dokumentární

[1] Místo výkonu trestu, Nápravně pracovní tábor. / [2] Podle svědectví Čechova byla carská katorga mnohem méně vynalézavá. V Alexandrovském vězení (Sachalin) mohli katoržnici ve dne v noci nejen vycházet na dvůr a na záchod (paraši tam ani neexistovaly), ale po celý den mohli – i do města! Takže skutečný smysl slova „katorga“, galeje – že veslaři musí být přikováni k veslům – pochopil pouze Stalin. / [3] Za…

Více
  • 16. 9. 2024

V roce tisícím devítistém čtyřicátém devátém jsme s přáteli přišli náhodou na pozoruhodnou noticku v časopise Příroda, vydávaném Akademií věd. Bylo tam drobným písmem napsáno, že na řece Kolymě byla při výkopech objevena podzemní ledová čočka, zmrzlý dávnověký potok – a v něm zamrzlí představitelé fosilní (několik desítek tisíc let staré) zvířeny. Tyto ryby či mloci se uchovali tak čerství, potvrzoval vědecký dopisovatel, že přítomní rozbili led a hned je s chutí snědli. / Nepočetní čtenáři časopisu byli jistě nemálo udiveni, jak dlouho se může rybí maso v ledu uchovat. Leč málokterý z nich mohl pochopit skutečný velkolepý smysl této neopatrné noticky. / My jsme jej pochopili hned. Viděli jsme před sebou živě celý ten …

Více
  • 16. 9. 2024

Zvykli jsme si říkat, že v GULagu je možné všechno. Nejčernější podlost, jakákoli proradnost, úžasné nečekané setkání a láska na okraji propasti – to všechno možné je. Bude-li vám někdo se zářícíma očima vykládat, že kdosi byl převychován úředními prostředky, prostřednictvím KVO – tomu klidně odpovězte – kecy! / V GULagu se převychová každý, člověka převychová kamarád nebo okolnosti,… / …

Více
  • 16. 9. 2024

Autobiografické líčení života na samém dni společnosti je / rozděleno do dvou částí – pobyt ve Francii, kdy se Orwell dostane na / mizinu a následně asi měsíc bez práce za obdobných podmínek v Anglii. / Zajímavější mně přišla první část, v níž popisuje zejména své zkušenosti z / práce poskoka (plongeur) v luxusním hotelu – dělá všechny podřadné práce, / od umývání nádobí, přes krájení zeleniny až po přípravu jednoduchých jídel / – to vše za minimální mzdu a v neli…

Více
  • 13. 5. 2023

[31.5.1948] Světlana Alexandrovna Alexijevičová (Святлана Аляксандраўна Алексіевіч) je běloruská spisovatelka a novinářka, píšící převážně rusky. V roce 2015 získala Nobelovu cenu za literaturu jako první běloruská autorka. Její tvorba se soustředí na dokumentární literaturu, která zaznamenává svědectví lidí zasažených historickými událostmi, jako byla Druhá světová válka, sovětská intervence v Afghánistánu nebo černobylská katastrofa. Narodila se v roce 1948 v ukrajinském...

Více
  • 30. 4. 2023