Agent bez minulosti (Robert Ludlum)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Jedná se o reedici Ludlumovy nejslavnější knihy Bourneova totožnost. Pod novým názvem kniha vychází v návaznosti na americký film Agent bez minulosti, který uvedl do českých kin Bontonfilm v listopadu 2002 (režie Doug Liman). Žádný jiný politický thriller nepřiměl Hollywood k tomu, aby podle něj natočil hned dva velkorozpočtové filmy!

Jason Bourne má paměť úplně prázdnou. Jistě ví jedině to, že jeho kulkami proděravělé tělo bylo vyplaveno ze Středozemního moře a že je z neznámých důvodů objektem zájmu profesionálních zabijáků. Tváří v tvář smrti se vydává na zoufalý běh o život. Pomoci mu může pouze žena, která ho kdysi chtěla zradit. Jason Bourne je zkrátka muž bez minulosti a možná i bez budoucnosti.

— 1 —


PŘEDMLUVA

Série článku o atentátníku Carlosovi - Iljiči Ramirezi Sanchezovi. Popis některých jeho vražd i policejních zátahů.

— 2 —


KNIHA PRVNÍ

1. kapitola

Z lodi spadne muž, po kterém někdo druhý střílí. Ve vodě se chytí nějakých prken a nechá se jimi vysíleně odnášet. Jiná loď tohoto zraněného muže spatří a dopraví ho k anglickému lékaři do Port Noir.

Dr. Geoffrey Washburn, který ztratil lékařskou praxi kvůli tomu, že dvakrát v opilosti operoval a pacienta zabil, najde v onom muži novou naději. Vyndá mu z těla několik kulek - včetně jedné z hlavy - a opatruje ho, jak se začíná zotavovat.

Muž však má amnézii a nic si nepamatuje. Pomocí různých vodítek se snaží spolu s doktorem odhadnout, kým byl, než ho někdo postřelil. Ví, že mluví anglicky, francouzsky a nějakým asijským dialektem. Musel podstoupit nějaké plastické operace, takže má téměř nezapamatovatelné rysy. Je v dobré fyzické kondici a v boku měl zabudovaný negativ s adresou banky v Curychu a kódem účtu.

2. kapitola

Vymyslí muži nenápadné jméno Jean-Pierre a Washburn mu najde místo na rybářské lodi, aby vyzkoušel, jestli je schopen fungovat i navenek. Jeden z rybářů se ale Jeana pokusí napadnout a tomu se vybavují způsoby obrany, takže ho zneškodní (poměrně drsným způsobem) a pak i jeho tři kumpány.

Kvůli tomu ale musí opustit ostrov, protože doktor ho nemůže dál chránit. Dá mu peníze, které má, a svůj pas. Pak se s ním rozloučí a pošle ho na lodi pryč.

3. kapitola

Jeane se domluví s kapitánem lodi, že mu pomůže v Marseille nalézt člověka, který umí falšovat pasy. Teď si ale na to musí opatřit peníze. Obchází proto obchody v očividně bohaté čtvrti, až zaslechne útržek rozhovoru, ze kterého se dozví o jistém markýzi de Chamford, jež si ve městě má (za manželčinými zády) užívat s prostitutkou. Jeane k nim vpadne, když jsou v nejlepším, vezme markýzovi šaty, peněženku, klíče od auta i hodinky.

Během následujících dvou hodin prodá ukradeného jaguára i hodinky a v drahém obchodě si pořídí nový oblek. Celou tu dobu si ale dělá starosti, jak je možné, že si umí tak dobře poradit.

Později se sejde s kapitánem a nějakým dalším mužem. Tři a půl tisíce franků mu zajistí, že druhý den bude mít umělecký falešný pas. Když vychází z kavárny, narazí na muže, který ho očividně pozná, ale uteče dřív, než z něj dokáže vymáčknout, co o něm ví.

4. kapitola

Jeane přiletí do Curychu, během letu se mu vybavují vzpomínky na jakýsi náročný seskok padákem, ale nic dalšího si nevybaví. Ve městě automaticky zamíří do hotelu Carillon du Lac. Očividně už tam byl, protože ho pozná recepční, který je ochoten za něj vyplnit i registrační kartičku: Mr. J.Bourne. New York, N.Y., USA. Bourne se tedy snaží zjistit ještě něco víc a dozvídá se, že byl zřejmě v kontaktu s firmou jménem Treadstone, sedmdesátá první. Když však přes spojovatelku takovou firmu hledá, dozví se, že žádná neexistuje.

Další den se Bourne vypraví do banky, tam použije jako "podpis" kód svého účtu. Poté ho zavřou do místnosti a přijde za ním ředitel Apfel, který mu vysvětlí, že se musí pro jistotu podepsat ještě pětkrát, aby mohli ověřit, jestli není podvodník.

Všechno je v pořádku, a proto přinesou výpisy z účtu. Bourne zjistí, že na něm má asi 5 milionů amerických dolarů. Jako vlastník je uveden Jason Charles Bourne. Jason tedy odešle ze svého účtu 1,5 milionů švýcarských franků doktoru Washburnovi a další peníze přesune do Paříže, naposledy si vybere asi sto tisíc, aby měl u sebe hotové peníze. U účtu však byla doložka (une fiche), která na Jasona přivolala zabijáky.

5. kapitola

Jason zneškodní dva muže a z druhého vymlátí, kdo se ještě v bance pohybuje a je mu nebezpečný. Podaří se mu dostat ven z banky a rozhodne se, aniž by to mělo nějak zdůvodněné, že se musí dostat do Paříže. V hotelu se sbalí a chce odejít, ale ústup mu opět blokují jeho pronásledovatelé - našli ho zjevně podle toho, jak popsal Apfelovi svůj pokoj. Jason si vezme jako rukojmí jistou doktorku, která se v hotelu účastní nějaké konference, a přinutí ji, aby ho dovedla do sálu, kde zrovna probíhá přednáška. Přednášející používá dataprojektor, takže v sále je poměrně tma. Zabijáci jsou jim v patách. Jason s doktorkou se proplíží nouzovým východem a Bourne zablokuje dveře, takže mají chvíli náskok.

Před hotelem je však ostřelovač a jak mu Jason uhýbá, povolí mu rány, které zašíval doktor Washburn. Nemůže se hýbat, ale přinutí pomocí revolveru doktorku Marii St. Jacquesovou, aby řídila a dostala je pryč.

6. kapitola

Marie řídí a prosí Jasona, aby ji nechal jít. Ten ji však potřebuje. Vrací se k hotelu, ze kterého utekli a chvíli se baví se zřízencem. Jason mu popíše štít restaurace, jíž si vybavuje, a zaměstnanec mu řekne, jak se k ní dostane. Poté co odejde, přinutí Jason Marii, aby ukradla auto, které tam nechal.

Přijedou až k restauraci (Tři chaty), Jason nechá Marii, aby se pokusila utéct, ale znovu ji chytí. Marie je z něj vyděšená, protože si myslí, že by ji bez milosti zabil. Společně vejdou do restaurace a sednou si do boxu. Jasona pozná nějaký tlustý muž, přijde k nim a prosí ho, aby odešel. Jason z něho vytáhne adresu nějakého Černaka, se kterým měl asi v minulosti něco do činění. Muž rovněž nadhodí, že peníze Jason dostal za vraždu, jež se odehrála před šesti měsíci.

7. kapitola

Bourne s Marií jedou za oním Černakem, Marie zahraje scénku, že pro něj má vzkaz, a on otevře - je to starý muž na vozíčku. Jason se dostane i s Marií dovnitř. Černak se pokusí Jasona zastřelit a pokřikuje, že mu Carlos zaplatí za jeho mrtvé tělo. Jason ale míří lépe a navzdory svým zraněním Černaka zabije. Marie, která neviděla, že starý muž zaútočil jako první, dostane hysterický záchvat. Dovleče se s ní do auta, tam ale napůl omdlí a Marie uteče. Doběhne až k mužům, kteří jí řeknou, že patří k policii, a ona jim prozradí, kde Jasona najdou.

Jason najde nějaký zašitý penzion na Steppdeckstrasse, kde si ošetří zraněné rameno. Marie mluví s šéfem policie a ten jí řekne, že Bourne je brutální vrah, po kterém pátrají už léta. Žena si vzpomene, že naposledy po ní Jason chtěl, aby ho odvezla na Steppdeckstrasse.

8. kapitola

Bourna probudí hluk, rychle se zmobilizuje a muže, který mu vpadne do pokoje, omráčí. Zjistí, že má doklady na různé totožnosti - je to tedy profesionál. Jason ho přiváže k posteli a vydá se dolů. Na schodišti na něj číhá někdo další, toho taky zneškodní a získá jeho klíče od auta.

Dole si sedne do auta, které mu muž popsal, ale žádný z klíčů nepasuje do zapalování. Za chvíli na něj někdo namíří pistoli a přikáže mu, aby vylezl ven. Marie ho identifikuje a velitel následně vydá rozkaz, aby ji jeden z jeho mužů odvedl a zabil. Tím dokáže, že rozhodně není od policie.

Jasona odvážejí, ale podaří se mu dostat k ukryté pistoli a své věznitele zastřelí. Následně se vydá k řece, kam měli odvézt Marii.

9. kapitola

Marie ještě žije, ale jenom díky tomu, že se ji muž, který ji má zabít, pokusí znásilnit. Jason do toho vpadne a střílejí po sobě. Muž uteče. Marie je ohromená a nemůže uvěřit tomu, že se pro ni Jason vrátil. Bourne omdlévá kvůli svým zraněním. Marie ho dopraví do bezpečí a zavolá k němu doktora, jenž ho ošetří.

Jakmile se Jason probere, Marie se snaží dozvědět, kým doopravdy je. Přizná se jí, že má amnézii a neví toho víc než ona. Marie ho vyslechne a nakonec se rozhodne, že s ním nějakou dobu zůstane.

— 3 —


KNIHA DRUHÁ

10. kapitola

Jason se sžívá s Marií. Ona mu vykládá o svém životě, jak vyrůstala na farmě, vystudovala ekonomii a začala pracovat pro kanadskou vládu.

Když narazí na střípky, které si Jason pamatuje, snaží se je společně složit dohromady, ale zatím je jich moc málo na to, aby tvořily nějaký obraz. Asi po týdnu překročí hranice přátelského vztahu a poprvé se milují. Pak se rozhodnou, že společně odjedou do Paříže.

V jednom rozhovoru Jason zmíní Carlose a Marie mu vysvětlí, že to je nejhledanější nájemný vrah, o němž se říká, že má hlavní sídlo v Paříži.

Starý muž jde do kostela a ve zpovědnici pronese smluvené heslo, na které mu odpoví Carlos. Muž mu podá zprávu o tom, že někteří jeho zabijáci jsou mrví a Kain zmizel. Carlos mu zadá, aby dostal do Paříže muže, který Kaina viděl.

11. kapitola

Marie odlétá do Paříže dřív a mají se s Jasonem setkat v jedné kavárně. Ten mezitím prohlíží v knihovně noviny až půl roku staré, aby zjistil, jaký významný člověk byl zabit. Přímo ho udeří do očí jméno velvyslanec Leland. Na krátkou chvíli je Jason přesvědčen, že ho sám zabil, a proto se musí ztratit a nikdy už se s Marií nesejít. Pak si ale všimne data, kdy se to stalo - 26. srpna! A on už tou dobou dva dny ležel u Washburna.

Setká se s Marií a potvrdí jí, že on Lelanda nemohl zabít. Marie mu prozradí, že nejspíš ve chvíli, kdy byl přesvědčen, že už za ní nepřijde, to cítila a hrozně se bála.

Jason se nechá odbarvit a s pomocí Marie jedná s bankou, do níž si převedl peníze. Jason do ní zavolá a s viceprezidentem d'Amacourtem si domluví schůzku. Marie mezitím v bance zjistí, jak onen muž vypadá. Rovněž zjistí, že u Jasonova účtu byly nějaké instrukce, které viceprezident ověřoval mimo banku.

Jason mezitím zpozoruje, že v Paříži je muž, jenž ho viděl v Curychu. Ještě jednou zavolá d'Amacourtovi a schůzku zruší. Rovněž ho svede na falešnou stopu a řekne mu, že odjíždí do Londýna.

12. kapitola

Jason sleduje d'Amacourta, osloví ho a zavede do kavárny, kde si s ním chce promluvit. Za úplatek mu prozradí, že u jeho účtu je tajná doložka - pokaždé, když se s účtem něco děje, má se zavolat na tajné číslo, které Jasonovi napíše. Zároveň mu ale řekne, že číslo bylo změněno. Původní vedlo do New Yorku a bylo nahrazeno pařížským. Jason chce ještě vědět, jak tedy z banky dostane své peníze a i v tom mu viceprezident poradí.

Marie zavolala do Kanady svému bývalému příteli Petrovi, který je na ministerstvu, a poprosí ho, aby jí zjistil něco o Treadstonu. Když mu ale po nějaké době volá zpátky, sekretářka jí v šoku sdělí, že Petra někdo zastřelil.

Starý muž se setká znovu ve zpovědnici s Carlosem. Ten mu řekne, aby hlídali Petra, že se s ním Marie určitě spojí.

13. kapitola

Marie je otřesená, ale jde s Jasonem do knihkupectví a koupí všechno, co mají pod heslem Carlos. Jason zjistí, že zná věci z jeho života, aniž by si je musel připomínat, ale neví, co s ním měl společného on. Marie má strach a přemlouvá ho, aby spolu utekli a už dál po ničem nepátrali. Jason to odmítne, Marie ho chápe a zůstává s ním.

Jason a Marie domluví s doporučeným právníkem přeměnu peněz z účtu na obligace, které si mají vyzvednout v kufru na Port Neufu. Jason sleduje auto, které kufr převáží, ale zjistí, že by ho nalákali do pasti. Přepadne obrněný vůz dřív, zlikviduje v něm schovaného zabijáka a i s obligacemi uprchne.

14. kapitola

Číslo, jež Jason dostal od viceprezidenta, vede do módního domu Les Classiques, proto se tam Jason vypraví. V obchodě na sebe upoutá pozornost ženy, u níž předpokládal, že odpovídala na jeho une fiche. Předstírá, že je bohatý Američan a chce utratit spoustu peněz. Žena se představí jako Jacqueline Lavierová - výkonná společnice Les Classiques.

Zavede ho k sobě do kanceláře a odejde hledat návrháře firmy - Reného Bergerona. Jason u ní na stole najde další dvě čísla, která si zapamatuje. Když Jacqueline opět přijde, koupí od ní troje drahé ženské šaty a zároveň ji přesvědčí, aby s ním šla na večeři.

Marie opět volá do Ottawy, aby zjistila, proč se o Petrově smrti nikde nepíše. Nic se nedozví a ještě dostane striktní příkaz, aby se vrátila do Kanady, což odmítne.

Nějaký muž v obchodě zahlédne Jasona, jak odchází s Jacqueline. Rychle zalarmuje Reného, protože v Jasonovi poznal Kaina.

15. kapitola

Plukovník Jack Manning oznámí na schůzce, že v Curychu se objevil Kain. Na schůzi je dále Alfred Gillette (expert na ověřování osobních dat), Peter Knowlton (zástupce ředitele CIA), David Abbot (dlouho pracoval pro CIA, má přezdívku Mnich) a Walters (poslanec USA). Knowlton tvrdí, že Kain nemohl být v Curychu, protože jeho zdroje hlásily, že je v Bruselu. Následuje dlouhá debata, kterou zakončí Walter slovy: "Kdo to je? Ksakru, kdo je vlastně Kain?"

16. kapitola

Abbot vysvětluje, že Kain je profesionální atentátník - mistr přestrojení - ani dva lidé se neshodli na jeho popisu. Dále ví, že vyšel z operace Medusa (akce, kdy armáda najímala a trénovala "žoldáky" pro válku ve Vietnamu). Po válce si v Asii vybudoval kariéru jako nájemný vrah a po čase se přesunul do Evropy, aby sesadil Carlose.

René Bergeron nemůže Jacqueline najít. Spojovatel mu líčí, že s Kainem pracoval ve Vietnamu a že to byl nejtvrdší chlap, jakého poznal.

17. kapitola

Jason přesvědčí Jacqueline, že zastupuje někoho, koho "Bourne" okradl. Jacqueline prozradí, že pracuje pro Carlose. Jason se zeptá, co Bourne znamená pro Carlose a dozví se, že Bourne je Kain. Carlos je odhodlaný sledovat ho třeba na konec světa. Jacqueline popisuje Kaina a Jason nabývá čím dál tím větší jistoty, že byl profesionálním zabijákem. Dozví se víc, než snad chtěl kdy vědět a s Jacqueline odchází. Ona si odskočí na toaletu a uteče. Ještě si objedná Jasonovu fotku, která má být rozeslána po všech jejích kontaktech. Jason odjíždí za Marií. Chce se s ní naposledy milovat a pak se vytratit z jejího života.

18. kapitola

Bourne tvrdí Marii, že Les Classiques byla ztráta času. Chce s ní jít vyzvednout kufr s obligacemi, jenž uložila v jednom hotelu. Zatímco je Marie v koupelně, napíše jí dva řádky na rozloučenou. Obálku nechá na nočním stolku.

Vyzvednou kufr a chtějí jít na večeři. Jenže po cestě si Marie koupí noviny, ve kterých je její fotka a článek o tom, že v Curychu ukradla několik milionů. Jason ví, že ji teď nemůže opustit, a proto ji zavede zpět do jejich pronajatého pokoje. Marie objeví jeho dopis a panikaří, Jason ji uklidňuje. Po čase si oba přečtou onen článek. Jsou v něm zvláštní lži a Marie je přesvědčená, že Jasonovi se někdo tímto způsobem pokouší něco sdělit.

19. kapitola

Major Gordon Webb míří do sídla Treadstonu, tam ho přivítá drobná starší žena a uvede ho dál. Setká se s Davidem Abbotem a Elliotem Stevensem (pobočník prezidenta USA). Mluví o tom, že Carlos našel fiche a změnil ho. Rovněž taky uvedl Marii v novinách jako Jasonovu spolupachatelku a oni ten článek o něco pozměnili. Pak Abbot vysvětluje, že žádný Kain neexistuje. Jason Bourne je zpravodajský důstojník - návnada na Carlose. Kaina vytvořili uměle a informátorům dodávali takové zprávy, aby se zdálo, že vraždí všude. Jason žil tři roky v "podzemí" a snažil se na sebe nalákat Carlose. Teď ale od něj nemají žádné zprávy a nedá se kontaktovat, takže se obávají, že je zradil.

20. kapitola

Alfred Gillette se nechal podplatit Carlosem a dodá mu nějaké materiály ohledně Kaina. Podle nich Carlos najde sídlo Treadstonu. Gillette čeká s jedním z Carlosových mužů Abbota, aby od něj získal nějaké informace.

Abbot vyjde a Gillette ho s pomocí dalšího muže dostane do své limuzíny. Mluví spolu, ale sotva Abbot zmíní, že si nejsou jisti tím, kým teď Bourne je, ví už Carlosovi muži dost. Zastřelí Abbota i Gilletta. Pak zavraždí i ostatní, kdo byli v sídle Treadstonu. Mrtvoly nainstalují tak, aby to vypadalo, že zemřeli v největší pohodě, a na místě zanechají Jasonovy otisky.

21. kapitola

Jason a Marie odjíždí z hotelu do venkovského hostince. Tam se ubytují a Marie chce zavolat na kanadské velvyslanectví, protože věří, že právě k tomu ji měla ona zpráva v novinách donutit. Jason souhlasí, ale jen s tím, že si pronajmou ještě jeden pokoj, na který uvidí ze svého, a nastraží tam své šaty. Marie volá, ale místo slibované pomoci dorazí zabijáci. V udaném pokoji prostřílí šaty, jakmile ale zjistí, že šlo o léčku, rychle zmizí. Jason znovu na Mariinu prosbu volá do Kanady. Tam zjistí, že muž, jenž jim přislíbil pomoc, byl zavražděn.

22. kapitola

Ve Washingtonu se sejde senátor z Colorada, brigádní generál Crawford, námořní důstojník a bývalý tajný agent z Medusy - Alexandr Conklin. Řeší, že Bourne vyvraždil lidi z Treadstonu. Dozvídáme se, že Jasonovu ženu a dvě děti zasáhlo zbloudilé válečné letadlo.

Conklin rozhoduje, že kdokoliv Jasona objeví, musí ho zabít. Má ho za opravdového Kaina (biblického), protože Gordon Webb byl jeho bratr.

— 4 —


KNIHA TŘETÍ

23. kapitola

Jason si půjčí v hostinci auto. Vzpomíná, jak Marii prozradil, kým je - Kainem. Marie však trvá na tom, že i kdyby jím kdysi byl, už to tak není. Vydají se zpět do Paříže a ubytují se. Po čase volají na ona čísla, která si Jason zapamatoval v Les Classiques. První nefunguje a druhé patří rezidenci generála Villierse - který je podle Marie jeden z nejmocnějších a nejváženějších mužů Francie.

24. kapitola

Marie odmítá myšlenku, že by Villiers spolupracoval s Carlosem. Jason si není jistý, a proto ho sleduje do restaurace, kde má schůzku s dalšími bývalými vojáky. Jason je odhodlán generála zajmout a přinutit ho mluvit.

25. kapitola

Jason jede svým autem před generálem a trikem mu zablokuje cestu. Pak s ním sedne do jednoho auta a obviní ho, že je Carlosův lokaj. Generál se rozzuří a mlátí Jasona. Ten ho znehybní a zeptá se, jestli tedy svou spolupráci s atentátníkem popírá. Villiers mu přizná, že Carlos zabil jeho syna. Jason mu pak prozradí, že někdo z jeho domu musí být s Carlosem ve spojení. Villiers ho pozve k sobě domů s tím, že chce celou záležitost předložit své ženě.

Když ale dojedou před generálovu rezidenci, Jason spatří muže z Les Classiques, jak mluví s mladou ženou. Ukáže se, že je to generálova manželka, Jason sdělí Villiersovi, že to musí být ona, kdo je Carlosovou spojkou.

Ke Carlosovi se dostane popis auta, které si Jason půjčil. Okamžitě ho nechává hledat po celé Paříži. Rovněž oznámí, že 25. března chce Kaina popravit - na výročí smrti pravého Jasona Bourna.

26. kapitola

Villiers je pokořen a raněn. Své ženě věřil a najednou se ukázalo, že slouží jeho největšímu nepříteli. Je odhodlán ji zabít, Jason ho však žádá, aby ji ještě nechal žít a pomohl mu tak dopadnout přímo Carlose. Hodlá následující den šířit paniku mezi jeho lidmi. Generál má zůstat doma a bránit tak své ženě, aby volně odpovídala na telefony.

27. kapitola

Bourne odchytává zaměstnance Les Classiques a vykládá jim o Carlosovi. Informace ale mění, takže všichni jsou čím dál tím zmatenější a dožadují se, aby jim Lavierová všechno vysvětlila.

Marie mluví s Villiersem. Ten ohlásí, že Jasonova taktika funguje - telefon u nich zvoní v jednom kuse. Generál je na zhroucení, ale Marie ho povzbudí a dá mu sílu pokračovat.

28. kapitola

Žebrák přinese Carlosovi zprávu o tom, co Jason provádí. Carlos nařizuje všechny kontakty z Les Classiques (až na Bergerona, který má odjet) navždy zrušit. Další informací je, že našli Jasonovo auto a nechali ho hlídat.

Jason mluví s Villiersem a dozvídá se, že za jeho ženou přišla vyděšená Lavierová. Bourne se okamžitě vydává za generálem.

29. kapitola

U Villierse Jason zjistí, že jeho žena i s Lavierovou už odjela - prý do kostela Nejsvětější svátosti. Jason tam dorazí taxíkem a vidí, jak Lavierová a Villiersova žena vchází dovnitř. O pár okamžiků později vyjde generálova žena sama ven s kabelkou, kterou předtím měla její společnice.

Jason zahlédne muže v kněžském hávu a najednou ví, že to je Carlos. Chce ho zastřelit, ale zdrží ho žebrák a Carlos mezitím unikne. Lavierovou najde Jason probodnutou ve zpovědnici.

30. kapitola

Jason volá muži, který ho v Les Classiques poznal. Jmenuje se Philippe d'Anjou a mohl by mu některé věci vysvětlit. To by se k němu ale musel dostat dřív, než ho zabije Carlos. Philippe mu napřed nevěří, ale po chvíli se nechá přesvědčit a dá si s ním schůzku před Louvrem.

U Louvru Jason odláká některé zabijáky a zbytek jich zlikviduje. Pak odvede Philippa do bezpečí. Jason nadhodí, že Carlos by mohl být Bergeron, ale Philippe to ze svých zkušeností popírá. Jasonovi řekne, že Villiersova žena je Carlosovou sestřenicí i dlouhodobou milenkou. Od něj se také dozví, že Kain byla jen jeho vymyšlená role a že pracoval pro Treadstone, jehož přesnou adresu mu sdělí vzápětí. Jako poslední věc uslyší, že má být Carlosem popraven - ve stejný den jako on kdysi popravil ve Vietnamu jistého Jasona Bourna.

31. kapitola

Jason jde za Marií a podělí se s ní o tu radostnou zprávu, že Kainem není a nebyl. Přesto však chce být opatrný, protože Američané si myslí, že je zradil. Jason kontaktuje Washington, Conklin mu vzkáže, že se s ním sejde v Paříži na jednom hřbitově. Přesto je však odhodlán Jasona zabít.

32. kapitola

Jasonovi je způsob komunikace Washingtonu podezřelý, proto chce na schůzku dorazit dřív. Jde si pro auto, tam se mu omylem prozradí mechanik, který ho hlídá. Díky tomu se Jasonovi podaří uniknout i s autem.

Na hřbitově zjistí, že Conklin s sebou přivedl i zabijáka - proto ho potichu omráčí. Pak se Conklinovi ukáže. Snaží se mu vysvětlit, že je po amnézii, ale Conklin mu nevěří a neposlouchá ho. Obviní Jasona, že zmasakroval členy Treadstonu i svého vlastního bratra. Marně se snaží hájit. Conklin se ho pokusí zastřelit, ale Jason mu vyrazí zbraň. Pak uteče. Vrátí se k Marii a všechno jí vypoví. Pak usoudí, že jeho poslední nadějí je zlomit Villiersovu ženu. Když ale zavolá generálovi, dozví se, že to nevydržel a zabil ji.

33. kapitola

Jason Villiersovi nařídí, aby se mrtvoly nedotýkal, protože chce její vraždu vzít na sebe. Odjede za generálem, kde mu vyloží svůj plán. Chce se dostat do New Yorku a Villiers mu může pomoct při přechodu hranic. Dále má generál předat vzkaz, který Jason napíše a dotvrdí v něm, že jeho ženu zabil. Je přesvědčený, že kvůli tomu po něm Carlos půjde ještě víc než dřív.

34. kapitola

Žebrák nese Carlosovi Jasonův vzkaz. Carlos uvěří celé historce a okamžitě vyráží za údajným vrahem své milenky do New Yorku.

Conklinovi dají vědět, že Jason pod cizím pasem přilétá do New Yorku. Ten vůbec nechápe smysl jeho jednání a dospěje k názoru, že Jason trpí schizofrenií, což mu podle jím dodaných údajů potvrdí jeho známý psychiatr. Conklin je odhodlán Jasona zabít.

Marie se sejde s Villiersem a naléhá na něj, aby jí prozradil, kam Jason odjel. Je přesvědčená, že na sebe Jason láká nejenom Carlose, ale i Američany, a téměř nemá šanci vyváznout živý. Villiers je zděšený, že mu umožnil cestu a okamžitě pošle Marii na americkou ambasádu, aby jim všechno vysvětlila. Mariino svědectví zapůsobí jako rozbuška a uvede všechno do pohybu.

Ministr zahraničí volá Crawfordovi a shání Conklina. Crawford odmítá spolupracovat a označuje Bourna za šílence. Dostane ale pořádné kapky i důkazy o tom, že Jason je po amnézii. Prosí tedy ministerstvo, aby mu poslali Marii, protože ta s Jasonem něco zmůže.

35. kapitola

Jason dojede k sídlu Treadstonu a zjistí, že tam pracuje vyklízecí firma. Někdo se ho pokusí zastřelit, ale místo něj to schytá řidič. Snaží se sehnat Conklina, ovšem nikdo mu nevěnuje pozornost.

Marie mluví s Crawfordem a snaží se ho přesvědčit, aby ji nechal Jasona vyvolat. Ten, v rámci její bezpečnosti, odmítá. Zato zajde za Conklinem, jenž číhá s ostřelovačem na Jasona, a vysvětlí mu, jak se věci mají.

Jason se přestrojí a jako dělník vklouzne do sídla Treadstonu. Marie ho vidí jít dovnitř, ale v první chvíli ho nepozná. Bourne vyjde až nahoru a tam ho přepadne Carlos.

Marie a Conklin si z různých indicií poskládají dohromady, že Carlos je v sídlu Treadstonu. Marie si je najednou jistá, že muž, jehož viděla, byl opravdu Jason.

Carlos a Jason spolu bojují. Jason je těžce zraněný, ale jediným jeho cílem zůstává dostat Carlose. Do domu vtrhnou Conklinovi lidé a Carlos zmizí. Poslední co Jason slyší, než omdlí, je Mariin hlas.

— 5 —


EPILOG

Marie mluví s Crawfordem, který jí řekne, že Jasonovo skutečné jméno je David Webb a popíše jí jeho kariéru. Pak podotkne, že by se David (až se zotaví) mohl rozpomenout na Carlosovu totožnost. Poté odejde a nechá Marii s psychiatrem Morrisem Panovem.

Panov Marii přesvědčuje, že se David velmi pravděpodobně uzdraví i po psychické stránce. Marie pozoruje Davida na pláži a vidí, že se náhle prudce rozběhne do místnosti, kde ona stojí. Doběhne a řekne jí, že se jmenuje David...

— 6 —

Ukázky

Ukázky z knihy

18. kapitola

Bourne přešel místnost ke stolu. Otevřel zásuvku, vyndal dopisní papír, vzal do ruky kuličkové pero a napsal:

Je po všem. Přišel jsem na to, co teď musím udělat. Vrať se do Kanady a kvůli nám oběma o ničem nemluv. Vím, kde tě najdu.

Přeložil papír, zasunul do obálky a sáhl po své peněžence. Vytáhl jak francouzské, tak švýcarské bankovky, zasunul je ke složenému dopisu a obálku zalepil. Na přední stranu napsal MARIE.

Zoufale toužil připsat: Má láska, má nejdražší láska.

Neudělal to. Nemohl. (...)

Ach, Bože, jak tě mám rád. Jsi vedle mne, dotýkáme se jeden druhého a já umírám. Ty ale nemůžeš se mnou zemřít. Nesmíš. Já jsem totiž Kain.

 

Bourne otevřel dveře a zavedl Marii dovnitř. Zůstala stát bez hnutí, dívala se na něho. Bledá, vystrašená. Dýchala přerývaně a z jejího dechu se ozývala slyšitelná směsice strachu a hněvu.

"Připravím ti něco k pití," Jason přešel k sekretáři. Naléval skleničku a přitom zabloudil očima k zrcadlu. Náhle ho přepadlo téměř neovladatelné nutkání sklo roztříštit - tak opovrženíhodný mu připadal vlastní obraz v zrcadle. Co to k čertu udělal? Ach, dobrý Bože!

Jsem Kain. Jsem smrt.

Uslyšel za sebou zajíknutí. Bleskově se obrátil, ale bylo již pozdě, aby ji zastavil. Byl příliš daleko, než aby se k ní vrhl a vytrhl jí tu hroznou věc z ruky. Ježíši Kriste, úplně na to zapomněl! Marie našla obálku na nočním stolku. Právě si četla jeho vzkaz. Jediný její výkřik byl žhavým, hrozným vzlykem bolesti.

"Jasone!..."

"Prosím tě! Ne!" Přiskočil k ní a chytil ji do náručí. "Všechno je jinak! Už to neplatí!" Bezmocně na ni volal, zatímco jí z očí vyrazily slzy a stékaly po tvářích. "Poslouchej mě! To bylo, teď už to neplatí!"

"Tys mě chtěl opustit! Můj Bože, ty sis to připravoval!" Z očí jí zmizel veškerý výraz a zůstala v nich jen prázdná panika. "Já jsem to věděla! Cítila jsem to!"

"Chtěl jsem, abys to cítila!" Ze všech sil se ji snažil přimět, aby se na něj podívala. "Teď už je to ale pryč. Neopustím tě. Poslouchej mě. Neopustím tě!"

Znovu zasténala. "Nemohla jsem se nadechnout!... Byla mi taková zima!"

Přitáhl ji k sobě a pevně ji objal. "Musíme začít znovu. Snaž se mě pochopit. Teď je to úplně o něčem jiném. Nemůžu změnit to, co bylo, ale neopustím tě. Teď to není možné."

— 1 —


34. kapitola

Ministr zahraničí hněvivě vkráčel do kanceláře ředitele konzulárních operací, což byla sekce zabývající se tajnými aktivitami. Přešel až ke stolu překvapeného ředitele. Ten se při pohledu na tohoto mocného muže nejistě zvedl, v obličeji směs šoku a úžasu.

"Pane ministře?... Neobdržel jsem z vaší kanceláře žádnou zprávu, pane. Byl bych za vámi okamžitě přišel."

Ministr hodil na ředitelův stůl žlutý blok. Na jeho první straně se skvěl sloupec šesti jmen rozmáchle napsaných fixem.

 

BOURNE

DELTA

MEDUSA

KAIN

CARLOS

TREADSTONE

 

"Co to znamená?" otázal se ministr zahraničí. "Co to ksakru je?"

Ředitel konzulárních operací se naklonil přes stůl. "To nevím, pane. Jsou to nějaká jména, samozřejmě. Na první pohled obsahují část abecedního kódu - Delta jako D - a nějaký odkaz na Medusu. To je stále ještě tajná záležitost, i když jsem o ní už slyšel. A předpokládám, že jméno Carlos označuje toho mezinárodního teroristu. Rádi bychom se o něm dozvěděli poněkud více. Ale ta jména Bourne, Kain a Treadstone jsem ještě nikdy neslyšel."

"Tak pojďte se mnou nahoru do kanceláře, poslechněte si záznam telefonního hovoru, který jsem právě měl s Paříží, a v tu ránu se všechno dozvíte!" vybuchl ministr. "Na tom magnetofonovém pásku jsou velice zvláštní informace, včetně zpráv o vraždách v Ottawě a Paříži i nějakého ohromně podivného jednání našeho ministerského předsedy s jakýmsi člověkem ze CIA v Montaigne. Uvádějí se tam dokonce i jasné lži, které jsou podsouvány oficiálním představitelům cizích mocností, našim zpravodajským agenturám a různým evropským novinám - přičemž ministerstvo zahraničí o tom dokonce ani neví! Nějakým obludným podvodným trikem se falešné informace šíří do více zemí, než si vůbec dokážu představit. Můžeme se strhat, samozřejmě velice diskrétně, kvůli jakési kanadské občance - vládní ekonomce z Ottawy, kterou stíhají za vraždu v Curychu. Dokonce nás přinutili poskytnout téhle ženě na útěku azyl a přestoupit zákon. Jestli totiž mluví pravdu, tak budeme mít zadek v kalupu. Chci vědět, co se ksakru doopravdy děje! Zrušte všechny plánované akce - a myslím opravdu všechny. Protože tím teď strávíte zbytek dne, a když to bude potřeba tak třeba i celou noc, dokud se vám tohle nepodaří objasnit. Někde nám tu obchází jakýsi chlap, který sice neví, kdo je, ale který má v hlavě víc přísně tajných informací než deset špionážních počítačů dohromady!"

— 2 —

Informace

Bibliografické údaje

  • Autor: Robert Ludlum
  • Jazyk: Čeština
  • Žánr(y): thriller
  • Jazyk originálu: Angličtina
  • 13. 5. 2023