Lewis Carroll

Podpořte LD sdílením:

Share

[27.1.1832-14.1.1898]

Životopis

Lewis Carroll, vlastním jménem Charles Lutwidge Dodgson, byla anglický spisovatel, matematik, logik, učenec a fotograf. Dodgson přijal pseudonym Lewis Carroll, který je anglickým překladem svých prvních dvou jmen v latině „Carolus Lodovicus“.

Charles Dodgson začal psát už v raném věku povídky a básně, kkteré publikoval v časopisech. Celosvětově je znám zejména díky svým knihám pro děti „Alenka v říši divů“ (Alice’s adventures in wonderland, 1865) a „Alenka za zrcadlem“ (Through the looking glass, 1872), které jsou také vynikající satirou a příkladem slovních hříček. Jeho třetím nejproslulejším dílem po obou Alenkách je alegorická báseň The Hunting of the Snark (Lovení Snárka) (1876). Posledním Carrollovým románem pak byla kniha Sylvie and Bruno (1889).

Lewis Carroll byl synem anglikánského duchovního. V letech 1846 až 1850 navštěvoval školu Rugby School a v roce 1854 absolvoval na Christ Church College Oxford. Carroll pak zde do roku 1881 přednášel matematiku a psal pojednání a učebnice pro studenty. Přestože v roce 1861 dostal souhlas děkana, nikdy nebyl vysvěcen na kněze, částečně proto, že byl postižen koktavostí, která by mu ztěžovala kázání, ale zejména proto, že měl jiné zájmy.

Mezi jeho záliby patřila fotografie a Carroll se postupně stal vynikajícím fotografem, který nejraději fotografoval děti. Alenka, jedna ze tří dcer Henryho George Liddella, děkana Christ Church, se stala předlohou jeho knižní Alenky. V dnešní době je Carroll považován za jednoho z nejlepších viktoriánských fotografů, výrazně ovlivnil moderní umělecké fotografy.

Jako matematik byl Lewis Carroll konzervativní. Byl autorem několika matematických knih, např. „Přehled rovinné algebraické geometrie“ z roku 1860. Žádná z jeho knih neměla zásadní význam s výjimkou jeho knihy „Euklidés a jeho moderní rivalové“ z roku 1879, která je zajímavá z historického hlediska. Lewis Carroll se zabýval také logikou, kterou chápal spíše jako hru než jako nástroj pro testování možností. Vytvářel některá nová slova kombinací slov původních.

Dílo

Ostatní

  • (The Alphabet Cipher)
  • (The New Method of Evaluation as Applied to Pi)
  • (What the Tortoise Said to Achilles)
  • (The Game of Logic, 1886)
  • (Rhyme? and Reason?, 1883)
  • (Curiosissima Curatoria, 1892)

Citáty

Odvážní muži jsou všichni obratlovci; své slabiny mají na povrchu, ale uvnitř jsou tvrdí a nepoddajní.

Jedno z nejhlubších tajemství života je,že jediné co v něm opravdu stojí za to, je dělat něco pro jiné.

Cestu za štěstím vám nejlépe ukáže malé děvčátko.

Lewis Carroll

e-knihy

Zobrazuji všech 7 výsledků

  • 30. 4. 2023