Simona Monyová

Podpořte LD sdílením:

Share

[17.3.1967-3.8.2011]

Životopis

Česká spisovatelka Simona Monyová se narodila roku 1967 v Brně, kde strávila celý svůj život. Úspěšně absolvovala pár škol, které jí však do života zdaleka nedaly tolik jako Mahenova knihovna.

Někdy kolem patnáctého roku věku již u Simony rodiče diagnostikovali rozvinutou formu grafomanie, v čemž je utvrdila následnou volbou povolání. Kromě spisovatelky na volné noze byla i matkou tří synů (dva měla z prvního manželství, jednoho s druhým manželem Borisem Ingrem), pečovatelkou o drobné domácí zvířectvo (pes, kočka, křeček) a náruživou návštěvnicí pohostinských zařízení.

Monyová se zaměřovala především na romány pro ženy, pro které sbírala inspiraci ve vlastním životě. Její román Tchyně a uzený… se stal předlohou stejnojmenného televizního filmu. S manželem Borisem Ingrem vlastnili vydavatelství Mony, ve kterém od roku 2002 vycházely její knihy.

Měla ráda modrou barvu, Vladimíra Mišíka, krvavý steak, „tullamorku“, židovskou literaturu, kopretiny, motorismus, slunečné počasí. Nesnášela lež, sladká jídla, davovou psychózu, stereotyp, MHD, vlastní nedokonalost, ranní vstávání a hypochondry.

Simona Monyová byla v noci z 3. na 4. srpna 2011 zavražděna ve svém domě v Brně-Obřanech. Zemřela v důsledku četných bodných ran. Za vraždu byl odsouzen její manžel Boris Ingr, který ji údajně léta týral.

Dílo

Citáty

Proti narození a smrti nemáš léku, v mezidobí zachovej radost!

Žádnej pravej neexistuje… já jen vím, že manžel se musí čas od času vyměnit. Chlapi jsou jako pneumatiky. Ty kvalitnější vydrží dýl, ty lagricový míň, ale celej život na jedněch gumách neodjezdíš, ani kdyby nejlepší na světě… A parkovat v garáži, jen snít, čumět z okna a závidět těm, co ještě jezdí, to je fakt škoda… život je krátkej…

Odchod od muže mě neosvobodil, ta pravá svoboda teprve přijde, až se oprostím od vzpomínek a minulosti. Až přetnu tu vařenou nudli, na které si mě pokaždé bezpracně přitáhl zpět…

Asi bych to neměla říkat, ale to, co píšu, není přesně to, co bych si sama přála přečíst. Mám ráda Johna Updika nebo Johna Irvinga. Psaní je má práce, je to promyšlený racionální proces.

Simona Monyová

e-knihy

  • 30. 4. 2023