Julius Caesar (William Shakespeare)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Shakespeare vychází s Plutarchových Duálních životopisů. Nedává příliš důraz na historickou přesnost ale na prokreslení postav.

Julius Caesar se vrací z vítězného tažení do Říma. Ve městě se mezitím lidé rozdělili na dva tábory. Jedni v čele s Marcem Aureliem chtějí Julia korunovat na krále, druzí spolu s Brutem a velkou částí senátorů v tom vidí velké nebezpečí pro republiku.

Brutus je inteligentní, ale velmi naivní člověk. Myslí si, že vraždou, do níž jej navedl Cassius, se situace vyřeší. A jako by nebesa chtěla ukázat osud panovníka, v ulicích Říma chodí lvi a plamenní lidé, zlá znamení. I manželce Caesara se zdá sen, kdy její muž zemře, ale on se nechá spiklenci přemluvit k cestě do senátu, kde jej ubodají a nechají Marka Aurelia odnést jeho mrtvolu před lid. V tomto bodu je nejlépe vidět naivita Bruta. Sice si svým proslovem získá římský lid, ale za chvíli jej převálcuje svou výmluvností Marcus.

Dochází ke dvěma bitvám mezi Cassiem-Brutem a druhým triumvirátem (Octavius-M.Antonius-Lepidus). Spiklenci postupně umírají buď jako Cassius omylem, protože si myslí, že prohrál nebo jako Brutus, který naběhne na vlastní meč, čímž vrátí Caesarovi jeho "revange". Po jeho smrti Marcus Aurelius prohlásí, že byl jediným, kdo spiknutí myslel vážně a ve jménu dobra.

Informace

Bibliografické údaje

  • Autor: William Shakespeare
  • Jazyk: Čeština
  • Rok vydání: 1599
  • Žánr(y): historické, tragédie
  • Jazyk originálu: Angličtina
  • 13. 5. 2023