Edgar Allan Poe

Podpořte LD sdílením:

Share

[19.1.1809-7.10.1849]

Životopis

Americký romantický básník, prozaik, literární teoretik a esejista. Autor fantastických a mystických příběhů, zakladatel detektivní literatury a novelistické tvorby.

Poe se narodil roku 1809 v americkém Bostonu jako jedno ze 3 dětí rodičů, kteří se živili jako kočovní herci. Otec byl alkoholik a opustil rodinu v roce 1810, matka, úspěšná a oblíbená herečka, zemřela v následujícím roce na tuberkulózu (bylo jí 24 let). Edgar se tak ve třech letech dostal do sirotčince, odkud si ho po krátké době vzali bohatí manželé Allanovi z Richmondu. Kvůli založení pobočky v Anglii rodina bydlela nějaký čas v Liverpoolu v Anglii a toto město a země se staly Poeovou inspirací. Edgar získával vzdělání v internátní škole v Londýně a pak v dalších a dražších školách.

Po pěti letech se Allanovi vrátili do Richmondu. Edgar studoval literaturu na nově otevřené University of Virginia v Charlotesville, měl spoustu zájmů, začal psát básně, byl oblíbeným studentem i spolužákem. Na druhou stranu pil a stal se hazardním hráčem. Nevlastní bratr za něj odmítal platit dluhy a Edgar musel z finančních důvodů univerzitu opustit. Začal studovat na vojenské akademii ve West Pointu, neuměl se však podřídit vojenské disciplíně a také tuto školu opustil. Ve stejné době se rozešel se svým otčímem. Snažil se najít svou vlastní rodinu a své vlastní sourozence, což se mu podařilo a začal žít s babičkou, tetou, bratrem, sestrou, bratrancem a sestřenicí Virginií v Baltimoru.

V roce 1836 se oženil se svou životní láskou, třináctiletou sestřenicí Virginií Clemm, která o jedenáct let později v roce 1847 zemřela. 3. října 1849 našli Poea opilého na chodníku v Baltimoru, byl odvezen do nemocnice, z kómatu se však už neprobral a 7. října 1849 zemřel.

První literární úspěchy přišly v roce 1833, kdy Poe získal hlavní cenu v literární soutěži baltimorského týdeníku Satruday Visitor za příběh Rukopis nalezený v láhvi. Stal se publicistou a brzy šéfredaktorem Southern Literary Messenger v Richmondu.

Poeova poezie je založena na přesných estetických principech, je pro ni typické téma smrti krásné ženy, působivá obraznost, hudebnost a symboličnost. Ačkoliv zachycuje především zjitřené city a nálady, Poe ve svém eseji doložil, že jeho poezie vznikla na základě racionálního principu, přesně odvažujícího dávky smutku, melancholie a tragické ironičnosti. Častým motivem je úzkost a hrůza ze života i smrti, z vesmírné prázdnoty.

Poe je však také mistrem krátké prózy. Jeho první tištěná próza je založena na postupné kumulaci hrůz během námořní výpravy. Na malé ploše jsou okamžiky hrůzy předváděny v povídkách, které jsou považovány za předchůdce moderních hororů. Mistrovsky je v nich zachycen stav vypravěčovy mysli, jemuž odpovídá i jeho okolí. Jiné povídky lze považovat za první ukázky science fiction, důležitou součástí jeho díla jsou však i povídky humoristické. Pro deduktivní a přísně logický postup Poeových hrdinů při odkrývání tajemství jsou jeho povídky považovány za první detektivky a francouzský vyšetřovatel Dupin za prvního „velkého detektiva“. Poe značně ovlivnil evropskou literaturu, zejména francouzské symbolisty.

Dílo

e-knihy

Zobrazuji všech 42 výsledků

  • 30. 4. 2023