a pil…

***

Informace

Bibliografické údaje

  • 21. 3. 2024