Daniel Defoe se narodil roku 1660 v Anglii, v době plné náboženských a společenských rozporů, a zemřel roku 1731. Pocházel z rodiny londýnského svíčkaře a řezníka. Daniel Foe (přídomek „de“ si k příjmení dal až později) chodil do presbyteriánské školy, kde se mu dostalo nejvyššího akademického vzdělání. Jako kazatel se ale neuplatnil a dal přednost výnosnějšímu povolání – podnikání. Obchodoval s vínem a tabákem i s jinými artikly a investoval kapitál do zámořských plaveb. Defoe se jako protestant bouřil proti katolickému králi Jakubovi a proti jeho politice, která usilovala, aby se Anglie stala katolickou zemí. Roku 1685 se účastnil mohutného lidového povstání drobných sedláků a tkalců. Po jeho porážce se musel skrývat, ale už za 3 roky se znovu připojil a armádě Viléma Oranžského, který se přeplavil z Holandska do Anglie, aby katolického krále Jakuba zbavil moci. Jakub II. uprchl do ciziny a Vilém Oranžský se stal prvním anglickým králem z rozhodnutí parlamentu.
Mladý Defoe se oženil s dcerou obchodníka stávkovým zbožím, navázal obchodní styky a své zboží prodával i v cizině. Ale koráb, který převážel jeho zboží přes moře, ztroskotal a Defoe musel ohlásit úpadek. Zavázal se splatit do konce života dluh 17000 liber. Protože byl ale podnikavý, zařídil si výrobu cihel a tašek a do 10-ti let zaplatil všechny své dluhy.
V době ostrých náboženských sporů po smrti krále Viléma III. se také octl ve vězení pro veřejné pobuřování. Po návratu z vězení založil noviny nazvané Přehled, které po 10 let řídil a většinou i sám psal.
Ze zkušeností své práce a z upřímné snahy o zlepšení společenského života napsal Defoe knihu Esej o projektech. Zamýšlí se v ní o pojištění lidí, kteří jsou v případě pracovní neschopnosti ponecháni svému osudu. Myslí i na pojištění proti požáru, na ústavy pro lidi duševně choré. Vymýšlí opatření na ochranu nevinných dlužníků, kteří se dostávají do vězení pro dlužníky, odkud zpravidla není záchrany. Navrhuje i reformy vzdělání, kterého se má dostávat i dívkám.
Napsal řadu děl, z nichž nejznámější je kniha Robinson Crusoe, námořník z Yorku, jeho život a neobyčejná dobrodružství. Mezi další díla patří: „Kapitán Singleton; Moll Flandersová; Plukovník Jack; Roxana“
Psal i řadu geografických příruček a spisů o zámořských plavbách.
Když začal psát Robinsona bylo Defoeovi 60 let. Za základ příběhu nepochybně posloužilo vyprávění o skotském námořníkovi Alexandru Selkirkovi, který byl roku 1705 za trest vysazen z lodi. Na ostrově v Tichém oceáně prožil 4 roky a 4 měsíce, než byl náhodou nalezen a dopraven zpět do Anglie.
Čeští čtenáři se mohli s Robinsonem seznámit prostřednictvím českých překladů tohoto díla – v roce 1975 Robinsona přeložil Albert Vyskočil a Timotheus Vodička a obrázky namaloval Adolf Born. Pro mnohé z nás bude asi nejbližší Robinson Crusoe vydaný r. 1963, kterého přeložil Josef Věromír Pleva a poutavými obrázky doplnil Zdeněk Burian.