Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I – V zázemí (Jaroslav Hašek)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Stručný obsah prvních dvou knih (V zázemí a Na frontě)

1. kniha

V úvodu knihy se dozvídáme, že právě začíná první světová válka, což zjistí i Švejk. Doslechne se o tom v hostinci, a jakmile projeví svůj názor na atentát v Sarajevu, dozví se, že si povídal celou dobu s tajným policistou. Ten ho zatkne pro velezrádné řeči. Když se dostaví na policii, pošlou ho kvůli jeho hloupým zpovědím do blázince. V blázinci se Švejkovi líbí, protože se o něj pěkně starají a může si dělat, co chce. Brzy ho však vyhodí. Cestou z ústavu ho znovu chytí a vyšetřují, ale nakonec se dostane domů. Když válka vypukne, vyráží Švejk na vojnu. Ale v té době má silné revma a nemůže chodit, tak ho jeho hospodyně odveze na vozíku. Jen co se dostane před lékařskou kontrolu, prohlásí o něm, že je simulant a pošlou ho do vojenské nemocnice. Tam je to pro mnohé hotové peklo. Léčba spočívá v dietě, polykání aspirinu a chininu, vyplachování žaludku, ... Švejk to všechno statečně zvládá, pošlou ho na garnizón, kde vězni chodí do kostela na kázání. Při mši si ho vyhlédne polní kurátor a učiní ho svým sluhou. Polní kurátor se ale často opíjí a hraje karty. Tudíž je věčně bez peněz. Když je jednoho dne opět švorc, a tím pádem nemůže hrát karty, vsadí místo peněz Švejka. A prohraje! Rozloučí se a Švejk se stane sluhou nadporučíka Lukáše, který si ho časem oblíbí, ale zároveň se bojí, co zase provede.

2. kniha

Švejk se vydává na frontu. Vyhodí ho z vlaku a on se na určené místo musí dostat pěšky, ale samozřejmě jde špatným směrem. Po cestě mu lidé pomáhají a pak ho zatknou s tím, že chtěl utéct. Nakonec se opět dostane k nadporučíku Lukášovi. Ten pošle milostný dopis vdané ženě a dá ho Švejkovi, aby ho doručil. I když se snaží, skončí to katastrofou. Předá dopis, když je doma zrovna její manžel a strhne se rvačka. Švejk pak vezme odpovědnost za dopis na sebe a oni ho pak znovu zatknou. Nakonec se opět ocitá ve vlaku a jede na frontu...

— 1 —


Světově proslulý román klasika českého humoru je satirou na nespravedlivou válku, do níž byly vehnány národy zkorumpované rakousko-uherské monarchie.

Hlavní postavy

Švejk - postavička buď naprosto blbá, nebo naprosto geniální

npr. Lukáš - chce se zbavit Švejka kvůli jeho blbosti

Obsah prvního a druhého dílu

Celé dílo začíná legendární větou "Tak nám zabili Ferdinanda!", kterou pronese Švejkova bytná. Švejk se pak v pravidelně navštěvované hospodě dozví, že začala válka. Vyjeví tedy svůj názor na atentát, který je velmi rozporuplný a za který ho odvedou, protože ho slyšel přisednuvší tajný policista. Z policejní stanice ho ovšem pro jeho imbecilitu pošlou do blázince, kde se mu líbí, protože je o něj dobře postaráno.

Brzy ho však vyhodí. Cestou z ústavu ho znovu chytí a vyšetřují, ale nakonec se dostane domů. Když válka vypukne, vyráží Švejk na vojnu. Ale v té době má silné revma a nemůže chodit, tak ho jeho bytná odveze na odvod na invalidním vozíku. Jen co se dostane před lékařskou kontrolu, prohlásí o něm, že je simulant a pošlou ho do vojenské nemocnice, kde podstoupí důkladnou pětistupňovou léčbu: klystýr, vyplachování žaludku, lízání chininu, atp. Vzhledem k jeho chování ho ovšem pošlou na garnizónu, což je taková vojenská věznice. V neděli na mši si ho díky jeho pláči při kázání vyhlídne polní kurát, který ho přijme za osobního sluhu. Jenomže nemine ani měsíc a Švejk se dostává do rukou npr. Lukáše, který ho nad polním kurátem vyhrál v kartách. S ním díky malému incidentu s generálovým psíkem odjede zformovat maršbatalión.

Ovšem to by nebyl Švejk, kdyby se něco nepovedlo. Švejk omylem vystoupí dřív a poté se snaží dostat nějak pěšky do Českých Budějovic, ovšem vždycky nějak netrefí směr. Chvíli je také držen na vesnické stanici kvůli podezření z ruské špionáže. Nakonec se ale stejně dostane do Budějovic, kde se setká se "svým" Lukášem, jenž z něho pomalu spáchá sebevraždu. Nicméně se oba dostanou do vlaku na frontu, čímž příběh končí.

— 2 —


Světově proslulý, nedokončený román českého klasika je zcela svéráznou satirou na válku a vojenské myšlení.

Postavy

Švejk - smíšený prosťáček s vychytralým šibalem; hájí své právo na život, ale zároveň je to prostomyslný dobrák a moudrý blázen; všechny, hlavně své nadřízené, dohání k zuřivosti; vždy jedná v klidu a horlivě plní všechny rozkazy

hostinský Palivec - sprosťák, za každým druhým slovem používá vulgarismů; byl zatčen za velezradu (mouchy "sraly" na obraz císaře pána)

feldkurát Katz - sluha boží, ale v boha nevěří; věčně namol; Švejk je jeho poskok, nakonec ho prohraje v kartách

nadporučík Lukáš - ze Švejka šílí; známý mnoha milostnými aférami; na Švejka je vysazený čím dál tím víc

Bretschneider - tajný policejní udavač, který dostane Švejka a Palivce do problémů

Jazyk

  • dílo obsahuje hodně vulgarismů, germanismů, vojenského slangu, hovorových obratů, přímé řeči, přechodníků a archaismů
  • některé pasáže jsou psány s viditelnou lehkostí, až improvizací
  • objevuje se zde ale i propracovanost jazyka, když například paroduje výkladový styl, cituje písně, vědecké spisy apod.

Literární žánr

Satirický humoristický román, který se vysmívá válce - je jakousi humornou reakcí na válku.

Dílo je groteskou, fraškou, obsahuje karikatury.

Téma a hlavní myšlenka

Situace, které se naskytly při Švejkově putování.

Hlavní myšlenkou je odpor proti válce, násilí a ponižování člověka. Dílo vytvořilo nový literární typ člověka, který hájí své právo na lidskost.

Literárněhistorický kontext

Román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války vznikl v období po 1. světové válce jako odlehčená humorná forma reakce na válku.

Kontext autorovy tvorby

Hašek nejprve začínal jako autor krátkých humoristických povídek, které seřadil do několika knižních souborů, jako např. Trampoty pana Tenkráta, Můj obchod se psy a jiné humoresky, Mírová konference a jiné humoresky.

Proslavil se odvážnou mystifikací, dílem Politické a sociální dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona.

Pilně přispíval do řady humoristických periodik.

— 3 —

Informace

Bibliografické údaje

e-kniha

  • 13. 5. 2023