Něžná je noc (F. Scott Fitzgerald)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Milionářská dcera Nicole, ne zcela vyléčená z těžké duševní nemoci a hluboce závislá na svém muži-psychiatrovi. Dick, úspěšný lékař, spolumajitel sanatoria pro duševně choré, vděčící však za financování závratné kariéry tučnému kontu své ženy. A do vzájemného vztahu těchto amerických manželů, žijících uprostřed hojnosti na francouzské Riviéře, vstoupí jednoho dne mladičká nadějná herečka Rosemary.

Půdorys psychologického románu Něžná je noc, který vyšel poprvé roku 1934, skrývá fascinující pohled na život boháčů, kteří si mohou dovolit vše, nač jen pomyslí. Konzumní způsob života autora vždycky fascinoval a uchvacoval, ale dokázal ho podrobit bystré, nemilosrdné kritice, jež je pro jeho psaní charakteristická. Dvojí tvář hlavních hrdinů, působících jako párek spokojených manželů, otvírá další témata, především přetvářku a snobismus. Předností románu je dynamický děj a výborná charakteristika postav. Můžeme na něj nahlížet jako na sociálně kritický dokument 30. a 40. let, zároveň je nutné říci, že román Něžná je noc se stal klasickým a oblíbeným dílem světové literatury 20. století.

Stručný děj

Něžná je noc (v originále Tender is the Night) vyšla roku 1934, ale pro nedokonalou strukturu (nenávaznost kapitol, nejasné vztahy postav) musela být předělána, takže se jí slávy dostalo až o pár let déle.

Kniha vypráví příběh manželského páru žijícího na francouzské Riviéře. Dick býval psychiatr, který se usadil ve Švýcarsku. V sanatoriu, kde měl praxi, také poznal svojí pozdější ženu Nicole Warrenovou, která trpěla duševní chorobou. Děj se soustřeďuje na tři postavy - do života Dicka a Nicole Diverových se brzy připlete naivní mladá americká herečka Rosemary. Dick zatouží po Rosemary a navíc v něm začne vzkvétat nechuť k luxusnímu životu (který mu dopřála mimo jiné i jeho bohatá manželka) americké smetánky v Evropě. V krizi nakonec vítězí Nicole, byť zbavena své dlouholeté životní opory.

Jak se zdá, dílo je částečně autobiografické - v knize se objevuje spousta detailů z Fitzgeraldova soukromého života:

  • duševní nemoc Nicole X schizofrenie jeho ženy Zeldy
  • Dickova závislost na alkoholu X závislost autora na alkoholu
  • milionářská dcera Nicole X dcera zámožného soudce z Alabamy Zelda
  • Dickova nabytá nechuť k luxusu a smetánce tehdejší společnosti X autorovo zjištění, že bohatství je pomíjivé
  • pobyt Diverových na Riviéře X svatební cesta do Evropy, která se protáhla na 10 let na francouzské Riviéře
  • bujaré večírky pořádané Dickem X hýřivý život autora
  • Rosemary koupila své matce Saturday Evening Post X do těchto novin Fitzgerald psal krátké články
Motivy

Piáno (Vešel do domu, zapomněl, co tam hodlal dělat, a pak si vzpomněl, že chtěl k pianu) - odkaz na tehdejší dobu - tzv. Jazzový věk

Černoch ("No tak, tohle tě nemusí rozčilovat, je to jen nějaká černošská rvačka.") - zase symbol Jazzového věku

Pláž - místo, kde všechny problémy začaly; Rosemary se zde potkává s Diverovými

Sanatorium - Nicole se zde setkává s Dickem; Dick později chce zprovoznit vlastní sanatorium

Peníze - to, čeho bylo na začátku dostatek; to, co chybělo, když si Dick chtěl pořídit sanatorium; to, co se Dickovi "přejedlo"

Děti - moc se o nich nemluví, spojnice mezi Nicole a Dickem

— 1 —


Román vypráví životní příběh amerického psychiatra Dicka Divera, odehrává se hlavně ve Švýcarsku, na Riviéře a v Paříži. Diver je ztělesnění poválečného amerického optimismu, sebedůvěry a chuti do práce. Začíná pracovat ve švýcarském sanatoriu, kde se setkává s Nicole, duševně nemocnou dívkou z bohaté americké rodiny. Zamilují se do sebe a ona se díky tomu uzdravuje. Dick nedbá varování svého kolegy a s Nicole se ožení. Dick s Nicole se stávají centrem pozornosti v přímořském letovisku, kam přicestovali. Dick o Nicole vzorně pečuje, ale za čas se dostavují recidivy její choroby. Dick postupně ztrácí iluze o bohaté společnosti, jejímž se stal členem. Ve společenské smetánce se množí případy alkoholismu, výtržnictví, promiskuity. Začíná trpět pocitem zkorumpovanosti, marnosti z nicnedělání a vysiluje ho být vzorem neustále sledovaným a hodnoceným. Dick se pokusí vrátit do Švýcarska ke své práci, ale není schopen pracovat jako dřív. Uvědomuje si totiž svou závislost na bohatých a to ho přivádí ke skepsi a alkoholu. Dick nakonec prchá od "velké" společnosti, ale je úplně zbaven jakýchkoli životních perspektiv.

Ukázky z knihy

"Haló."

"Co je?"

"No haló!"

"Kdo je tam?!

"No tak." Ozvalo se chrochtání prostřídané smíchem.

"Tak já to předám někomu jinému."

Občas zaslechl Dick Abův hlas doprovázený tahanicí o sluchátko, které lidé pouštěli z ruky s úryvky vzdálených vět jako: "Ne, fakt ne, pane North..." Potom prohlásil drzý a rozhodný hlas: "Jestli jste přítel pana Northe, přijedete sem a odvedete si ho."

 

* * * * *

 

"Buď člověk myslí - nebo za něj musí myslit jiní, a pak si přisvojí jeho sílu, pokřiví a ukázní jeho přirozené sklony, zcivilizují a vysterilizují ho."

— 2 —

Informace

Bibliografické údaje

e-kniha

Kompletní kniha ke stažení (ePub, PDF):

  • 13. 5. 2023