Antonius a Kleopatra (William Shakespeare)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Forma

Divadelní tragedie až romance psána klasickou formou scénáře, takže obsahuje jednotlivé repliky postav. V díle jednoznačně převažuje klasická próza, ale občas se objevuje i poezie.

Kompozice

Hra je rozdělena na dějství, z nichž každé se odehrává jinde.

Jazyk

Dílo je vcelku čtivé. Setkáváme se tu většinou jen s přímou řečí.

Postavy

Hra se odehrává ve starověkém Egyptě. Hlavní postavy jsou tu Antonius, Ceasar a Lipidus - triumvirové, Kleopatra - egyptská královna. Octavia - sestra Ceasara a manželka Antonia.

Děj

Příběh je o lásce mezi Egyptskou královnou Kleopatrou a Antoniem. Tihle dva se milují, ale Antonius si musí z politických důvodů vzít Octavii. Protože Antonius Kleopatru miluje, tak za ní jezdí. Jakmile Ceasar zjistí, že Antonius jeho sestru podvádí, rozpoutá s Egyptem válku. Jelikož Ceasar na ně použije lsti, myslí si Antonius, že se Kleopatra přidala na stranu Ceasara. Antonius ji za to nenávidí. Kleopatra se nechá zavřít do hrobky a po sluhovi vzkazuje Antoniovi, že je mrtvá. Chce totiž vědět, jak bude Antonius reagovat. Antonio si žalem zabodne do sebe meč. Nezemřel okamžitě, a tak ho ještě stihli donést za Kleopatrou, aby se mohli rozloučit. Ceasar pak zajal Kleopatru a ta se nechala uštknou dvěma hady. Nechtěla už dál být na světě bez Antonia. A už vůbec ne v zajetí Ceasara.

Informace

Bibliografické údaje

  • Autor: William Shakespeare
  • Jazyk: Čeština
  • Rok vydání: 1607
  • Žánr(y): tragédie, historické, drama
  • Jazyk originálu: Angličtina
  • 13. 5. 2023