Malířské kousky brouka Pytlíka (Ondřej Sekora)

Podpořte LD sdílením:

Share

Ukázky

JAK PYTLÍK NEJPRVE NEVĚDĚL KUDY KAM, A PAK DĚLAL Z KOŇSKÝCH ŽÍNÍ VOUSY.

Nyní ovšem počali na Pytlíka chodit i s jinými pracemi. A Pytlík dělal. Někdy někomu vymaloval světničku, někomu zase udělal na dům hezký nápis, některým parádivým broučkům přimalovával na krovky tečky a kolečka, aby byli hezčí.

Ale jednoho krásného dne klepe někdo na dveře, Chrobák šel otevřít, a zděšen se vrátil: „Pane mistře, je tam jeden brouk, říká, že se jmenuje Tesařík, a chce, abyste mu namaloval jeho podobiznu!“

Pytlíka jako by opařil, To nečekal. Nějakou švandu by dovedl, ale podobiznu, to jistě netrefí.

Když však Pytlík spatřil, že k němu pyšně vešel našňořený brouk, který se držel tak rovně, jako by spolkl pravítko, a který měl pod nosem obrovské vousy, byl hned spokojenější. Kdo tak legračně vypadá, ten se přece dá vždycky velmi lehko nakreslit. Stačí třeba jen nakreslit, jak se prkenně drží, a k tomu načmárat dlouhé vousy, a hned si bude podobný!

Tak si Pytlík vzal klidně jeden bílý lísteček a začal kreslit. Udělal rovný váleček, natažený jako komín u parníku, na to nasadil nos a oči, a teď udělal vousy. Dlouhé, přes celý papír, až ke kraji. Ale, když už byl u kraje papíru, řekl si: „Když vousy, tak vousy.“ Mrkl na Chrobáka, pošeptal mu něco do ucha a Chrobák mu za chvíli přinesl s louky dvě dlouhé, koňské žíně. Pytlík je přilepil dole k lístku jako pokračování vousů a teď Tesaříkovi obrázek ukázal.

 

Nu, děti, povídám vám, neviděli jste ještě nikdy tak šťastného brouka, jako byl Tesařík. Už se ani na nic jiného nedíval, jen na ty vousy, hladil je, protahoval je v rukách až na konečky a zaplatil Pytlíkovi dvacet stříbrných penízků‘ z křídla motýla perleťovce.

Pak si lísteček stočil do trubičky a protože mu vousy ještě daleko přečnívaly, zavázal si trubičku těmi žíněnými vousy jako provázkem, odletěl domů a po celém lese všem svým příbuzným a známým ukazoval svou podobiznu. Nu, ta se tak líbila, že Pytlík potom musil na celý příští týden dát svým žákům prázdno a maloval stále jen samé tesaříky, a Chrobák mu nestačil na louce sbírat žíně, které Pytlík každému tesaříkovi přilepil na obrázek jako pokračování vousů.

Informace

Bibliografické údaje

  • 22. 3. 2024