Kapitola 6.
Jakmile se Martin Philips ujistil, že lékař na angiografii zvládne práci bez jeho dohledu a že katetr byl vytažen z pacientovy arterie opustil místnost a bryskně prošel chodbou.
Když se blížil ke své kanceláři, doufal, že Helen odešla na oběd. Ale jen co zahnul za poslední roh, zahlédla ho, jako kočka vyskočila ze židle a mávala na něho všudypřítomnou rukou plnou nálehavých vzkazů. Ne že by se s ní opravdu nechtěl potkat, ale správně tušil, že pro něj má příliš mnoho špatných zpráv.
„Na druhé angiografii je zase porucha,“ oznámila mu v okamžiku, kdy se jí podařilo přilákat jeho pozornost. „Tentokrát to není přímo v rentgenové jednotce, ale samotný přístroj prý posunuje filmem.“
Philips přikyvoval, zatímco si svlékal a věšel ochrannou zástěru.
Podobná porucha se vyskytla již několikrát a on si byl jistý, že se Helen už spojila se servisní firmou, s níž měla radiologie smlouvu.
Pohled mu padl na tiskárnu na pracovním stole a spatřil celou stránku textu vytvořenou počítačem.
„Pak tady máme problém s Claire O'Brienovou a Josephem Abbodanzou,“ řekla Helena. Claire a Joseph byli oba techniky na neuroradiologii a na oddělení pracovali s vynikajícími výsledky už několik let.
„Jaký problém?“
„Rozhodli se, že se vezmou.“
„No teda,“ rozesmál se. „Že by prováděli nedovolené pohyby v temné komoře?“
Ne!“ odsekla Helen. „Chtějí se v červnu vzít a na celé léto si berou dovolenou, protože odjíždějí na svatební cestu do Evropy.“
„Na celé léto?!“ vyjekl Philips. „To přece nemůžou udělat!
I kdyby si chtěli oba vzít jen čtrnáct dní dovolené ve stejném termínu, těžko to bez nich zvládneme. Předpokládám, že jste jim to řekla.“
„Ovšemže jsem jim to řekla,“ ohradila se Helen, „ale oni mi odpověděli, že je jim to jedno. Prý tu cestu podniknou, i kdyby kvůli tomu měli dostat výpověď.“
„Kriste pane!“ chytal se za hlavu Philips. Věděl, že s jejich bohatými zkušenostmi a roky praxe si snadno najdou práci v kterémkoli větším lékařském středisku.
„Kromě toho volal děkan lékařské fakulty,“ pokračovala Helen.
„Informoval mě, že před týdnem na schůzi odhlasovali dvojnásobný počet mediků, kteří budou rotovat na neuroradiologii. Tvrdil, že studenti minulého ročniku vyhodnotili praxi u nás jako jednu z nejlepších mezi volitelnými obory.“
Philips zavřel oči a dlaněmi si masíroval spánky. Další studenti medicíny! To mu tak ještě chybělo! Pane bože!
„A poslední jobovka,“ oznámila Helen a zamiříla ke dveřím.
„Volal Michael Ferguson ze správy budov, že musíme vyklidit místnost, kterou používáme jako sklad. Potřebují ji pro sociální službu.“
„A jak máme, prosím pěkně, naložit s těmi věcmi, co odtamtud vystěhujeme?“
„Položila jsem mu stejnou otázku,“ usmála se Helen. „Upozornil mě, že jste celou tu dobu věděl, že ta místnost neuroradiologii nepatří a že už něco určitě vymyslíte. Takže teď' si rychle skočím na oběd. Za chvíli jsem zpátky.“
„Jistě,“ řekl Philips. „A nechte si chutnat.“
Počkal pár minut, až mu klesne krevní tlak na obvyklou hodnotu.
Administrativní problémy se postupně stávaly nesnesitelnými. Přešel k výstupu tiskárny a vytrhl papír se zprávou.
Radread-Leóka I Marinová Lisa Klinická informace Žena, 21 let, rok trvající anamnéza epilepsie spánkového laloku.
Jednoduchá levá boční projekce z přenosné rentgenové jednotky.
Promítnutý obraz se jeví vzdálený přibližně osm stupňů od skutečné boční polohy. V pravé spánkové krajině je patrná rozsáhlá světlost reprezentující oblast prostou lebeční kosti. Hranice této oblasti jsou ostré, prozrazující iatrogenni původ. Tento dojem je potvrzen přítomností oblasti měkké tkáně pod defektem kosti lebky svědčící o velkém plátu pokožky. Rentgenový snímek je pravděpodobně operační. Jsou pozorovány četné kovové prvky znázorňující povrchové elektrody. Dvě úzké cylindrické kovové elektrody se jeví jako hloubkové elektrody ve spánkovém laloku, jejich nejpravděpodobnější umístění: amygdala a hypocampus. Mozkové hustoty vykazují jemné lineární změny v týlním, temenním a bočním spánkové…