STAR TREK ÁNO ALEBO NIE
Ako sa bude biologický a elektronický život stále rýchlejšie vyvíjať k čoraz zložitejším štruktúram.
PRÍČINA, PREČO JE SERIÁL STAR TREK TAKÝ populárny, spočíva v bezpečnej a utešujúcej predstave budúcnosti. Sám som tak trochu fanúšikom Star Treku, preto ma ľahko presvedčili, aby som sa zúčastnil na jednom z jeho pokračovaní, kde hrám poker s Newtonom, Einsteinom a veliteľom Datom. Porazil som všetkých troch, ale, bohužiaľ, bola vyhlásená bojová pohotovosť, a preto som nikdy svoju výhru nezinkasoval.
Star Trek predstavuje spoločnosť, ktorá je ďaleko pred nami vo svojom vedeckom výskume, v technológiách a v politickom usporiadaní. (To posledné možno nie je také ťažké.) V čase medzi „teraz“ a „vtedy“ sa museli udiať veľké zmeny, sprevádzané napätými situáciami a zmätkami, ale v období, v ktorom sme zobrazení, veda, technika a spoločenský poriadok pravdepodobne dosiahli takmer úroveň dokonalosti.
Chcem túto predstavu spochybniť a spýtať sa, ä vôbec niekedy dosiahneme ustálený stav vo vede a technike. Nikdy v priebehu asi desaťtisíc rokov od poslednej doby ľadovej sa ľudstvo nenachádzalo v stave stabilného poznania a nemeniacej sa techniky. Vyskytlo sa zopár úpadkových období, ako bola Doba temna po rozpade Rímskej ríše. Ale veľkosť svetovej populácie, ktorá odráža našu schopnosť uchrániť si vlastný život a zdroje obživy, pravidelne narastala, s výnimkou niekoľkých pohrôm, akou bola veľká morová rana v 14. storočí zvaná čierna smrť (obr. 6.1).
Za posledných dvesto rokov rástla populácia exponenciálne; teda jej prírastok bol percentuálne každý rok rovnaký. V súčasnosti je toto percento ročne asi 1,9. Možno sa to nezdá príliš mnoho, ale znamená to, že za každých štyridsať rokov sa svetová populácia zdvojnásobí (obr. 6.2).
Ďalšou mierou technického pokroku v súčasnej dobe je spotreba elektrickej energie a množstvo vedeckých publikácií. Tieto ukazovatele tiež vykazujú exponenciálny rast, so zdvojnásobením za menej ako štyridsať rokov. Neexistuje žiadny náznak, že sa v blízkej budúcnosti vedecký a technický rozvoj spomalí a zastaví – určite nie do čias Star Treku, ktoré, ako predpokladáme, nie sú až také vzdialené. Ale ak bude rast populácie a spotreba elektrickej energie stúpať dnešným tempom, potom okolo roku 2600 bude svetová populácia natlačená plece pri pleci, a spotreba elektriny spraví zo Zeme do červena rozžeravenú guľu.
Ak by ste natesnali všetky nové publikované knihy do radu jednu vedľa druhej, museli by ste sa pohybovať rýchlosťou rovných 145 kilometrov za hodinu, aby ste udržali tempo s kopením kníh na konci takéhoto radu. Samozrejme, že okolo roku 2600 budú umelecké a vedecké práce vychádzať skôr v elektronickej forme ako vo forme papierových kníh a časopisov. Napriek tomu, ak bude exponenciálny rast pokračovať, budem mať onedlho k dispozícii desať prác za sekundu zo svojho odboru – teoretickej fyziky – a žiadny čas na ich prečítanie.
Je zrejmé, že súčasný exponenciálny rast nemôže pokračovať neobmedzene. Tak čo sa stane? Jedna možnosť je, že sa sami úplne vyhubíme pri nejakej katastrofe, napríklad v atómovom konflikte. Ľudia so zmyslom pre čierny humor hovoria, že dôvod, prečo sme sa ešte nestretli s mimozemšťanmi, je v tom, že keby taká civilizácia dosiahla našu úroveň rozvoja, stala by sa labilnou a sama by sa zničila. Som však optimista. Neverím, že ľudské pokolenie dôjde až tak ďaleko, aby sa samo zlikvidovalo práve vtedy, keď veci začali byť zaujímavé.
Vízia budúcnosti typu seriálu Star Trek – v ktorej dosiahneme pokročilú, ale v podstate nemennú úroveň – sa môže stať skutočnosťou vzhľadom na naše poznanie základných zákonov, ktorými sa riadi vesmír. Ako opíšem v nasledujúcej kapitole, možno existuje konečná (finálna) teória, ktorú objavíme v nie príliš vzdialenej budúcnosti. Táto finálna teória, ak vôbec existuje, rozhodne o tom, či sa sen zo seriálu. Star Trek o „deformačnom pohone“ (pohone pomocou zdeformovaného priestoročasu) dá uskutočniť. Podľa súčasných p…