Nákaza (Robin Cook)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Stručný obsah

Mladá doktorka pátrá po původu zhoubné nákazy, ale vyřešení může mít katastrofické následky.

 

Marissa pracuje v CKC. Zatím je tam nová a nedostala vůbec žádnou úlohu. V Los Angeles mezitím propukla neznámá nemoc a nikdo netuší, jaký má původ. Proto kontaktují CKC v Atlantě, aby vyslali někoho, kdo by přijel a odhalil příčinu a původ choroby. A tou osobou je právě Marissa. Plná strachu, že se nakazí smrtelným virem, zpovídá nemocné. Nakonec dojde k závěru, že jde o virovou hemorrhagickou horečku (VHH) typu Ebola. Tento virus se objevil v Africe v roce 1976 a nebylo známo, které zvíře je jejím přenašečem. Jak se virus objevil, tak taky zmizel, ale zanechal po sobě strašlivé následky - má totiž 94% úmrtnost.

V Los Angeles se nákazu podařilo zvládnout, ale neobešla se bez mrtvých. Pak se tatáž VHH objevila v St. Louis, pak ve Phoenixu. CKC nedokázala vysvětlit, co ji přenáší. Marisse už se to zdálo divné, proto začala pátrat na vlastní pěst. Hledala spojitosti - prvním nakaženým na všech třech místech byl oftalmolog (= oční lékař). Před propuknutím nemoci byl přepaden, účastnil se konference týkající se chirurgie očního víčka v San Diegu. To bylo všechno. Pak přišla na jednu věc: CKC přechovává v laboratoři maximálního uzavření všechny možné nemoci - neštovice, obrnu, žlutou zimnici, horečku dengue, AIDS atd... Pokud by se rozmrazily, dokázaly by zabít celé lidstvo. Byla tu samozřejmě i Ebola z let 1976, 1977 a 1979, kdy řádila v Africe. Známý Tad jí vysvětlil, že se od jednotlivých let liší nepatrným pozměněním struktury. Pak však porovnal "dnešní" Ebolu s těmi z Afriky a zjistil, že s jednou je naprosto shodná (tudíž že ji někdo musel odsud vzít, jak napadlo Marissu).

Marissa se do tajné laboratoře dostala několikrát sama, CKC však na to přišla a začala ji hledat atlantská policie. Ebola zatím řádila pro změnu v New Yorku.

Marissa si spojovala fakta dohromady a její podezření bylo správné - za vším stojí LAK. Snaží se zlikvidovat nemocnice, které poskytují lacinou zdravotní péči.

Marissu se několikrát snažili zabít, protože už měla několik důkazů proti nim. Už toho měla plné zuby a rozhodla se vrátit domů. Jela za Ralphem, jemuž důvěřovala, a chtěla se mu se vším svěřit. Pak však zaslechla jeho hovor a bylo jí jasné, že on je s nimi spolčen taky. Utekla do CKC, ale to už tam dorazila FBI...

Informace

Bibliografické údaje

  • Autor: Robin Cook
  • Jazyk: Čeština
  • Žánr(y): thriller
  • Jazyk originálu: Angličtina
  • 13. 5. 2023