Městečko na dlani (Jan Drda)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Městečko na dlani Rukopáň je svou zajímavou polohou v krajině podobné dlani pravé ruky. Leží údajně kdesi uprostřed středočeské krajiny a obývají ho svérázní sedláci, dřevaři, řemeslníci, havíři, vinaři, ochmelkové a bláznové, zkrátka v něm žijí rozlišní lidé, ostatně jako v každém městě. Co je však pro něj charakteristické – bohatá a výrazově plná čeština, fantazie a humor. Ve skutečnosti městečko představuje Drdovu rodnou Příbram.

Ústřední postavou je starosta František Buzek, který vyniká svojí komičností v jednání, rozkazech a vlastní slabosti odolat síle přitažlivosti alkoholických nápojů. Červené rukapáňské víno mu zachutnalo natolik, že se mu v jeho časté opilosti zjevuje anděl a Buzek mu vypisuje úřednický dopis, ve kterém se zavazuje, že si denně nedovolí vypít více jak tři sklenky.

Havíř Matěj Řezáč je ve škole zavalen společně s radou Zimmerheirem. Oba spojuje především silná pytlácká vášeň, oblíbený les a flinta. Matěji se podaří po strastiplných chvílích odpálit zával a vynést radu, který má zlomenou nohu, starou dušnickou štolou ven.

K městečku patří charakteristická postava komického blázna - Jana Mrvíka ( Janek Pudeš ), bývalý pracovitý havíř, kterého jeho vlastní žena připravila o rozum. Ten při jednom ze svých četných záchvatů rozhoupe zvony na kostelní věži a při pádu z ní nalezne smrt.

Václav Trantinec, syn bohatého sedláka, miluje krásnou Aničku, dceru chudého voraře. Marně žádá u faráře Volmana ohlášky, ten jej odmítá uvést ve svátost manželskou bez svolení a požehnání otce a pantáty. Jak už to bývá v takových situacích zvykem, bohatý sedlák svému synu takovou lásku nepřeje a rozchází se s ním ve zlém. Společně si oba zamilovaní, Václav s Annou, vytáhnou na pouti předpověď své budoucnosti, na které stojí : „Pospíchej s veselkou, ať ji k5tiny nepředběhnou.“ Předpověď se pomalu naplňuje, a tak navzdory předsudkům a přáním jejich rodičů se svatba přeci jen koná.

Krom toho všeho je život v městečku na dlani velice poklidný. Probíhá v letech před první světovou válkou a všichni tu přijímají nemoc i smrt jako něco přirozeného, neboť jejich osudy jsou řízeny Pánem Bohem, který to přeci s nimi nemůže myslet zle. I pro starostu Buzka poslal anděla, neboť už vypil všechno, co měl na světě vyměřeno. Ve chvíli své smrti však tento starosta nezapomene na blaho své obce a jmenuje starostou spolehlivého otce nešťastného Václava Trantince pod podmínkou, že se se synem usmíří.

— 1 —


Tento román je jedním jedním u nejznámějších autorových próz. Je psán zastaralým jazykem,najdeme zde plno historismů, archaismů, jmenných tvarů, přechodníků a vhledem k tomu, že je to z prostředí obyčejných lidí také nespisovné, hanlivé i sprosté výrazy. Dílo je autobiografické, autor zde popisuje své rodné město Příbram. Dílo bylo také v roce 1942 zfilmováno (režie V. Binovec).

Stručný obsah

Městečko na dlani vypráví o osudech obyvatel havířského městečka Rukapáň těsně před 1. světovou válkou. Rukapáň má 5 částí: Záříčí, Kocanda, Barborka, Cabrik a Perlov a název získalo město podle svého tvaru, který připomíná ruku s pěti prsty. První postavou je starosta František Buzek, skutečným povoláním bednář, který má problémy s alkoholem a v opilosti se mu zjevuje postava anděla, která mu hrozí odchodem do nebe. Starosta si sám sobě napsal smlouvou na povolené 3 skleničky vína denně. Tuto smlouvu však poruší a anděl si jej odvádí s sebou.

Další postavou je Matěj Řezáč, který chodí pytlačit aby uživil sebe a ženu Pepinu. Uvidí ho hajný, Matěj sice uteče, ale usvědčí jej jeho nůž. Rada Perkrát ho chce zatknout, ale nemá dostatečné důkazy. Nakonec se stanou přáteli, protože Matěj a rada jsou zasypáni v uhelném dole. Matěj je oba dva za pomoci pomateného Janka dostane ven. Po návratu domů, kde ho už všichni mají za mrtvého zjistí, že se mu narodil potomek Janek je poblázněný muž, který žije v dole, píská si na píšťalku. Je pomatený, protože mu utekla žena, nakonec skočí z radnice a zabije se.

Další příběh vypráví o Ančce Karasové a synovi sedláka Trantince Václav. Mají se rádi, ale lakomý a bohatý Trantinec nechce na svém velkém statku chudou ženu. Václavovi sňatek nedovolí, ten odejde z domu, stane se havířem a vezme si Ančku. V knize vystupuje ještě spousta dalších hrdinů, například doktor Rozum, který léčil nemocného radu nebo starostu Buzka. Před koncem knihy se stane ještě jedna událost, a to ta, že Buzek dostal od anděla hodinu na to, aby si vyřídil poslední resty v životě, proto předává úřad starosty Trantincovi. Starý sedlák se se synem nakonec udobří.

Charakteristika postav

Matěj Řezáč - není úplně poctivý, protože pytlačil, ve skutečnosti má ale srdce na pravém místě.

Sedlák Trantinec - hrdý, povýšený, lakomý, zlý, ale nakonec si uvědomí svoje chyby a změní se.

Václav Trantinec - má svou hlavu, hrdý a panovačný jako otec, nezakládá si však tolik na majetku, samostatný, odpovědný.

Starosta Buzek - hodný, poctivý, avšak alkohol z něj udělal smutného, unaveného a zoufalého muže.

Janek - poblázněný, nevnímal svět kolem, ale poctivý a obětavý, ochotný.

— 2 —


Román z malého městečka Rukapáně (autorovy rodné Příbrami) před vyhlášením první světové války na postavách havířů, dřevařů, vinařů, řemeslníků a sedláků rozvíjí příběhy lidských slabostí, lásek a nenávisti.

Autorova románová prvotina dodnes podmaňuje své čtenáře svérázným humorem, bohatstvím různorodých postav - sedláků, vorařů, obchodníků, havířů, vinařů. Byla vydána v roce 1940, tedy na počátku okupace. Svou vírou v budoucnost a prostého českého člověka hladila duši porobeného národa.

Městečko Rukapáň prý stvořil Hospodin, když vtiskl dlaň své pravice do kousku země. Rozbíhá se tak dle prstů do pěti čtvrtí. V první z nich je úrodná půda, žijí zde odpradávna selské rody. Druhé údolí oplývá bohatstvím lesů a poskytuje obživu dřevařům, třetí pak je domovem veselých vinařů, nejrozsáhlejší je část čtvrtá, čtvrť obchodu a řemesel. Poslední z nich je nejchudší a nejsmutnější. Žijí zde havíři, kteří dobývají z útrob země stříbro. Často tu obchází smrt.

Mezi nejvýraznější postavy patří starosta František Buzek, dobrácký a spravedlivý člověk, který však naprosto propadl své lásce k rukapáňskému vínu. Nic s ním nepořídí ani anděl, který se mu zjevuje, aby jej varoval před přílišným pitím. Starosta nedbá rad, upije se k smrti.

Představitelem horníků je Matěj Řezáč. Pod drsností se skrývá zlaté srdce schopné skutečného hrdinství. Jednou je zavalen ve štole i s radou Zimmerheierem. Podaří se mu odpálit zával a zachránit sebe i radu, který má zlomenou nohu, před jistou smrtí. Pomohl mu i blázen Janek, bývalý havíř, jenž později umírá pádem z kostelní věže. Matěj je velký pytlák, rada mu za svoji záchranu povoluje volný odstřel zvěře na svém panství.

Nejbohatší sedlák Tratinec je vzorem poctivosti, ale také pýchy a paličatosti. Brání svému synu Václavovi v lásce k Ančce, dceři chudého voraře. Václav odchází z domova a všem navzdory se přece s Ančkou ožení.

Lidé v městečku žijí klidně, věří, že jejich životy jsou v rukou pánaboha. Přijímají pokorně lásku, štěstí, ale i nemoc a smrt.

— 3 —


Stručný děj

V knize městečko na dlani je zobrazen život lidí z malého města Rukapáně. V popředí stojí starosta Buzek - spravedlivý člověk, který rád pije alkohol. Po delším stonání zemřel a novým starostou byl jmenován sedlák Tratinec. Tratinec měl syny Václava, který se zamiloval do chudé dívky Aničky Karasové. Svatbu nakonec měli, i když s tím Tratinec nesouhlasil. Další postavou je Matěj Řezáč - havíř. Jednoho dne došlo na šachtě k závalu, při němž se myslelo, že přišel o život spolu s ostatními havíři. Za několik dní po této události se však k radosti všech lidí u jeho manželky Pepiny objevil. Matěj také velmi rád pytlačil. Jednou byl málem při svém činu přistižen, ovšem zásluhou blázna Janka byl zachráněn. Nikdy mu to nezapomněl a o to víc mu bylo líto, že se Janek zabil pádem z věže. Nezapomněl ani na faráře Volmana, který byl ve městě znám jako velice moudrý člověk. Pokojný život městečka přerušila zpráva o tom, že vypukla válka, a proto musí mladí muži narukovat. Platilo to jak na Matěje Řezáče, tak i pro Václava Tratince. Smutně končí celý příběh.

— 4 —

Informace

Bibliografické údaje

  • Autor: Jan Drda
  • Jazyk: Čeština
  • Žánr(y): satira
  • 13. 5. 2023