Hlavním hrdinou je Dorian Gray, dvacetiletý mladík neobyčejné krásy. Dorian se v ateliéru Basila Hallwarda, kterému stál modelem, seznámí s cynickým lordem Henrym Wottonem. Henryho Dorian velmi zaujal, a tak se rozhodne na něm uplatnit svou teorii „ovlivňování“, upozorní ho na jeho krásu a mládí a na pomíjivost, s níž jsou spjaty. Dorian okouzlen vlastním obrazem, vysloví přání zůstat navždy mlád : změny jeho těla i duše má zaznamenávat obraz. První proměna obrazu nastane poté, co Dorian opustí mladou herečku Sibylu Vaneovou, která kvůli němu spáchá sebevraždu. Další proměny nastávají, když Dorian začne „okoušet všechny stromy světa“. Obraz je zamčen na půdu, aby se na něj Dorian nemusel dívat, jen čas od času přijde svůj nespoutaný život s obrazem konfrontovat.
Dorian žije dvojím životem: navštěvuje nejvybranější společnost, ale zároveň je hostem i v nejhorších doupatech. Hallwarda, jemuž jedinému svěří tajemství, ubodá k smrti. Pod vlivem sílících výčitek svědomí se rozhodne polepšit. Když však obraz jeho úmysly zaznamená jako pokrytectví, v záchvatu vzteku jej probodne. Sluhové nacházejí před portrétem mladého Doriana ohyzdného starce, jehož podle prstenů identifikují jako Graye.
Klíč ke správnému výkladu svého románu dal autor sám svým výrokem : „Když se Dorian snaží zabít své svědomí, zabíjí sám sebe.“
Děj románu, zasazený do Anglie na sklonku století, je rozdroben četnými náladovými popisy přírody, karikaturistickými skicami příslušníků anglické společnosti a hlavně rozsáhlými konverzačními pasážemi, v jejichždialozích je používáno paradoxů a aforismů. Ústředním tématem je rozpor mezi požitkem z krásy a morálkou. Myšlence o utváření života podle zásad umění je podřízen i Dorianův milostný život, zejména vztah k Sibyle. V okamžiku, kdy Sibyla přestane hrát, tj. formovat sama sebe v umělecké dílo, ztrácí Dorianovu lásku. Dorian povyšuje estetický prožitek nad život. Je zde také hezky promítnut Dorianův proměnlivý postoj k portrétu a skrze něj i k sobě samému. Tento vztah se z počátečního okouzlení sebou samým postupně proměňuje v sebeopovržení. Posláním obrazu je reflektovat hrdinovo pravé „já“. Příběh v podstatě pojednává o nepodplatitelnosti lidského svědomí. Je to román spíše problémový než dějový.
Lord Henry Wotton sice imponuje svým intelektem, ale vystihuje jen časově omezenou estétskou pózu Wildovu, která vrcholila kolem roku 1890, a jíž se Wilde o několik let později veřejně zřekl.
Jako výchozí situace pro „ODG“ posloužily Wildovi některé literární motivy, které se tradovaly v jeho vlastní rodině od roku 1820. Tehdy totiž strýc Wildovi matky Charles Robert Mauthurin vydal hrůzostrašný „gotický“ román Věčný poutník Melmoth, ceměný svého času i Balzakem. (Umírající lakotný strýc pošle mladého Melmothe do odlehlého pokoje, ve kterém už dlouhá desetiletí nikdo nebyl, a tam Melmoth objeví portrét svého předka, který si úmluvou s ďáblem vymohl věčné mládí. Teprve před smrtí náhle zestárl a jeho tvář prozradila celou tíhu a zločinnost jeho stopadesátiletého života.) Wilde se s pýchou hlásil k mauthurinovské tradici.
Na počátku předmluvy Wilde píše : „Cílem uměleckého díla je zjevit umění a zatajit umělce.“ Přes toto prohlášení ve prospěch neosobního umění prozrazoval toho román o svém tvůrci tolik, že roku 1894, když byl Wilde souzen pro morální přestupek, mohl být ODG citován jako svědectví proti Wildovi. Wildovi totiž nešlo o to svou osobnost z díla vyloučit. Ale stylizovat ji, tedy zatajit ji pózou. Jeho matka svou pózu definovala slovy: „Hřích je nejsladší věc na světě.“ Její syn tuto myšlenku později přetvořil: „Hřích je jediná věc v životě, pro kterou vůbec stojí za to žít.“
— 1 —
Jediná rozsáhlejší próza proslulého anglického autora je fantastickým příběhem, v němž se hříšný život mladého světáka promítá do jeho portrétu, který stárne a rok od roku jeví stále výraznější stopy hrdinova odpudivého života, zatímco on sám zůstává stále mladý a krásný. Autor tak předvádí rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem: zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdní podle toho, kolik mladých lidí přivedl do zkázy.
V ateliéru malíře Basila Hallwarda, který právě kreslí své nejlepší dílo (obraz Doriana Graye), začíná celý příběh. Do ateliéru přišel na návštěvu arogantní lord Henry Wotton (také zvaný Harry). Basil nechce, aby se Dorian s Harrym seznámili, protože ví, jak je Harry zkažený. Ale stejně se spolu ti dva dají do řeči.
Lord počne Doriana představovat svým známým a ti ho začnou také obdivovat. Dorian se stává rovněž zkaženým, ale Henry si to nemyslí. Když Basil dokreslí obraz, Dorian k němu vysloví přání: "Ať s každým mým hříchem stárne ten portrét a já zůstanu stále mladý a krásný."
Jednoho večera se toulá ulicemi Londýna, až dojde před divadlo. Zakoupí si lístek a jde na představení. Na jevišti ho okouzlí mladá herečka jménem Sibyla, jak se později dozvídá v zákulisí. Neřekne jí však své jméno. Brzy se spolu zasnoubí a Sibyla spěchá tuto novinu oznámit své matce. Bratr James Vane jí ještě před odjezdem do Austrálie slíbí, že klidně zabije "prince z pohádky", když jí ublíží. Po pár dnech se Sibyla předvede jako obyčejná dívka, a proto ji Dorian opustí. Sibyla ze smutku spáchá sebevraždu.
Druhý den ráno se Dorian podívá na svůj portrét a zjistí, že se změnil. Na portrétu rozpoznal první vrásky, jeho přání se stalo skutečností. Zakryje ho přehozem a nehodlá ho nikomu ukázat. Aby měl jistotu, že obraz nikdo nespatří, ukryje jej na půdu, od níž má klíče pouze on.
Během následujících 18 let byl několikrát zamilován do bohatých dam z Londýna, sbíral klenoty, květiny, tkaniny a knihy, zajímal se o hudbu a začal zvát občany Londýna na honosné večeře v jeho domě.
Dalšího dne - těsně před odjezdem Basila do Francie - se Basil pokusí upozornit Doriana na jeho chyby a povídá: "Vaše duše, Doriane, se strašně změnila. Je ještě horší, než jak o ní povídají lidé na ulici. Je štěstí, že ji vidí pouze bůh."
"A chtěl byste ji také vidět, Basile?" ptá se Dorian, "pojďte se mnou na půdu a ukážu vám ji."
Dorian ukáže Basilovi obraz. Ten se vyděsí a nevěří, že to namaloval on. Aby se toto tajemství o obraze nerozšířilo mezi lidi, ubodá Dorian Basila. Poté donutí svého starého přítele, chemika Alana Campbella, aby tělo spálil.
Doriana trápí výčitky svědomí, a tak se vydá do jiného města. Zajde do hospody, kde ho jedna paní nazve "princem z pohádky". To uslyší James Vane a Doriana vystopuje. Unikl mu jen díky svému mladistvému vzhledu. Po třech dnech vyráží na lov do nedalekého lesa, kde jeden z jeho lovců omylem Jamese zastřelí.
Dorian to nese ještě hůře než smrt Sibyly a Basila, a proto se vydá na půdu zničit obraz. Zabodne do srdce stejnou kudlu, jako zabodl do Basila a poté sám zemře. Na půdě policisté najdou obraz krásného mladého muže a mrtvolu starého, ohyzdného starce. Podle prstenů poznají, že mrtvým je Dorian Gray.
— 2 —
Proslulý román o hříšném životě mladého londýnského světáka, vynikající kouzlem duchaplných dialogů.
Román s fantaskními prvky, autor jej nazval "esej". Děj se odehrává v Anglii 19. století.
Děj
Malíř Basil Hallward si vybere jako model mladého a krásného muže, Doriana Graye. Při malování Dorianova portrétu se Dorian seznámí s lordem Henrym Wottonem, přezdívaným Harry. Harry rád zkouší ovlivňovat lidi a potom je pozorovat, a jelikož Dorian byl někdo neznámý a krásný, uplatnil jeho umění na něm. Při malování ho upozornil, že je velmi krásný a mladý, ale že tohle všechno je pomíjivé, a tak si Dorian přál, aby pořád vypadal jako teď a aby za něj stárnul obraz. Poprvé zjistil, že se mu přání vyplnilo, když se v zapadlém divadle seznámil s herečkou Sibylou Vaneovou, jeho pozdější snoubenkou. Když však ale později viděl, jak zahrála špatně roli Julie, rozešel se s ní a ona spáchala sebevraždu. Poté, co to zjistil, pohlédl na obraz a všechno mu došlo. Obraz proto ukryl na půdu. Jelikož Dorian věděl, že bude pořád krásný a mladý, stával se krutějším a horším člověkem. Dokonce zabil malíře svého obrazu Basila Hallwarda poté, co se Basil dozvěděl, jak obraz funguje. Obraz se zatím víc a víc zohyzďoval kvůli Dorianovým nemorálním činům. Jednou Dorian narazí na bratra zemřelé Sibyly, který ho chce zabít, protože už od začátku věděl, že je Dorian špatný člověk. Jenže Dorian vůbec nevypadá na to, kolik by mu v tu chvíli mělo být, a proto Dorian bratra lehce zmate a ten ho nechá být. Bratr je později nešťastnou náhodou zabit. Doriana okouzlí dívka, kvůli které chce být zase dobrým člověkem, takže jde na půdu a domnívá se, že když zničí obraz, bude všechno v pořádku. Jakmile ale obraz zničí, leží na zemi ošklivý umírající stařec a na obraze je zas krásný a mladý nezkažený muž.
Charakteristika hlavních postav
Dorian Gray - zprvu nezkažený, mladý, naivní a velmi pohledný muž, ale postupem času se z něj stává člověk, který si plnými doušky užívá života a nemá vůbec žádné zábrany, proto se stává velmi nemorálním, bezohledným a krutým; potom se chce zase změnit v dobrého člověka, ale už to nejde vrátit
Lord Henry Wotton (Harry) - velmi dobře umí ovlivňovat lidi, je to cinik, filozof, v mluveném projevu používá paradoxy ("Pric Paradox"); navádí Doriana k nesprávné cestě životem
Basil Hallward - malíř, Doriana má velmi rád, je to jeho přítel, chrání ho, snaží se jej vrátit zpět do správného směru; později Dorianem zabit
Sibyla Vaneová - zamiluje se do Doriana, chce s ním mít svatbu, nedbá na bratrovy poznámky o tom, že to s ní Dorian nemyslí vážně; po Dorianově opuštění spáchá sebevraždu
Hlavní myšlenka a motiv
Kritika povrchnosti a přetvářky soudobé společnosti, všichni se na první pohled zamilují do Dorianovy krásy. Dorian zaprodá duši za věčnou krásu, se kterou není vidět páchaní nemorálních činů, proto si možná neuvědomuje, že jsou mnohdy hrůzné, má rád jen sám sebe. Když už ho někdo - dívka, kterou má rád - "donutí'' k tomu, aby se změnil, je pozdě, už zašel moc daleko, a když obraz zničí, zobrazí se krásně to, že kdyby si býval nebyl přál, aby byl věčně mladý, nikdy by takové činy nespáchal.
— 3 —
Román v sobě obsahuje hororové prvky (s gotickým nádechem) a faustovské téma. Zachycuje umělecké pohnutky dekadence i homosexuality, proto byla kniha po svém vydání mnohými odsuzována. Dnes je považována za jeden z pilířů moderní literatury, je jí ovlivněno mnoho dalších děl.
Román Obraz Doriana Graye byl poprvé publikován jako úvodní příběh v časopise "Lippincott's Monthly Magazine" dne 20. června 1890. Později jej Wilde přepsal, několikrát pozměnil a přidal několik kapitol. Novou verzi poté vydalo v dubnu o rok později vydavatelství "Ward, Lock, and Co.".
Jedná se o dílo na hranici společenského a filozofického románu, jehož děj se odehrává v konzervativní viktoriánské Anglii 19. století. Jde o román z roku 1890 s utopistickými prvky: Dorian promítne svou duši do obrazu, nechce stárnout, bojí se, že ztratí mládí a že už nebude nikdo. Obraz, který mu namaloval Basil Hallward, je odrazem jeho samého, jeho duše. Dorian zůstává mladý, ale jeho obraz stárne (projevují se na něm i Dorianovy hříchy - obraz se hyzdí kvůli jeho hříchům, avšak jeho tvář je pořád krásná a mladá).
Charakteristika postav
Dorian Gray - velmi pohledný mladík; před "výchovou", ovlivněním Henryho Wottona zcela nezkažený; nemá rodiče, má dobrý vkus a je naivní - jde ho lehce zmanipulovat; když se začne přátelit s Henry Wottonem, stává se z něj narcista, jenž hledá vášeň a lásku; na druhou stranu není schopen plnohodnotné lásky, jelikož miluje jen sám sebe a svůj odraz v zrcadle
Henry Wotton - muž znalý života, který velmi rád filozofuje, rád šokuje tehdejší konzervativní společnost, dokáže s lidmi manipulovat; cynik, který není schopen opravdové, upřímné lásky; má zprvu na Doriana největší vliv a "zkazí" ho; postava Wottona je velmi podobná charakterem i názory samotnému Oscaru Wildovi, například Wilde v knize tvrdí, že umění nemusí být morální, tento výrok se objeví i v samotné knize z úst Henry Wottona
Basil Hallward - čestný, nezkažený muž; nezkazil se společností, jelikož stojí tak trochu mimo ni; důležitý je pro něj pouze jeho ateliér a posléze i Dorian; hledal totiž podnět, aby stvořil umělecké dílo a tím se mu stal mladý a krásný Dorian (Basil totiž bezmezně obdivuje jeho krásu) = kniha v tomto směru odráží Wildovu homosexualitu, nezměrný obdiv mužů k jinému muži (Dorianovi)
Další postavy: Sibyla Vaneová, do které se Dorian zamiluje; James Vane - Sybilin bratr; Campbell
Děj a kompozice
Román se skládá z 20 nepojmenovaných kapitol, některé byly k dílu připsány dodatečně. Mladý Dorian Gray stojí malíři Basilu Hallwardovi modelem kvůli jeho nejlepšímu uměleckému dílu. Při této příležitosti se seznámí Dorian s Henry Wottonem. Ten Doriana obdivuje pro jeho krásu a čistotu. Ale současně se zmíní o pomíjivosti krásy. Dorian ze strachu, že přijde o svou krásu a že už nebude "nikdo", vysloví nahlas přání, aby zůstal navždy mladý a aby místo něj stárl obraz a ne on. Toto přání se mu splní. A stáří a všechny jeho duševní změny (i jeho hříchy) zaznamenává na sobě pouze obraz. K první proměně obrazu dochází tehdy, když krásná a mladičká herečka Sibyla Vaneová spáchá kvůli Dorianovi sebevraždu (byl sobecký, když kvůli němu Sibyla hrála v divadelním představení hrozně). Dorianových hříchů přibývá. Zavraždil Basila, když mu vyzradil své tajemství s obrazem. Basil po něm totiž chtěl, aby se ke svým hříchům přiznal. Basilovo tělo zničil Campbell, bývalý přítel Doriana (Dorian ho k tomu donutil). Doriana posléze začínají trápit výčitky svědomí, je však už pozdě. Snaží se o nápravu, ale jediné, co umí, je být sobecký. Pokusí se ho zabít Sybilin bratr James Vane, ale nakonec i po odhalení pravdy je zabit při lovu omylem ve křoví. Nakonec ve vzteku a zoufalství obraz probodne nožem, ale je to Dorian, kdo padá k zemi a umírá. Obraz poté získá svou původní podobu, znázorňující mladého Doriana, zatímco mrtvola skutečného Doriana na sebe bere vzhled šeredného starce a jeho služebnictvo ho pozná jen díky jeho šatům a prstenům.
Jazyk a styl
Vyprávění je proloženo popisy přírody, interiérů a charakteristikami členů vyšší anglické společnosti, jež mají mnohdy ráz zesměšňující karikatury (Lady Norbouryhová, vévodkyně Gladys). Velmi dobře zobrazované dialogy (hlavně ve vyšší anglické společnosti). Rozlehlé konverzační pasáže jsou protkány paradoxy, aforismy a duchaplnými sentencemi, utvářejícími odbočky, které jsou místy jen velmi volně spojené se základní dějovou linií.
Citát z knihy
"...Poznal jsem jsem, že jsem se tváří v tvář setkal s někým, jehož pouhý zjev je tak podmanivý, že kdybych ho nechal na sebe působit, zmocnil by se celé mé povahy, celého nitra, dokonce i mého umění."
— 4 —
Příběh trojice mužů z lepších kruhů - naivního narcise, protřelého cynika i umělce se sklony, o nichž se v tehdejší slušné společnosti nemluvilo - je zarámován osudem portrétu, na němž věhlasný londýnský malíř vypodobnil svého chráněnce Doriana Graye a poté ho mladíkovi ohromeného vlastní krásou daroval.
Hlavní postavy
Dorian - dříve hodný mladík
Basil - hodný a přátelský malíř
Harry - zkažený přátelský muž
Obsah díla
Malíř Basil namaloval nádherný portrét v životní velikosti svého přítele, kterého zbožňoval. Byl to nezkažený mladý muž, jenž zářil svou krásou - Dorian Gray. Basil seznámil Doriana se svým velmi dobrým přítelem Henrym, přezdívaným Harry. Lord Harry byl ale zkažený až moc a kazil mladé lidi kolem sebe. A dokonale zkazil i Doriana. Basilovi se jeho mistrovské dílo tak zalíbilo, že by byla škoda ho ukazovat na veřejnosti. Chtěl ho předat samotnému Dorianovi a hlavně mu o jeho chování promluvit do duše. Dorian si přál, aby nestárl jako člověk, ale jako obraz, protože si právě uvědomil, že je opravdu moc krásný. Jeho přání se vyplní, a tak prožije celý svůj život jako adolescent.
Zamiluje se do herečky Sibyly Vaneové a požádá ji o ruku. Když ale jednou Sibyla špatně hraje, Dorian se s ní rozejde. Sibyla to nezvládne a otráví se, a je pozdě se usmířit, jak původně Dorian chtěl.
Doma přijde na to, že na obraze má zvláštní krutý výraz, který tam předtím nebyl - obraz proto ukryje.
Jednou za ním přišel sám Basil rozloučit se před cestou do Paříže a přesvědčit se, jestli je pravda, že se stále nepolepšil. Dorian ho zavede k obrazu, na němž je teď už vrásčitý a na první pohled nesympatický stařík. Tam Basila zabije, protože je na něj naštvaný za to, že takový obraz vůbec namaloval. Později se Dorian rozhodne, že bude takovým "mladým" mužem jako kdysi, ale obraz ho natolik naštve, že ho vší silou probodne. Je s ním ale tak ztotožněn, že nůž se objeví v těle ošklivého muže na zemi. Na obraze je nyní mladík Dorian jako v originále.
— 5 —