Výkonná moc (Vince Flynn)

Podpořte LD sdílením:

Share

Ukázky

TŘICET

 

David se otočil stranou na měkkém koženém sedadle. Celou cestu po Západním břehu přemýšlel, jak proběhne právě tenhle okamžik. Z téhle pozice se mohl lépe dostat k noži ukrytému v podpatku své pravé boty.

„Kde je Hasan?“ zeptal se rozrušeně Atwa.

David se zamračil a řekl: „Chci, abyste věděl, že me to vůbec netěší. To on mě vyprovokoval. Já jsem zareagoval stejným způsobem, ale on, ten připitomělý rváč se rozhodl mě napadnout.“

„Ptám se, kde je,“ štěkl Atwa.

David nahmatal hodinky na svém levém zápěstí. „Naposledy, co jsem ho viděl, ležel v bezvědomí na zemi, ale nebyl zraněn nijak vážně.“

„Kdo?“

‚Já jsem to udělal.“ David začal tisknout tlačítka na hodinkách. Když stiskl poslední, zavřel oči a sklonil hlavu, jako by se styděl za to, co udělal.

Výbuch otřásl vozem a zachytil Atwu zcela nepřipraveného. Jak do neprůstřelného plexiskla auta narážely kameny a suť, David zasunul palec do podpatku své boty a otevřel tajný otvor. Obratně z něj vytáhl malou silnou čepel. Než se Atwa stihl vzpamatovat, David už byl na něm. Levým předloktím přitlačil Atwovi hlavu na bok vozu a tou čepelí ostrou jako břitva a dlouhou sedm a půl centimetrů prořízl staršímu muži krční tepnu na pravé straně. Z rány vytryskla krev a postříkala Davida do obličeje. Jak Atwa zvedl dlaně, aby ránu zakryl, David mu otočil hlavu a prořízl Atwovi i levou tepnu. Vytryskla krev a potřísnila okno.

Generální ředitel Mossadu vyskočil ze židle. Nakláněl se přes stůl před sebou a až s manickou intenzitou se díval na jednu z velkých obrazovek. Přimhouřil oči ve snaze rozluštit, kdo jsou ti dva muži, již před chvílí vyšli z domu. Přísahal by, že jedním z nich je Džabril Khatabi a zdálo se mu, že poznává i toho druhého muže. Než se stihl rozhodnout, byli pryč, zmizeli na zadním sedadle zaparkovaného vozu. Pořád ještě ve stoje a zamračený se Freidman otočil ke generálovi vlevo od sebe a štěkl: „Zaměřte to auto!“

Freidman se otočil k obrazovce a zaparkovanému vozu a přemýšlel, jestli odjedou od domu. Najednou a zcela bez varování se objevil jasný záblesk a celá přední strana domu se vyvalila do ulice.

Zmatené zachmuření bylo to tam, jak si Freidman uvědomil, k čemu právě došlo. V místnosti rychle propukly nervózní debaty, přetáčely se pásky a padaly nové rozkazy.

Freidman se otočil ke generálovi a naléhavě mu řekl: „Dejte těm apa-chům zelenou.“

„A co to auto?“

Freidman se otočil k obrazovkám. Viděl jen oblak prachu a plamenů. Byl si poměrně jist, že Džabril Khatabi byl jedním z mužů, kteří nasedli do auta, a poměrně jistě tušil, kdo je ten druhý muž. Pokud to byl ten, koho odhadoval, pochyboval, že dostane ještě jednu takovou šanci. Zcela bez zdráhání řekl: „Zničte to auto.“

Analytik po Freidmanově druhém boku vstal a řekl: „A co náš zdroj, pane? Jsem si skoro jist, že je v tom autě.“

Freidman analytika ignoroval a s pohledem upřeným na generála řekl: „Můj rozkaz se nemění.“ Ben Freidman nebude smrti Džabrila Khatabiho nikterak želet.

David vystoupil ze zadního sedadla mercedesu do oblaků prachu. Oči ho štípaly, ale rychle je zavřel, protože se mu zaplnily prachem a korditem. Když se pokoušel nadechnout, bylo to stejné. Krátce dýchal sevřenými rty a zaťatými zuby, zvedl si tričko přes nos a pusu a zkusil to znovu. Když se nadechl ještě několikrát, sáhl do vozu, chytil tělo Mohammeda Atwy a vytáhl ho na ulici. Neviděl skoro nic a zakopl přes několik kamenů, jak s sebou táhl tělo. Nalevo od sebe skrz přimhouřené oči a dým viděl několik ohňů v místech, kde kdysi stával dům. Šlápl na něco, co trošku povolilo, a po bližším ohledání zjistil, že stojí na jednom z mužů, kteří střežili dveře.

David položil Atwu vedle strážce a zamini na opačnou stranu ulice a o několik dveří dál. Podle dohody s Freidmanem počká, dokud se tu neobjeví izraelské obranné síly, pak se nechá zatknout. Přemýšlel, jak dlouho jim potrvá, než se dostanou silničními zátarasy. Vtom zaslechl příšerný kvílivý zvuk. Instinktivně klesl k zemi, neboť věděl, co bude následovat.

 

Informace

Bibliografické údaje

  • 22. 3. 2024