Čapkovo dílo je dobrodružnou výpravou za hledáním smyslu všedního života - je to výprava, která objevuje i v nejobyčejnějším lidském živote nekonečnou krásu a veliké možnosti. Najdeme v něm planoucí uchvácení i tiché zamyšlení, ustavičný nepokoj i líbeznou pokojnost, závratné nadšení i niterné odevzdání.
Jistou zemi napadla nákaza podobná malomocenství, bílá nemoc. Doktor Galén najde lék, ale prozrazení receptury podmiňuje uzavřením míru mezi všemi zeměmi. Zde vlastně dochází ke střetnutí dvou životních postojů, dvou nesmiřitelných stanovisek: Maršál ztělesňuje úsilí o moc a nadvládu, zatímco doktor Galén je obráncem lidství, svobody, humanity a míru. (Tyto hodnoty Čapek hájil celým svým dílem.) Bílou nemocí je napaden i hlavní zbrojař země baron Krug. Galén ho odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky. Baron žádá Maršála, aby uzavřel mír, ten se mu však jen vysměje, že to není možné. Brzy si také na těle objeví bílou skvrnu, ale ze začátku i on odmítá zrušit zbrojení. Nakonec ho jeho dcera a mladý Krug přemluví. Doktor je však těsně před domem Maršála davem ušlapán a jeho lék rozdupán. Tím vlastně lidé zabíjí i Maršála, kterému provolávali slávu. Celý spor lékaře a vládce se tím stává zbytečným. Galénovi se sice podařilo přesvědčit člověka, který je strůjcem a vůdcem válečné posedlosti, ale nakonec sám nesmyslně umírá ušlapán těmi, za jejichž životy po celou dobu bojoval. Národ se tak žene do války, ve které už nezvítězí, a lidstvo zůstává ohroženo tou hroznou bílou nemocí, proti níž není léku.
Galén (Galénos byl slavný antický lékař) - na jeho postavě je patrný působivý protiklad mezi nenápadnou skromností až rozpačitostí na jedné straně a mimořádnou důsledností i neústupností na straně druhé. Je to nepatetický, prostý, skrznaskrz civilní hrdina, který se obejde bez sentimentality i velkých gest, hrdina rozměru všedního dne. Lék proti bílé nemoci je ochoten dát pouze těm zemím, které se zřeknou útočných válek. Považuje za svou přirozenou povinnost lékaře bránit lidský život a mír. Odmítá proto léčit nejen barona Kruga, ale i matku, skromnou a jistě hodnou ženu účetního zbrojařských podniku. Dalo by se říci, ze se tím prohřešuje proti lékařské etiketě, že násilně, třeba i za cenu lidského života, prosazuje svou myšlenku. Může však s klidem plnit svou práci a vystavit lidstvo hrůzám války?
Maršál - je jistě v prvé řade nositelem moci, nadvlády, násilí potlačující svobodu a úctu k člověku. Nezdráhá se zmařit tisíce lidských životů k prosazení „vyšších“ cílů, jimiž je podrobení sousedních zemí. Je bezohledný, ale rozhodně není zbabělý, není mu zcela odepřena velikost, je to člověk, který žije až fanatickou vírou ve svoje poslání a dokáže strhnou i ostatní (podobnost ne náhodná s fašismem a jeho hlavním protagonistou Adolfem Hitlerem). Nemá úzce osobní, sobecké pohnutky, obětuje svého jediného přítele Kruga a je schopen bez váhání obětovat i sebe. Když se však dovídá, že sám má bílou nemoc, ocitá se v neřešitelné situaci: bez jeho vedení nebude možné ve válce pokračovat a nebude tak naplněno „poslání“, které je jediným smyslem jeho života. A tehdy pocítí také otřásající strach ze smrti, stejně jako všichni ostatní lidé. Rozhodne se nakonec pro mír: „Bůh chce, abych dělal mír... To by bylo ohromné vítězství, že ? Dělat mír: to by náš národ byl první mezi všemi...“
Ale je také ještě jeden Čapek: ten, který zvedá varovně svůj hlas a klade svými díly veliké otázky, s nimiž se musí vyrovnávat společnost a lidstvo jako celek. Ten, který předvídavě upozorňuje na osudové problémy, na nichž závisí další vývoj a snad i sama existence naší země. Ukazuje na osobní odpovědnost každého z nás lidí za budoucnost lidského společenství.
— 1 —
Příběh doktora Galéna, který objeví lék na zhoubnou Bílou nemoc a následkem toho se stane terčem politikaření bohatých nakažených lidí v jejich zoufalé snaze o přežití, je čtenářům předkládán s hrůznou strohostí, až sterilitou. Všechno je bílé, maximálně černobílé a zoufalství nakažených sálá prakticky ze všech stran...
Postavy
prof. Sigelius - ředitel nemocnice, cílevědomý muž
dr. Galén - naivní doktor Bílé nemoci, mírumilovný
Maršál - diktátor toužící po válce
baron Krüg - ředitel továrny na zbraně
matka, otec, syn, dcera
malomocní, zdravotníci
Obsah
V jedné nejmenované zemi vypukla nemoc, která lze srovnávat s malomocenstvím, ale o samotné malomocenství se nejedná. Objeví se vám malá bílá skvrnka na těle, ledová jako mramor. V celé zemi je panika, je snad milion nakažených lidí, a to se má země chystat k válce. Prof. Sigelius už je zoufalý, v jeho nemocnici není ani jednoho volného místa pro dalšího pacienta, když vtom se objeví dr. Galén a říká mu, že jako jediný na světě dokáže tuto zákeřnou nemoc vyléčit. Prof. Sigelius tomu nechce věřit, ale když se dozví, že dr. Galén byl učeň jednoho z významných doktorů, tak svolí a dá mu léčit chudé lidi v pokoji číslo 13. Dr. Galén má však podmínku, vždycky bude léčit jenom chudé a nikomu své léčebné postupy neprozradí (doufá, že když dokáže vyléčit tuto nemoc, donutí svět, aby nebyla válka). Po pár týdnech má překvapivé výsledky, Bílá nemoc ustupuje. Do nemocnice se sjede celý zdravotní výbor a obdivují účinek.
Jiná scéna nastává doma, kdy otec rodiny je povýšen v továrně na zbraně, ale jeho žena má na sobě bílou skvrnku a hned druhý den jdou za dr. Galénem, jenž je však odmítne, protože nejsou chudí a mají větší moc jak chudí. Lidé s vyšším postavením mohou svým vlivem přispět na odvolání války. Ale nikdo ho neposlouchá, jeho myšlenka je moc utopistická, ale on se jí nevzdává.
Bílá skvrnka se objeví baronu Krügovi, který žádá Galéna o pomoc, ten ho ale odmítne, jen když zruší výrobu zbraní, tak mu pomůže. Krüg se zastřelí. Maršál, jenž je celý "hrr" do války, vystoupí na balkón a říká, že už zahájil útok a že tu válku vyhrají a získají to, co jim patří. Vyšle jednotky do boje, ale přijdou pouze záporné výsledky. Je z toho zhroucen a jeho dcera si všimne, že už je v pokročilém stádiu Bílé nemoci. Dcera ho přemlouvá, aby se vzdal, vždyť už stejně prohrál a ať nechá si zavolat Galéna. Po dlouhém přemlouvání nakonec souhlasí a nechají si doktora zavolat. Galén je celý šťasten, ihned vyráží do ulic, které jsou plné lidí a volají: "Hurá válka, sláva Maršálovi!", načež Galén vzdoruje: "Ne! Válka ne! Nesmí být žádná válka!" Lidmi je ubit a jeho taštička s léky rozdupána. Lid však netuší, že zabitím Galéna vlastně zabili jejich oslavovaného vůdce.
Ukázka
(Závěr knihy, dr. Galén se snaží dostat k Maršálovi...)
DR. GALÉN: Ne! Válka ne! Nesmí být žádná válka! Poslyšte, ne, válka nesmí být!
Výkřiky: Co to říkal? Zrádce! Zbabělec! Mažte ho!
DR. GALÉN: Musí být mír! Pusťte mne - já jdu k maršálovi -
Výkřiky: Urazil maršála! Na lucernu! Zabte ho!
Hlučící zástup se zavře kolem doktora Galéna. Zmatená vřava.
Zástup se rozestupuje. Na zemi leží dr. Galén a jeho kufřík.
Syn kopne do něho: Vstávej, potvoro! Koukej mazat, nebo -
Jedem ze zástupu klekne k ležícímu: Počkat, občane. Ono je po něm.
SYN: Žádná škoda. O jednoho zrádce míň. Sláva maršálovi!
Zástup: Ať žije maršál! Maršál! Mar-šál!
Syn otevře kufřík: Hele, byl to nějaký doktor! Rozbíjí lahvičky s léky a dupe na ně. Tak! Ať žije válka! Ať žije maršál!
— 2 —
Hra konkrétně eaguje na hrozbu války a varuje před nastolením a nadvládou fašismu a s ním spojeným "vylidšťováním", nenávistí. Reaguje a varuje před nebezpečím, které pro Evropu znamená Hitlerovo Německo.
Karel Čapek toto dílo sepsal 20 měsíců před podepsáním mnichovské dohody. Bílá nemoc je protiválečné a protifašistické dílo, které upozorňuje na nesmyslnost válčení.
Bílá nemoc reaguje na slabost jednotlivce proti celému davu - jednotlivec nikdy nedokáže uspět před davem, konkrétně ukazuje na nenávist vůči jiným rasám v Hitlerově Německu.
Ukázky ze hry
Dr. Galén: Ne! Válka ne! Nesmí být žádná válka! Poslyšte, ne, válka nesmí být!
Výkřiky: Co to říkal? Zrádce! Zbabělec! Mažte ho!
Dr. Galén: Musí být mír! Pusťte mne - já jdu k maršálovi -
Výkřiky: Urazil maršála! Na lucernu! Zabte ho!
Hlučící zástup se zavře kolem Doktora Galéna. Zmatená vřava.
Zástup se rozestupuje. Na zemi leží Dr. Galén a jeho kufřík.
Syn kopne do něho: Vstávej, potvoro! Koukej mazat, nebo -
Jeden ze zástupu klekne k ležícímu: Počkat, občane. Ono je po něm.
Syn: Žádná škoda. O jednoho zrádce míň. Sláva maršálovi!
Zástup: Ať žije maršál! Maršál! Mar-šál!
Syn otevře kufřík: Hele, byl to nějaký doktor! Rozbíjí lahvičky s léky a dupe na ně. Tak! Ať žije válka! Ať žije maršál!
Galén: Prosím vás, Vaše Excelence, já jen okamžik... Vy jste takový státník a máte tak nesmírnou moc... Ne že bych vám chtěl lichotit, ale - bohužel je to tak, že ano... Podívejte se, kdybyste vy chtěl nabídnout věčný mír... Bože, jak by byli všichni rádi! Vždyť se celý svět bojí jenom vás... Všichni zbrojí jen kvůli vám... Kdybyste vy řekl, že chcete mír, bude na celém světě pokoj, že ano...
Maršál: - - Mluvil jsem o baronu Krügovi, doktore.
Galén: Ano, právě... Vy ho můžete zachránit...jeho a všechny malomocné. Řekněte, že chcete světu zajistit trvalý mír... že uzavřete smlouvu se všemi národy... a je to. Podívejte se, Vaše Excelence, vždyť to záleží jenom na vás! Proboha vás prosím, zachraňte ty chudáky malomocné! A co se týče pana barona, mě to tak mrzelo... Prosím vás, už kvůli němu...
Maršál: Baron Krüg na vaši podmínku nemůže přistoupit.
Galén: Ale vy můžete, pane... Vy můžete udělat všechno!
— 3 —
Na světě se objevila nemoc postihující jen lidi starší 45 let. Na tuto nemoc neexistoval žádný lék a nemoc byla smrtelná. Bez výjimky postihovala chudé i bohaté, zaměstnané i nezaměstnané. Začala se projevovat vždy zcela stejně. Na těle nakaženého se objevila bílá necitlivá skvrna...
Postavy
dr. Galén - laskavý člověk, který se snaží pomáhat; někdy vypadá až naivně, když si myslí, že dokáže zastavit války; tím, že odporuje maršálovi i pod hrozbou vězení, je svým způsobem i statečný; nadějný mladý lékař, jemuž se podaří objevit lék proti bílé nemoci; velmi silné povahy, zažil válku i zabíjení, proto nechce vydat lék, dokud nebude uzavřeno příměří
Maršál - velitel vojsk; bezcitný, vede bezhlavě svůj národ do války; naprostým opakem dr. Galéna; nakonec také onemocní bílou nemocí; zlý, panovačný a krutý, touží po moci
Baron Krüg - nejbližší přítel maršála, dodává mu zbraně; ředitel továrny na zbraně; velmi podobné povahy jako maršál
dvorní rada a profesor Sigelius - snaží se vynalézt lék na bílou nemoc
Téma a hlavní myšlenka
Poukázat na nesmyslnost války. Dílo bojuje proti fašismu, který ještě nepropukl v plné podobě. Dílo je nadčasové, bylo napsáno ještě před podepsáním mnichovské dohody.
Bílá nemoc vypráví o nevyléčitelné nemoci, na níž se nedaří objevit lék. Nemoc zde ale nepředstavuje nemoc v pravém slova smyslu, má význam pouze symbolický.
Odehrává se neznámo kde a neznámo kdy.
Dílo má ukázat i na to, že jeden člověk nezmůže nic proti (zfanatizovanému) davu lidí.
Kontext autorovy tvorby
Karel Čapek se věnoval mnoha literárním směrům, např. cestopisům, politickým a filozofickým dílům, překladům, pohádkám, dramatu i próze...
Mezi jeho nejslavnější díla patří R.U.R., Krakatit, Válka s mloky, Věc Makropulos, Dášeňka čili život štěněte, Hovory s T. G. Masarykem a další.
— 4 —
Stručný děj
Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky. Krüg žádá maršála, aby uzavřel mír. Ten však trvá na dalším zvýšení zbrojní výroby. Ani maršál nedonutí Galéna ke změně jeho stanoviska a i ve chvíli, kdy zpozoruje na sobě bílou skvrnu, fanatiky vyzývá k dalšímu výbojnému tažení. Teprve na naléhání své dcery a mladého Krüga, jehož otec se zastřelil, je ochoten uzavřít mír a splnit tak Galénovu podmínku, aby mohl být léčen. Galén přicházející k maršálovi je však ubit fanatickým davem, když odmítá provolávat slávu válce, a jeho lék je rozdupán. Čapek v předmluvě dodává, že tento tragický závěr není řešením, ale že "konečné řešení zůstává politickým a duchovním dějinám, na kterých nejsme angažováni jenom jako diváci, nýbrž jako spolubojovníci, kteří musejí vědět, na které straně světového dramatického konfliktu leží celé právo a celý život malého národa".
— 5 —
Jednání druhé
Obraz šestý
Táž pracovna Maršálova.
POBOČNÍK (ve dveřích)
Doktor Galén.
MARŠÁL (píše)
Uveďte ho.
POBOČNÍK (uvede doktora Galéna)
Oba zůstanou stát u dveří.
MARŠÁL (píše dál. Po chvíli)
Doktor Galén?
DR. GALÉN (lekne se )
Prosím, pane dvorní rado.
POBOČNÍK (tiše napovídá)
Vaše Excelence.
DR. GALÉN
Totiž Vaše Excelence, že ano –
MARŠÁL (píše dál)
Pojďte blíž.
DR. GALÉN
K službám, pane ... Vaše Excelence. (Přiblíží se o krok.)
MARŠÁL (položí tužku a chvilku ho pozoruje)
Chtěl jsem vám blahopřát, doktore Galéne, k vašim úspěchům v léčení bílé nemoci. Dostvávám zprávy ... od svých úřadů ... o vašich výsledcích. (Bere do ruky fascikl aktů.) Ty výsledky jsou ověřeny, doktore. Je to podivuhodné.
DR. GALÉN (zmaten a dojat)
Děkuju uctivě, pane ... Vaše Excelence.
MARŠÁL
Tady jsem připravil jakýsi projekt – Chci totiž udělat z nemocnice U svatého Ducha státní ústav pro potírání Čengovy nemoci. Nastoupíte tam jako primář, doktore Galéne.
DR. GALÉN
Ale já ... To by nešlo, pane ... Já mám totiž takovou klientelu, Vaše Excelence, že ano ... To bych, prosím, opravdu nemohl.
MARŠÁL
Považujte to za rozkaz, milý doktore Galéne.
DR. GALÉN
Já bych jinak s největší radostí, Vaše Excelence ... Ale já přece nemohu řídit ... Člověk nemá ani tu zkušenost, že ano ...
MARŠÁL
Tak vám to řeknu jinak. (Podívá se na pobočníka, který zmizí.) Vy jste odmítl vzít do léčení barona Krüga.
DR. GALÉN
To ne, prosím. Já jen ... tady byla jistá podmínka –
MARŠÁL
Vím. Budete tedy léčit barona Krüga – bez jakékoliv podmínky, doktore Galéne.
DR. GALÉN
Je mně hrozně líto, pane ... Vaše Excelence ... ale to opravdu nejde. Já ... já musím trvati na své podmínce –
MARŠÁL
Doktore, jsou prostředky, kterými lze lidi přinutit ... aby splnili rozkazy.
DR. GALÉN
Podívejte se, vy mě můžete dát zavřít, že ano, ale –
MARŠÁL
Dobře. (Sahá po zvonku.)
DR. GALÉN
Poslyšte, pane, nedělejte to! Já mám tolik pacientů – Zabijete je, když mne dáte zavřít!
MARŠÁL (pouští zvonek)
Nebyli by to první mrtví na mé cestě. Ale vy si to ještě rozmyslíte. (Vstane a jde k němu.) Člověče, jste blázen – nebo takový hrdina?
DR. GALÉN (couvá)
Ne, prosím, já – Hrdina jistě ne; ale já byl na vojně ... jako lékař ... a když jsem viděl tolik lidí umírat ... tolik zdravých lidí, že ano –
MARŠÁL
Já byl také na vojně, doktore. Ale já jsem tam viděl lidi bojovat za vlast. A já jsem je při vedl zpátky jako vítěze.
DR. GALÉN
To je právě to. Já jsem viděl spíš ty, které ... které jste už nepřivedl zpátky. To je ten rozdíl, pane ... Vaše Excelence.
MARŠÁL
V jaké hodnosti jste sloužil?
DR. GALÉN (srazí paty)
Jako asistenční lékař u šestatřicátého pěšího pluku, pane maršále.
MARŠÁL
Skvělý pluk. – Nějaké vyznamenání?
DR. GALÉN
Zlatý kříž s meči, pane maršále.
MARŠÁL
Bravo. (podá mu ruku)
DR. GALÉN
Děkuji, pane maršále.
MARŠÁL
Dobrá. Půjdete se přihlásit k baronu Krügovi.
DR. GALÉN
– – Prosím, abych byl zatčen pro odepření poslušnosti.
MARŠÁL (pokrčí rameny a zazvoní)
POBOČNÍK (objeví se ve dveřích)
MARŠÁL
Dáte zatknout doktora Galéna.
POBOČNÍK
Podle rozkazu, Vaše Excelence. (Přistoupí k doktoru Galénovi)
DR. GALÉN
Poslyšte, nedělejte to!
MARŠÁL
Proč?
DR. GALÉN
Můžete mne potřebovat – třeba i vy.
MARŠÁL
Já ne. (k pobočníkovi) Nic, Můžete jít.
POBOČNÍK (zmizí)
MARŠÁL
Sedněte si, Galéne. (Usedne vedle něho.) - Jak vám to mám říci, tvrdohlavý člověče! Podívejte se, mně záleží osobně na baronu Krügovi. Je to vzácný muž a - můj jediný přítel. Nevíte, jaká je to samota, být ... diktátorem. Mluvím s vámi ... jako člověk. Doktore, zachraňte Krüga! Už jsem ... hodně dlouho nikoho neprosil.
DR. GALÉN
Bože, to je tak těžká věc ... Já bych tak rád ... Poslyšte, já bych měl taky prosbu.
MARŠÁL
To není odpověď.
DR. GALÉN
Prosím vás, Vaše Excelence, já jen okamžik ... Vy jste takový státník a máte tak nesmírnou moc ... Ne že bych vám chtěl lichotit, ale - bohužel je to tak, že ano ... Podívejte se, kdybyste vy chtěl nabídnout věčný mír ... Bože, jak by byli všichni rádi! Vždyť se celý svět bojí jenom vás ... všichni zbrojí jen kvůli vám ... Kdybyste vy řekl, že chcete mír, bude na celém světě pokoj, že ano ...
MARŠÁL
- - Mluvil jsem o baronu Krügovi, doktore.
DR. GALÉN
Ano, právě ... Vy ho můžete zachránit ... jeho a všechny malomocné. Řekněte, že chcete světu zajistit trvalý mír ... že uzavřete smlouvu se všemi národy ... a je to. Podívejte se, Vaše Excelence, vždyť to záleží jenom na vás! Proboha vás prosím, zachraňte ty chudáky malomocné! A co se týče pana barona, mě to tak mrzelo ... Prosím vás, už kvůli němu ...
MARŠÁL
Baron Krüg na vaši podmínku nemůže přistoupit.
DR. GALÉN
Ale vy můžete, pane ... Vy můžete udělat všechno!
MARŠÁL
Nemohu. Copak vám to mám vysvětlovat jako malému dítěti? Myslíte, že válka nebo mír záleží na mé vůli? Musím se řídit tím, co je v zájmu mého národa. Půjde-li jednou můj národ do války, pak je... má povinnost jej pro boj vychovat.
DR. GALÉN
Jenže ... kdyby nebylo vás ... tak by váš národ do žádné výbojné války nešel, že ano.
MARŠÁL
Nešel. Nemohl by. Nebyl by tak dobře připraven. Nebyl by si tak vědom své síly - a svých šancí. Dnes o nich bohudík ví; a já plním jen jeho vůli -
DR. GALÉN
- kterou jste vy sám vyvolal.
MARŠÁL
Ano. Vzbudil jsem v něm vůli žít. Vy věříte, že mír je lepší než válka. Já věřím, že vítězná válka je lepší než mír. A já svůj národ nesmím připravovat o jeho vítězství.
DR. GALÉN
Ani o jeho padlé, že ano.
MARŠÁL
Ani o jeho padlé. Člověče, teprve krev padlých dělá z kusu země vlast. Jenom válka udělá z lidí národ a z mužů hrdiny -
DR. GALÉN
A mrtvé. Já viděl ve válce víc těch mrtvých, víte -
MARŠÁL
To dělá vaše řemeslo, doktore. Já jsem při svém řemesle viděl víc těch hrdinů.
DR. GALÉN
Ano, ti byli vzadu, Vaše Excelence. My v zákopech jsme tak moc stateční nebyli.
MARŠÁL
Zač jste vy dostal ten řád?
DR. GALÉN
To bylo ... jenom za to, že jsem obvázal nějaké raněné.
MARŠÁL
Já vím. Bylo to na bojišti mezi zákopy. To nebyla statečnost?
DR. GALÉN
Nebyla, prosím. To jen ... prostě jako lékař. To člověk musí, že ano ...
MARŠÁL
– – Poslyšte, vy s tím vaším mírem: proč, jakým právem to vlastně děláte? Řekněte, je vám to ... uloženo?
DR. GALÉN
Já nerozumím, prosím.
MARŠÁL (tiše)
Člověče, máte ... vyšší poslání?
DR. GALÉN
Ne, vůbec ne. Já jenom jako obyčejný člověk, že ano ...
MARŠÁL
Pak to nesmíte dělat, doktore. Musí být vyšší poslání ... Musí být vyšší vůle, která nás řídí –
DR. GALÉN
Čí vůle?
MARŠÁL
Bůh. Já jsem pověřen Bohem, člověče; jinak bych nemohl vést ...
DR. GALÉN
To teda ... musíte vést tu válku?
MARŠÁL
Ano. Ve jménu národa –
DR. GALÉN
– jehož děti padnou v boji –
MARŠÁL
– a dobudou vítězství. Ve jménu národa –
DR. GALÉN
– jehož otcové a matky zajdou malomocenstvím –
MARŠÁL (vstane)
Na těch nemám tolik zájmu, doktore. Z těch už vojáci nebudou. Nevím, proč jsem vás ještě nedal zatknout.
DR. GALÉN (vstane)
Vaše Excelence poroučí –
MARŠÁL
Vy uzdravíte barona Krüga. Vlast ho potřebuje.
DR. GALÉN
Tak já tedy ... Tak jen ať pan baron ke mně přijde, že ano ...
MARŠÁL
– a přistoupí na vaši nemožnou podmínku, ne?
DR. GALÉN
Ano, Vaše Excelence. Až splní tu ... nemožnou podmínku.
MARŠÁL
Vy na tom trváte? Pak ovšem – (Jde ke stolu. Vtom cinkne telefon.) Maršál (zvedne sluchátko.) – Ano, osobně. – – Jak? – Ano, slyším. – A je – Kdy se to stalo? – Ano. Tak děkuju. (Položí sluchátko. Chraptivě.) Můžete jít. Chválabohu, před pěti minutami ... se baron Krüg zastřelil.