O myších a lidech (John Steinbeck)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Baladická novela z prostředí kočovných zemědělských dělníků v Americe ve třicátých letech 20. století vypráví o touze chudých lidí po domově a stálé práci.

Ústřední postavou novely z prostředí zemědělských dělníků v kalifornském Salinas, je lehce duševně zaostalý mladík, důvěřivý silák Lennie, který věří pohádce svého kamaráda George o možnosti zařídit si vlastní hospodářství. Svou vírou nakazí i ostatní dělníky, sdílející s nimi jejich osud. Jejich společný sen však nemůže mít dlouhého trvání - prosťáčkovou smrtí jsou tři lidé zbaveni představy skromného domova a současně ztrácejí i smysl života.

Příběh je působivý především elegickou tklivostí, která obraz dobových poměrů povyšuje na působivou sociální baladu.

Filmové zpracování

Režie asi nejznámější filmové adaptace novely O myších a lidech z roku 1992 se ujal známý herec Gary Sinise, který si ve svém filmu rovněž zahrál jednu z hlavních rolí - George. Postavu Lennieho pak ztvárnil (možná v životní roli) John Malkovich. Film má bez pěti minut dvě hodiny.

Prvně byla novela zfilmována již roku 1939 Lewisem Milestonem (106 minut).

Doba a místo děje

30. léta 20. století, farma u obce Soledad (jihovýchodně od amerického města Salinas v západní Kalifornii)

Hlavní postavy

George Milton, Lennie Small, Curley a jeho žena

Stručný obsah

Hlavními postavami zde jsou dva kamarádi - George a Lennie.

Lennie Small byl duševně postižený muž, ale zato měl sílu jako medvěd. Jenže měl taky jednu úchylku - miloval všechny hebké věci a rád se jich dotýkal.

Lennieho se ujal kamarád George Milton.

Oba dva se vydávají na farmu, kde se seznamují s ostatními pracovníky. Oba sní o tom, že si jednoho dne pořídí své vlastní hospodářství a budou chovat králíky s heboučkou srstí.

Curley, syn majitele farmy, je ženatý, ale jeho žena s ním není moc šťastná. Proto často vyhledává společnost dělníků. A tak se stalo, že jednoho dne navštívila i Lennieho. Ten se jí svěřil, že má v oblibě hebké věci. Dovolila mu tedy pohladit si její vlasy. Lennie je však tiskl tak silně, až Curleyho žena začala strachy křičet. Lennie, celý vyděšený, ji nechtěně zlomí vaz...

Uteče se schovat k řece, jak mu poradil George. Curley zjistil, co Lennie udělal jeho ženě, a vydal se ho zabít. Avšak George Lennieho vyhledá dříve, chce ho ušetřit od bolesti a krutého zacházení, a tak jej v okamžiku, kdy spolu mluví o svém snu, střelí do hlavy...

— 1 —


Příběh dvou námezdních zemědělských dělníků, jehož základem je lidskost a snaha dobrat se pohnutek v jednání člověka.

Novela O myších a lidech je poetickým vyprávěním o touze člověka po nesmrtelnosti, o přátelství a velké sebeobětované lásce.

Místo a doba děje

Kalifornie, 1. polovina 20. století.

Děj

Lennie a George jsou námezdní dělníci, chodí od ranče k ranči a hledají práci. Lennie je mentálně postižený a George se o něj stará. Jednoho dne dojdou k ranči Curleyových. Majitel je přijme a oba dva začínají pracovat. Mají ovšem problémy s majitelovým synem - nemá rád Lennieho, protože mu závidí, že je velký. Lennie a George mají sen o vlastním ranči, kde se Lennie bude starat o králíky. Na ranči, kde pracují, potkávají Candyho, starého muže se starým psem, který ovšem s jejich snem sympatizuje a nabídne své vydělané peníze, aby si mohli koupit pozemek. Díky tomuto činu dostává jejich sen nový směr - naději splnění. Mladý Curley vyprovokuje Lennieho a on mu v souboji rozdrtí ruku. Curleyho manželka se začne Lenniemu vnucovat a nechá ho pohladit si její vlasy, to se jí však stane osudným, protože Lenniemu natolik uhranuly, že je chce laskat víc a víc, což se Curleyho manželce samozřejmě přestává líbit. Začne křičet. Lennie nechce problémy, a tak jí zlomí vaz. O tomto jeho činu se následně dozvídá mladý Curley a chce Lennieho zlynčovat. George ukradne na ranči pistoli a běží do Lennieho úkrytu, kde mu začne vyprávět o jejich vysněném ranči, při čemž ho zastřelí (zezadu).

Charakteristika hlavních postav

Lennie - mentálně postižený námezdní dělník; hloupý; dělá vše, co se mu řekne; pilně pracuje; je urostlý a silný, má rád hebké věci a mláďata; má sen, že jednou bude mít s Georgem vlastní farmu a bude tam pěstovat králíky

George - námezdní dělník; stará se o Lennieho; malý, pracovitý, chytrý, někdy je na Lennieho trochu zlý, ale ve skutečnosti ho má rád; má taky sen o farmě

Hlavní myšlenka

Novela poukazuje na rasismus, touhu po majetku a hospodářskou krizi na americkém Jihu.

Motiv

Autor měl mnoho profesí (hlavně jako dělník), což ho inspirovalo v tvorbě. Rovněž jsou pro něj typická díla zasazená do oblasti Kalifornie.

— 2 —


V této novele vylíčil autor osud amerických sezonních dělníků v postavách dvou přátel, kteří hledají svou dočasnou práci na farmách a jsou tak odsouzeni k věčné sociální nejistotě.

Postavy

George - hodný, pracovitý a obětavý; touží po spokojeném životě; Lennieho má velice rád, i když mu často vyčítá, že se o něho musí starat

Lennie - velmi pracovitý a působí jako dobrák; udělá, co se mu řekne; je ale naivní a hloupý a chová se jako malé dítě (ze spousty věcí nemá rozum); mentálně postižený, což způsobuje, že se místy chová sobecky; "hromotluk", který rád hladí hezké věci; neovládá svou sílu, což se mu stane nakonec osudným

Curley - správcův syn; velmi žárlivý a zakomplexovaný; mladý, agresivní a snaží se vynutit si autoritu

Curleyova žena - krásná, vyzývavá, nepříliš inteligentní a rozmazlená; hodně osamělá a chybí jí láska; žije život, o který nestojí

Jazyk

  • příběh je postavený na dialozích; autor zde užívá hovorového jazyka, slangu; dílo má formu vyprávění
  • stavba textu je jednoduchá a přehledná, neobsahuje úvahy, vykresluje dobu 30. let 20. století v Americe
  • psáno v er-formě

Téma a hlavní myšlenka

Tématem příběhu je přátelství mezi Georgem a duševně zaostalým Lenniem.

Autor se zde snaží zachytit důležitost onoho přátelství a důležitost lásky.

Ukazuje, jak se může lidský sen v mžiku rozpadnout. Poukazuje i na rasismus v tehdejší době, na odměřené vztahy bílých k černochům.

Literárněhistorický kontext

Dílo je americkou prózou 1. poloviny 20. století. Vzniklo v souvislosti se spisovatelovým angažmá ve Federálním spisovatelském projektu v roce 1935, který byl zaměřen na získání pracovních příležitostí pro spisovatele.

Kontext autorovy tvorby

Dalšími díly autora, ve kterých líčí těžký život amerických nižších vrstev, jsou například Pláň Tortilla, Na Plechárně nebo Hrozny hněvu.

Jeho texty jsou jak tragické, tak humorné.

Steinbeck je autorem i moderní parafráze na biblický příběh o Kainu a Ábelovi s názvem Na východ od ráje.

Držitel Nobelovy ceny.

Je rovněž autorem cestopisu Toulky s Charleym za poznáním Ameriky.

— 3 —

Informace

Bibliografické údaje

  • 13. 5. 2023