Kutnohorští havíři (Josef Kajetán Tyl)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Kutnohorští havíři je první sociální drama J. K. Tyla. Podnětem není jen stávkové hnutí, ale i stávka smíchov-ských tiskařů v roce 1944. Ministr Beneš stále horníkům snižoval mzdy a horníci byli stále nespokojenější. V čele stál nejstarší horník Opat, na kterého horníci neustále doráželi, aby netrpěl návštěvy Benešova synka Hynka u své dcery. Po neustálém snižování mezd se vypraví delegace horníků v čele s Opatem k ministrovi. Ten však zástupce již zpět nepustil, zatkl je a nechal popravit. Vít, jeden z horníků, uprchl z vězení. Vyřídil Anežce pozdrav od otce a zároveň ji požádal o ruku. Anežka opět odmítne. Hynek se přichází s Anežkou rozloučit a odchází do ciziny, aby odčinil jednání a pověst otce. Anežka odchází do kláštera.

— 1 —


Stručný děj

Hra se odehrává roku 1493 za krále Vladislava Polského.

Havíři jsou nespokojení se svým stavem, trpí nouzí, a tak přemlouvají Opata, hutmana a staršího z havířů, aby s tím něco udělal. Šimon mu předhazuje, že jeho dcera Anežka miluje Hynka, syna Vaitminara, nejvyššího mincmistra království Českého. Myslí si, že skrze Hynka hledá přízeň otce. Opat proto zakazuje dceři stýkat se s Hynkem. Ta svoluje, z mysli své že ho však nevymaže.

I s Hynkem samotným Opat promluvil. Zmínil další důvod, proč nemůže chodit za jeho dcerou. Jsou s jeho otcem nepřátelé. Opat chtěl jako svého pána přijmout jen Čecha. Hynek slíbil, že s otcem promluví. Ten mu radí zlomit Anežce srdce. Do jejich debaty však zasáhnou události na dvoře. Havíři povstali.

Byli vysláni tři: Opat, Lana a Šimon. Byli však vsazeni do vězení. Hynek prosil otce, aby je pustil. Otec to nedovolil, a tak je propustil bez jeho svolení. Mezitím přišla za otce prosit Anežka. Mincminstr Beneš ji s holomkem poslal domů.

Havíři odešli z Kutné Hory. Byli obklíčeni a vůdcové popraveni. Beneš zemřel. Pražský hejtman slibuje, že zjedná havířům nápravu. Hynek s Anežkou se rozloučili, on odchází do světa očistit jméno svého rodu, ona se uchyluje do kláštera. Jediný Vít vyvázl katovi, on vymohl spravedlnost pro havíře. Anežce, jež miluje, slibuje, že jí bude věrným bratrem, když už teď na světě nikoho nemá.

Obsahem Tylovy činohry je srážka utiskovaných horníků s vykořisťovatelem, spor poctivé práce a vlastenectví se zneužíváním vysokého postavení, spor lidové dobroty a důvěřivosti s panskou zlobou, podvody, korupcí a intrikami. Tovaryšstvo přitom jenom chtělo mzdu, jejíž výši jim určil král.

Opat nebyl revolucionář, podlehl naléhání svých přátel. Nejbojovnější byl Vít.

— 2 —

Informace

Bibliografické údaje

  • 13. 5. 2023