Felix Háj

Podpořte LD sdílením:

Share

[27.5.1887-25.6.1934]

Životopis

Felix Háj byl literální pseudonym spisovatelky Marie Wagnerové, roz. Černé. Narodila se roku 1887 v Mníšku pod Brdy, pocházela z přísně katolické rodiny řídícího učitele katolické školy.

Po maturitě na učitelském ústavu v Českých Budějovicích se vrátila do rodného Mníšku, kde se provdala za místního učitele a působila jako varhanice a učitelka hudby a zpěvu. Po rozpadu manželství žila se synem u rodičů a pracovala jako hospodyně na faře, ale zůstala přitom veřejně činná, vedla místní ženský pěvecký sbor, pořádala různé besídky a hudební akademie, byla i dlouholetou funkcionářkou Sokola. Stala se členkou Družiny literární a umělecké a sama také publikovala (pod mnoha jmény, nejčastěji jako Karel Štítek).

Marie Wagnerová psala zejména idylické romány a románové cykly pro mládež. Její hlavní dílo představuje sedmidílný cyklus o Kájovi Maříkovi (později nastaven o další díly), kterým proslavila své rodné městečko (byť je v knize přejmenovala na Lážov) a pětidílný cyklus o řídících Márince. Přestože po svých prvních úspěších napsala mnoho dalších děl, žádné z nich nevyvolalo takové reakce a emoce a žádné z nich se nezapsalo do srdcí čtenářů jako tyto dva cykly.

Dílo

e-knihy

Zobrazuji všech 8 výsledků

  • 30. 4. 2023