Filosovská historie (Alois Jirásek)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

V letech 1752 - 1849 bylo k šestitřídním gymnasiím přičleněno filozofické studium; posluchači těchto ústavů se na nich připravovali pro studium na universitě. Nejoblíbenější zábavou studentů filozofie v Litomyšli byly "majales", studentské slavnosti. Filozofické studium v Litomyšli bylo podřízeno dozoru královehradeckých biskupů. Biskupové už 2 roky "majales" nedovolili. Roku 1847 se studenti chystali, že "majales" tento rok uspořádají, i když byl zákaz znovu ohlášen. Nejvíce se příprav účastnili filozofové Vavřena a Frybort, kteří bydleli u slečny Elis. S Vavřenou a Frybortem bydleli také filozofové Zelenka a Špína. Frybort miloval domácí Márinku, Vavřena zase skromnou Lenku, schovanku aktuára Roubínka, do jehož rodiny chodil Vavřena vyučovat. Lenka se mu zamlouvala svou skromností více než aktuárova dcerka Lotka, která byla trochu domýšlivá a velkopanská. Márinku miloval tajně i Špína, ale protože byl nesmělý, neodvážil se lásku k Márince vyjevit. "Majales" toho roku skutečně byly, i když je duchovní vrchnost přísně zakázala. Účastnila se jich celá Litomyšl. Na slavnosti byla i Lenka; slečna Elis se tam s ní seznámila a byla pak sprostředkovatelkou mezi Frybortem a Lenkou. Studenti byli za "majáles" potrestáni, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Přišly prázdniny a studenti se rozešli. Frybort a Vavřena jeli domů, Špína ze zoufalství, že Márinka milovala Fryborta, ale i z nedostatku odešel do kláštera. Na jaře r. 1848 nastalo politické hnutí v Praze. Vlastenecký ruch se rozšířil i po venkově. Studenti v Litomyšli utvořili studentskou legii a cvičili se zbraněmi. Frybort a Vavřena se stali důstojníky studentské legie. V zámecké gardě musel cvičit také aktuár Roubínek. Když vypukla v Praze revoluce, vypravili se Frybort a Vavřena tajně do Prahy, kde bojovali na barikádách. Tam se setkali se Špínou, který se také účastnil v řeholním rouchu bojů; byl zasažen střelou a naposledy vydechl ve Vavřenově náruči. Když byla revoluce vojskem potlačena, Frybort a Vavřena utekli z Prahy; Frybort do Litomyšle, Vavřena domů. Frybort potom nechal studií, převzal po otci na Hané statek a přijel si do Litomyšle pro Márinku. Vavřena se stal lékařem a vzal si Lenku, jež žila po smrti pana aktuára u slečny Elis. Všichni s radostí vzpomínali na krásné chvíle svého mládí v Litomyšli.

— 1 —


Novela o životě studentů a maloměšťácké společnosti v Litomyšli kolem revolučního roku 1848.

Na jaře 1847 hradecké biskupství již potřetí zakáže slavit majáles. Litomyšlská mládež, zejména pak studenti filozofie tamějšího gymnázia, se proti rozhodnutí vzbouří a majáles uskuteční. Kromě politických a vlasteneckých myšlenek zde nechybí ani láska a přátelství.

Stručný obsah

Příběh studentů filozofské fakulty, který se odehrává kolem roku 1848 v Litomyšli.

Hlavními postavami je čtveřice studentů - Vavřena, Špína, Zelenka a Frybort, kteří společně žijí v bytě u slečny Elis, což je postarší dáma, která u sebe ubytovává studenty filozofické fakulty.

Knížka začíná seznámením se s prostředím Litomyšle. Poté přichází na scénu Vavřena. Vavřena chodí do rodiny aktuára Roubínka doučovat jejich syna Fricka. S panem a paní aktuárovou ještě bydlí jejich dcera Lotty a Lenka, kterou si rodina Roubínků k sobě vzala. Byla to jejich neteř a sestřenka Lotty. Pomáhala jim v domácnosti.

Když přijde Vavřena na hodinu, Fricek ještě není doma. Poté si všimne, že Lenka čte vlastenecké knihy a okamžitě se spolu spřátelí a sblíží.

V domě, v němž bydlí slečna Elis, žije i paní domácí se svojí dcerou Márinkou. Márinka se často setkává s Frybortem a jsou si vzájemně blízcí. Ovšem Špína je do ní také zamilovaný, ale to nikdo neví.

Vavřena si od Lenky půjčí několik vlasteneckých knih, které najde slečna Elis. Poté, co si všimne ručně psaného nápisu v knize, pozná, že kniha patřila Jiřímu, do něhož byla dříve zamilovaná. Rodiče ale jejich vztahu nepřáli a on se stal farářem. Jiří byl Lenčin strýc. Elis proto pořádá Vavřenu, jestli by jí s Lenkou mohl domluvit schůzku.

Na filozofické fakultě se mezitím studenti snaží o povolení studentské slavnosti - majáles. I když slavnost byla zakázána, udělají ji. Všichni občané Litomyšle se vyhrnou do ulic a užívají si zábavy. Na zábavu vyrazí i paní Roubínková s Lotty. Obě dvě berou Vavřenu jako dobrou partii, a proto chtějí, aby si Lotty s Vavřenou zatančila.

Vavřena se ale mezitím sejde s Lenkou a Elis, a všichni tři si společně povídají. Kvůli tomu nestihne Vavřena tanec s Lotty a ona je uražená. Na Vavřenu od té doby zanevřela, obzvláště poté, co se od paní Rollerové dozvěděla, že byl s Lenkou. Paní Rollerová byla vdova po bývalém purkmistrovi, která si myslela, že všechna moc je stále v jejích rukou a která po celém městě roznášela klepy o všech.

Na majálesu se poprvé Lenka s Vavřenou i Márinka s Frybortem políbí. Špína Márinku s Frybortem uvidí a zklamaně uteče.

Po slavnosti začne na škole vyšetřování. Vedení školy se snaží zjistit, kdo ji pořádal. Nakonec bylo jen několika studentům uděleno několik hodin sezení za trest ve školním karceru (= uzavřená místnost, kde studenti po nějakou dobu museli sedět za trest).

Když Vavřena po majálesu přijde k Roubínkovým na hodinu, slečna Lotty jej ignoruje. Lenku neviděl, protože u ní v pokoji byli pořád zavřené dveře. Po několika hodinách Vavřenovi řeknou, že už nechtějí, aby Fricka nadále vyučoval. Jsou uražení kvůli Lotty.

Nastane červenec a doba zkoušek. Všichni čtyři studenti sedí nad knížkami a učí se. Nakonec Vavřena, Frybort i Zelenka u zkoušek obstojí. Špína je ale neudělá. V bytě u slečny Elis oznámí, že půjde do kláštera.

Pro studenty teď začínají prázdniny. S kufry odjedou ke svými rodinami. Špína ale odchází do kláštera. Ještě předtím si popovídá s Elis. Poprosil ji, aby za něj popřála hodně štěstí Márince. Už se s ní osobně raději nechtěl vidět.

O prázdninách bylo v Litomyšli ticho. Všichni studenti odjeli do svých domovin a zde se nic nedělo. Slečně Elis přišly aspoň dopisy od Vavřeny a Fryborta.

Když zase začala škola, vše se vrátilo do zaběhnutého režimu.

V prosinci se konal filozofický ples. Lotty si na ples nechala ušít zdobené šaty, zatímco Lenka si doma šila jednoduché, které zvládla. Bála se, že se v nich Vavřenovi nebude líbit.

Když však obě dvě přišly na ples, Vavřena Lotty ignoroval a za Lenkou nadšeně přiběhl.

Po nějakém čase byla prohlášena konstituce. Všude se zřizovaly národní obrany a garda. V Litomyšli byla zřízená studentská legie. Vavřena a Frybort byli jejími hlavními zástupci. Filozofové se začali vojensky cvičit.

Poté byla zřízena i zámecká garda. Roubínek do ní musel nastoupit, což pro něj bylo asi to nejhorší, co se mohlo stát. Zásadně nesouhlasil se vším, co se v Litomyšli v té době dělo a když musel nastoupit do gardy také, bylo to pro něj nejhorší.

Z Prahy do Litomyšle dolehly zprávy, že je tam povstání. Studenti se okamžitě rozhodli jet bojovat.

Zámecká garda měla jet bojovat také, ale nakonec - když se k hraběti doneslo, že se bojuje proti císařskému vojsku - rozhodl, že se nikam nepojede a gardu nechal odejít domů. Panu Roubínkovi se ulevilo.

Vavřena s Frybortem odjeli do Prahy bojovat. V bojích náhodou potkali Špínu. Všude létaly granáty a jeden Špínu zasáhl. Byl mrtev.

Druhý den byla uzavřena čestná kapitulace, den poté se Praha vzdala a nastalo hromadné zatýkání.

Když se zprávy donesly do Litomyšle, všichni se vyděsili. Naštěstí po pár dnech se vrátil Frybort, ujistil Márinku, že je naživu a zase se utekl schovat. Také vyřídil, že Vavřena je v pořádku, ale utekl do hor.

Mezitím pan Roubínek, který byl už dlouho nemocen, zemřel. Po pohřbu slečna Elis navrhla Lence, aby se přistěhovala k ní. Paní Roubíková jí to povolila.

Po prázdninách přijel s Frybort s otcem a požádal Márinku o ruku. Společně se přestěhovali na Hanou, kde Frybort začal dělat sedláka.

Lence mezitím začaly chodit dopisy z Prahy. Vavřena tam nastoupil na studium medicíny.

Frybort s Márinkou se oženili. Vavřena vedl Márinku k oltáři.

Po pěti letech Vavřena vystudoval medicínu a oženil se s Lenkou. Lotty si stále nikoho nenašla.

Slečna Elis se odstěhovala ke svým studentům. Když byla u Vavřenů, přišel jí dopis od Zelenky. Psal jí, že je v Medlitském klášteře a že se mu výborně daří.

Kniha končí v momentu, kdy Vavřena dostane od Fryborta dopis. Posílal mu opis provolání, které spolu skládali před slavností majáles. Vavřena s Lenkou si díky tomu tu dobu připomenou a říkají si, že i teď je jim milo a blaze.

— 2 —

Informace

Bibliografické údaje

  • Autor: Alois Jirásek
  • Jazyk: Čeština
  • Žánr(y): historické, román
  • 13. 5. 2023