Vladimír Páral

Podpořte LD sdílením:

Share

[10.8.1932]

Životopis

Český spisovatel, jeden z našich nejúspěšnějších současných prozaiků. Narodil se v Praze, ale dětství prožil v Brně. V Pardubicích pak vystudoval chemické inženýrství a třináct let (do roku 1967) pracoval v průmyslu (v Liberci a v Ústí na Labem). Od roku 1972 pracoval v ústeckém Severočeském nakladatelství jako nakladatelský redaktor. Výhradně literaturou se Páral živí až od roku 1979. Od roku 1995 žije střídavě v Mariánských Lázních a Praze.

Jeho prvotinou je humoreska Šest pekelných nocí, podepsaná pseudonymem Jan Laban, ale skutečný vstup do literatury nastal až s publikováním novely Veletrh splněných přání. Ta se stala prvním svazkem tzv. černé pentalogie, která přinesla kritiku promarněných životů obětovaných honbě za majetkem a kariérou a kterou završila roku 1971 Profesionální žena.

Páralova literární tvorba má občas rysy „vědeckého pokusu“, v nichž jednotlivé postavy staví do různých situací a jakoby testuje jejich reakce.

V letech normalizace, poté, co mu bylo režimem naznačeno, že by nesouhlas s ideologií normalizace měl z jeho románů vymizet, vytvořil Páral tzv. bílou tetralogii. Ale po neúspěšných pokusech vyrovnat se s tlakem normalizačních konvencí (mimo jiné roku 1977 podepsal Antichartu) se obrátil zejména k vědecko-fantastickým a erotickým prózám. Po knize Muka obraznosti vydal Páral čtyři sci-fi romány Romeo a Julie 2300, Pokušení A-ZZ, Válka s mnohozvířetem a Země žen. Nejedná se však o zcela typické ukázky žánru sci-fi, je na nich znát orientace na masového čtenáře.

Některá Páralova díla byla zfilmována a zdramatizována (např. Soukromá vichřice, Muka obraznosti a Mladý muž a bílá velryba).

Dílo

Citáty

Štěstí je vlastně prostá věc. Ale tím hlubší, čím více si uvědomíme jeho nesamozřejmost.

Hlavní problém s milenkami je neztratit je dříve, než nás přestanou vzrušovat.

Láska znamená porazit čas.

Místo manželů je proti sobě u sebe.

Vladimír Páral

e-knihy

Zobrazuji všech 5 výsledků

  • 30. 4. 2023