David Brin

Podpořte LD sdílením:

Share

[9.10.1950]

Životopis

David Brin, spisovatel, veřejný mluvčí a vědec v jedné osobě, se narodil v roce 1950 v Glendale (Kalifornie). Dostalo se mu značně různorodého vzdělání. Nejdříve získal titul bakaláře vědy (z astrofyziky) na Caltechu a začal pracovat jako inženýr ve výzkumu (v Hughes Aircraft Research Labs). Zároveň ještě studoval, a stal se magistrem v elektroinženýrství (1977). Ani to mu však nestačilo, a tak se od roku 1981 může pyšnit doktorátem z fyziky, který získal na University of California v San Diegu. Posléze, ještě než se od roku 1986 stal spisovatelem na volné noze, učil několik let fyziku a psaní na téže univerzitě.

Tou dobou však již byl známým sci-fi spisovatelem. Nejdříve vydal v roce 1980 knihu Sundriver (č. Sluneční poutník), ve které dal vzniknout základům svého vesmíru, v němž se odehrávají i některé další jeho romány. A hned další kniha, Startide Rising (1983, u nás Hvězdný příliv), která na Slunečního poutníka volně navazuje, získala všechny tři nejznámější ceny – Hugo, Nebula, i Locus. Následovaly romány The Practice Effect (1984, č. Praktický efekt), a The Postman (1985, č. Pošťák), který se později stal námětem pro film Kevina Costnera („Pošťák“, u nás „Posel budoucnosti“). Poté už byla sláva i finanční přínosy dostačující na to, aby se Brin mohl stát profesionálním spisovatelem.

Z dalších jeho děl je nutné vyjmenovat ještě The Uplift War (1987, č. Válka pozvednutých, ceny Hugo a Locus), kterou rozšířil řadu knih o „pozvednutých“ na trilogii. Roku 1989 napsal ekologický thriller Earth, který předpovídal hrozbu globálního oteplování, kybernetické hrozby, trendy podobné www atd. Jeho novely a romány se dočkaly překladů do více než dvaceti jazyků.

V devadesátých letech napsal další tři díly, které tvoří tzv. New Uplift Trilogy. David Brin samozřejmě píše i dále, věnuje se však rovněž editorské výpomoci mladým autorům. Jednou z jeho novějších knih je Foundation’s Triumph (č. Vítězství Nadace), kterou uzavírá trilogii nových románů o Asimovově Nadaci, jejíž první dva díly napsali jiní známí autoři – Gregory Benford a Greg Bear.

Brin pravidelně publikuje i povídky, píše vědeckopopulární literaturu, a dokonce spolupracoval na dvou počítačových hrách. Jeho dílo nezasahuje pouze do žánru sci-fi, ale jedna z jeho knih The Transparent Society se zabývá rozborem možností i hrozeb v technologicky vyspělé společnosti současného informačního věku. Po Costnerově propadáku „Pošťák“ (se kterým ovšem neměl nic společného, jen napsal románovou předlohu), se Paramount Pictures chystají zfilmovat jeho nejúspěšnější knihu – Startide Rising (Hvězdný příliv).

Brin žil také několik let ve Francii, a byl proto vděčným hostem Euroconů. Oženil se s Dr. Cheryl Ann Brigham, a mají spolu dva syny a dceru. V současné době žijí v kalifornském okrese San Diego.

Dílo

Série pozvednutých

 • Trilogie Vesmír pozvednutých (The Uplift Universe Trilogy)
  1. Sluneční poutník, 1995 (Sundiver, 1980)
  2. Hvězdný příliv, 1999 (Startide Rising, 1983)
  3. Válka pozvednutých, 2002 (The Uplift War, 1987)
 • Trilogie „Uplift Storm“ (The New Uplift Storm Trilogy)
  1. Útes naděje, 2003 (Brightness Reef, 1995)
  2. Pobřeží Infinity / Na břehu věčnosti, 2006 (Infinity’s Shore, 1996)
  3. Rozpětí nebes (Heaven’s Reach, 1997)

Novely a romány

 • Praktický efekt, 1993 (The Practice Effect, 1984)
 • Pošťák, 1998 (The Postman, 1985)
 • Jádro komety (Heart of the Comet, 1986) (s Gregorym Benfordem)
 • Země (Earth, 1989)
 • (Glory Season, 1993)
 • (Kiln People / Kil’n People, 2002)
 • Vítězství Nadace, 2003 (Foundation’s Triumph, 1999)

Sbírky povídek

Samostatné povídky

Non-fiction knihy

 • (The Transparent Society: Will Technology Force Us to Choose Between Freedom and Privacy?, 1998)

e-knihy

 • 30. 4. 2023