Stručná historie času (Stephen Hawking)

Podpořte LD sdílením:

Share

Ukázky

GALILEO GALILEI

Galilei měl jako jedinec na zrození moderní vědy snad největší vliv. Důvod jeho proslulého sporu s katolickou církví spočíval v samotném Galileiho filozofickém postoji, neboť byl jedním z prvních, kdo došli přesvědčení, že člověk může porozumět vesmíru, a co víc, že k tomu lze dospět pozorováním okolní přírody.

Galilei byl od samého začátku stoupencem Koperníkovy teorie, že planety obíhají kolem Slunce, i když ji veřejně začal obhajovat teprve poté, co pro ni nalezl důkaz v podobě pohybujících se Jupiterových měsíčků. O Koperníkově teorii psal italsky (ne latinsky, jak bylo běžné) a jeho názory se záhy rozšířily i mimo univerzity. To popudilo aristotelovsky zaměřené profesory, kteří se sjednotili, aby přiměli církev k uvalení Koperníkova modelu do klatby.

V obavách, že by k takovému vývoji mohlo dojít, odcestoval Galilei do Říma k jednání s církevními hodnostáři. Zdůrazňoval, že záměrem bible není sdělovat nám poznatky příslušející vědeckým teoriím a že tam, kde se bible dostává do rozporu s vědou, je třeba její tvrzení chápat jako podobenství. Církev se však obávala nepříjemností, které by mohly podkopat její pozice v boji s protestanty, a tak přistoupila k represím. V roce 1616 prohlásila kopernikánství za „nesprávné a chybné“ a Galileimu je zakázala „obhajovat či zastávat“. Galilei se podvolil.

Roku 1623 se papežem stal dlouholetý Galileiho přítel. Galilei se okamžitě pokusil dosáhnout zrušení výnosu z roku 1616. Neuspěl, ale podařilo se mu alespoň získat povolení sepsat knihu, jež by se zabývala aristotelovskou i kopernikánskou teorií – pokud ovšem dodrží dvě podmínky: nesměl zaujmout vlastní stanovisko a měl dojít k závěru, že člověk nemá možnost zjistit, jak je svět uspořádán, protože Bůh může vyvolat stejné jevy cestami pro člověka nepředstavitelnými; člověk není oprávněn omezovat všemohoucnost Boha.

Kniha Dialog o dvou systémech světa, kterou napsal a roku 1632 s povolením cenzorů vydal, byla okamžitě přivítána celou Evropou jako mistrovské literární a filozofické dílo. Papež si uvědomil, že v ní čtenáři nacházejí přesvědčivé argumenty ve prospěch Koperníkovy teorie. Přestože se knize dostalo oficiálního požehnání, vytknul Galileimu, že přestoupil zákaz z roku 1616, a postavil jej před inkviziční soud. Ten odsoudil Galileiho k doživotnímu domácímu vězení a přikázal mu odstoupit od kopernikánství. Galilei se podvolil podruhé…

I nadále zůstal věřícím katolíkem, avšak ani jeho přesvědčení o nezávislosti vědy nebylo otřeseno. Čtyři roky před svou smrtí, stále v domácím vězení, poslal tajně rukopis nové knihy vydavateli do Holandska. Právě toto dílo, nazvané Dvě nové vědy, položilo snad ještě víc než Galileiho podpora Koperníka základ moderní fyzice.

Informace

Bibliografické údaje

  • 22. 3. 2024