Pán prstenů 1 – Společenstvo prstenu (J.R.R. Tolkien)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Gandalf zjistí, že prsten má kromě schopnosti učinit člověka neviditelným mnohem větší moc. Je to totiž Jeden hlavní kouzelný prsten, který vyrobil sám pán temné země Mordoru - Sauron. Tento prsten měl vůdčí moc nad všemi ostatními kouzelnými prsteny ve Středozemi. Kromě toho působil jistým kouzlem na svého majitele, který se na něm stával závislým a čím déle ho měl, tím větší moc nad ním prsten získával. Gandalf se se svými obavami svěřil Bilbovi, který přemohl moc prstenu a věnoval ho svému synovci Frodovi a sám odešel z Hobitína, aby zbytek života strávil u Elronda půlelfa v Roklince. Sauron, který se domníval, že hlavní prsten byl ztracen, se o něm dozví a začne o něj usilovat. Pošle do Hobitína své Prstenové přízraky, které na sebe berou podobu devíti Černých jezdců. Gandalf Froda před mocí prstenu a Sauronem včas informuje, a proto Frodo stačí z Hobitína odejít dříve, než do něj dorazí Devítka. Doprovázejí ho jeho přátelé Sam, Smíšek a Pipin. Jejich stopy směřují do Roklinky. Už po cestě tam je několikrát ohrozí Devítka, dostanou se do Starého hvozdu, kde se spřátelí s jeho pánem Tomem Bombadilem, zajme je duch Mohylových vrchů. V hostinci U Skákavého poníka se spřátelí s hraničářem, který se jmenuje Chodec, a který jim nabídne svou pomoc. S jeho znalostmi tajných stezek a cest se dostanou bez úhony až do Roklinky, kde se shledají s Bilbem. Elrond svolá Radu, která má rozhodnout o dalším osudu prstenu, který se nesmí dostat do Sauronoých rukou, protože Sauron by jej zneužil k ovládnutí světa. Jediná možnost, jak Prsten definitivně zničit, je hodit jej do srdce Hory osudu v Mordoru, kde byl zkut. Je sestavena devítičlenná výprava, společenstvo prstenu, která jej tam má donést a zachránit svět před zhoubou. Členy Společenstva jsou Frodo, Pipin, Smíšek, Chodec, trpaslík Gimli, elf Legolas a rytíř Boromir, který pochází z města Minas Tirith, které hraničí se Sauronovou říší Mordor a brání se před jeho vpády. Posledním členem společenstva je Gandalf, který ale spadne do hlubin propasti při souboji s barlogem. Osmičlenná výprava postupuje dále přes kouzelný elfí les Lothlórien, kterému vévodí sličná Paní Galadriel, která jim dá na další cestu spoustu elfy vyrobených maličkostí, které jim mnohokráte zachrání život. Z Lothlórienu pokračují po řece ke svému cíli. Musí se ale rozhodnout, zdali půjdou na pomoc Minas Tirith, nebo zdali se vydají přímo do Mordoru. Frodo se rozhodne odejít do Mordoru sám a tajně ze Společenstva uteče, jeho věrný sluha Sam ale jeho útěk odhalí a rozhodne se odejít s ním. Jakmile se odtrhnou, je společenstvo napadeno tlupou skřetů, kteří zabijí Boromira a unesou Smíška s Pipinem. Tímto je Společenstvo definitivně rozbito. Chodec, který se ve skutečnosti jmenuje Aragorn a který je dědicem trůnu v zemi Gondor, jejímž hlavním městem je Minas Tirith, se spolu s Gimlim a Legolasem vydá zachránit hobity ze skřetího zajetí, zatímco Frodo se Samem nastupují na cestu k Mordoru.

Děj knihy je řazen chronologicky, probíhá v jedné dějové linii, až na konci se linie rozdvojuje zároveň s rozbitím Společenstva. Jazyk byl použit spisovný a autor ho opět obohatil o libozvučná pojmenování osob, míst a událostí. Děj se odehrává ve vybájené Středozemi obývané bájnými tvory, kteří jsou všichni dílem autorovy nevyčerpatelné fantazie. Propracovanost detailů a přesvědčivost, s jakou je příběh sepsán, jej činí téměř skutečným a čtenáři se zdá, jako by se vše opravdu stalo. V tomto zdání čtenáře utvrzuje i přesné letopočtové zařazení, propracovanost složitých rodokmenů hlavních hrdinů a kompletnost dějin Středozemě. Próza je doplněna a zpestřena o písně a básně, ve kterých si hlavní hrdinové libují a opěvují nich své činy či činy druhých. Na základě těchto písní se činy slaných šíří z generace na generaci, ze země do země a písně nakonec plní funkci historických pramenů.

— 1 —


První kniha série Pán prstenů (následuje: Dvě věže)

Název originálu: The Fellowship of the Ring (The Lord of the Rings)

První část rozsáhlé ságy o kouzelném prstenu, jehož přičiněním se hrdinové dostávají do sporu mezi silami dobra a zla.

Příběh, odehrávající se v bájné Středozemi, zavádí čtenáře do světa fantazie, tajemných krajů a pohádkových bytostí - elfů, trpaslíků, obrů, draků a hobitů. Hlavní postavou je hobit Frodo, který se se svými kamarády vydává na dlouhou a nebezpečnou cestu, aby vrátil kouzelný prsten, jenž podléhá moci tajemných zlých sil. Děj volně navazuje na knihu Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky.

Hlavními postavami tohoto příběhu jsou Frodo se svým kamarádem Samem (hobiti), Gandalf (čaroděj), Aragorn (hraničář) a zbytek Společenstva prstenu (Legolas, Gimli, Boromir, Smělmír a Peregrin).

Jednou Gandalf zjistí, že Frodův prsten vládne všem prstenům moci. Frodo se Samem musí utéci z rodného kraje před jezdci z Mordoru. Cestou potkají Aragorna, který je odvede až do Roklinky, kde se utvoří Společenstvo prstenu. Gandalf musí celou skupinu vést místo přes hory trpasličími doly. Tam se obětuje a novým vůdcem výpravy se stává Aragorn. Ten se po východu z hor nemůže rozhodnout, jestli mají pokračovat do Mordoru, nebo jít na pomoc Gondoru. Boromir umírá, Společenstvo se rozděluje a tím i rozpadá...

— 2 —


První část dramatického příběhu o hledání kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji mezi dobrem a zlem. Zavádí nás do světa fantazie, tajemných krajin a pohádkových bytostí. Kniha je volným pokračováním knihy Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Hlavní postava, Frodo, se se svými kamarády vydává na dlouhou a nebezpečnou pouť za zničením prstenu, který podléhá moci tajemných sil.

Tato kniha je první částí trilogie Pán prstenů. Jde o volné navázání na knihu Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, ale na rozdíl od ní se rozbíhá do širšího dějového proudu. Kniha a koneckonců i celá trilogie své čtenáře dozajista zaujme spletitostí děje a propracovaností (já například velmi obdivuji Tolkiena za to, jak skvěle si dokázal vymyslet vlastní jazyky).

Obsah

Kniha první

Příběh začíná narozeninami Bilba Pytlíka, který je hlavním hrdinou knihy Hobit, a jeho synovce Froda, kterého adoptoval a který má shodou okolností narozeniny přesně v ten samý den, 22. září. Bilba nudí usedlý život a chce odejít z Kraje, aby si užil ještě pár dobrodružství, než z tohoto světa odejde nadobro. Svůj odchod provede vskutku teatrálně - zmizí při proslovu ku příležitosti oslavy pomocí prstenu, který na svých cestách našel. Svého starého přítele, čaroděje Gandalfa, však výstupem neošálí. Gandalf si myslí, že prsten Bilbovi ubližuje, a tak jej nutí, aby ho přenechal Frodovi. Přátelé se pohádají, nakonec však Biblo souhlasí s Gadalfovým návrhem a odchází bez prstenu.

Gandalf předá Frodovi prsten s tím, že jej raději nemá používat. Pokusem, kdy prsten podrží v ohni a uvidí písmo, které se po jeho obvodu objeví, zjistí, že prsten je Jeden vládnoucí prsten Saurona. Sauron už se o místě, kde se prsten nachází, dozvěděl díky Glumovi, jemuž prsten patřil, než mu jej Biblo sebral. Proto Frodo dostane od Gandalfa nakázáno, aby počkal, než čaroděj zjistí pár informací, a pokud by se nevrátil, aby se vypravil do Hůrky. Poté odjede za Sarumanem, hlavou řádu čarodějů, aby se s ním poradil.

Po příjezdu k Sarumanovi Gandalf zjišťuje, že i on již podlehl vábivé moci prstenu, a je zajat ve věži Orthanku. Mezitím Frodo vyčkává na Gandalfův návrat, který nenastává. Prodá tedy svou zděděnou noru - Dno Pytle, a s pomocí svých druhů předstírá, že má v plánu odstěhovat se do Rádovska.

Když chce skupinka v čele s Frodem pod rouškou tmy odejít, přiřítí se do Hobitína černý jezdec a vyptává se na Froda Pytlíka, je mu však řečeno, že se již odstěhoval. Frodo Pytlík, Samvěd Křepelka, Smělmír Brandorád a Peregrin Bral putují lesem, kde několikrát těsně uniknou černým jezdcům. Ukryjí se v domě Toma Bombadila, pána Starého Hvozdu, a víly Zlatěnky. Poté jsou zajati Mohylovým duchem, ale opět je zachrání jejich přítel Tom Bombadil.

Když skupina konečně dorazí do Hůrky, čeká je zde šokující zjištění - Gandalf se tu dle hostinského již více jak půl roku neukázal. Potkají zde však hraničáře, jemuž někteří říkají Chodec, díky kterému se jim opět podaří uniknout černým jezdcům a který je poté vede dále na jejich cestě. Dovede je až na Větrov, kde jsou napadeni černými jezdci a Frodo je dokonce zasažen čepelí jejich kapitána. Čeká je ještě dvoutýdenní cesta do Roklinky, ale Frodo vypadá moc zle. Naštěstí však potkají elfa Glorfindela, jenž je měl za úkol najít. Glorfindel posílá svého koně s Frodem rychle do Roklinky, těsně před ní u Bruinenského brodu je však znovu dohání černí jezdci. Na pomoc poutníkům přichází Elrond s Gandalfem, jemuž se podařilo uprchnout z Orthanku na křídlech orla Gwaihira, a společně vyvolají obrovskou vlnu, která černé jezdce smete. Konečně tak Frodo doráží do roklinky, kde je mu zachráněn život.

Kniha druhá

V Roklince se koná Elrondova rada, na kterou se sjeli zástupci všech svobodných národů Středozemě a která musí rozhodnout o osudu prstenu. Nakonec je odhlasováno, že prsten musí být odnesen tam, kde byl vykován, a kde jedině může být zničen. To místo jsou Pukliny Osudu v zemi Mordor. Další otázkou je, kdo prsten ponese. Všichni se začnou hádat, dokud do diskuse nevstoupí Frodo a neřekne, že prsten ponese on. Společně s Frodem je vyvoleno osm společníků, kteří jej budou na cestě provázet a kteří společně tvoří Společenstvo prstenu. Za národ lidí jsou vybráni Aragorn a Boromir, syn správce Gondoru, za elfy Legolas, syn krále Thranduila z Lesní říše, za trpaslíky Gimli, syn Glóina a nakonec Frodovi přátelé, Gandalf, Samvěd, Smíšek a Pipin.

Společenstvo prstenu se vydává na jih a po neúspěšném pokusu o průchod průsmykem Caradhas se vydávají do Morie, starého sídla trpaslíků, které však nyní dle pověstí má obývat nějaká strašná příšera. Před branami Morie jsou napadeni hlídačem ve vodě a o pár dní později skřety. Utíkají pryč a když jsou téměř u druhé brány, objeví se Balrog - démon z pradávného světa. Gandalf se mu postaví, utká se s ním na můstku, a nakonec svrhne Balroga do hlubin. Naneštěstí však démon strhne čaroděje s sebou.

Vedení ve skupině se ujímá Aragorn. Nyní již osmičlenné společenstvo dorazí do skryté elfí říše Lothlórienu, kde si chvíli odpočinou po namáhavé cestě. Poté se vydávají po řece Anduině směrem k Raurorským vodopádům, projedou branou králů Argonathem a přistanou na palouku Parth Galenu. Boromira ovládne touha po prstenu a pokusí se ho Frodovi vzít. Frodo nechce ostatní své společníky vystavovat pokušení, proto se rozhodne odejít od nich pryč a dokončit svůj úkol sám. Když se ho ostatní snaží najít, jsou Pipin se Smíškem napadeni Sarumanovými skřety. Boromir jim statečně přibíhá na pomoc, ale nakonec je zabit kapitánem skřetů.

Mezitím Sam najde Froda a společně přeplouvají na druhý břeh Anduiny. Smíšek a Pipin byli uneseni skřety. Zůstavší podle zvyklostí pohřbí Boromira tak, že ho pošlou po řece ve člunu se zbraněmi jeho nepřátel. Aragorn rozhodne, že se nebudou pokoušet najít Froda, ale že se on, Legolas a Gimli dají do pronásledování skřetů, kteří unesli dva hobity.

Tak končí první díl trilogie Pán prstenů.

— 3 —

Ukázky

Úryvky z knihy:

Tři prsteny pro krále elfů pod nebem,
Sedm vládců trpaslíků v síních z kamene,
Devět mužům: každý je k smrti odsouzen,
Jeden pro temného Pána na trůně
v zemi Mordor, kde se snoubí šero s šerem.
Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže
v zemi Mordor, kde se snoubí šero s šerem.

 

(5)

Ať ten, kdo neviděl padat noc, ještě neslibuje kráčet tmou. Myšlenku na to, co milujeme, vkládáme do všeho, co děláme. Ne každé zlato třpytívá se, ne každý, kdo bloudí, je ztracený.

 

str. 166

— 1 —


„Zoufalství nebo bláznovství?“ řekl Gandalf. „Zoufalství to není, protože zoufat si mohou jen ti, kdo vidí neodvratný konec. My jej nevidíme. Moudré je uznat nutnost, když byly zváženy všechny ostatní cesty ačkoli se může zdát bláznovství těm, kdo lpí na falešné naději. Dobrá, ať je bláznovství pláštěm, závojem před očima nepřítele. Vždyť on má velké poznání a vyžaduje všechny věci přesně na vahách své zloby. Jediná míra, kterou zná, je však touha, touha po moci; a podle ní soudí všechna srdce. Do jeho srdce nevstoupí myšlenka, že někdo mže odmítnout, že může Prsten mít a chtít jej zničit. ..“

 

str. 254

— 2 —


Světlo vidí až do srdce temnoty, kdežto jeho vlastní tajemství nebylo odhaleno. Zatím.

 

str. 330

— 3 —

Informace

Bibliografické údaje

e-kniha

Kompletní kniha ke stažení (ePub, PDF, MOBI):

  • 13. 5. 2023