Literární směry: Manýrismus

Podpořte LD sdílením:

Share

[2. polovina 16. století — počátek 17. století]

Charakteristika

Manýrismus vznikl ve druhé polovině 16. století jako přechod mezi renesancí a barokem. Jeho kořeny jsou v Itálii, odkud se postupně rozšířil do celé Evropy. Tento směr se objevil v období kulturních a politických změn, kdy se renesanční jistoty začaly hroutit a autoři se začali odklánět od klasické harmonie a rovnováhy.

Charakteristika směru

Manýrismus se odlišuje od renesance svým důrazem na složitost, neklid a uměleckou rafinovanost. Autoři se snažili překonat klasickou jednoduchost a symetrii renesance, a místo toho se zaměřovali na komplikované kompozice, paradoxní situace a nadměrné užívání metafor. Díla manieristických autorů jsou často poznamenána existenciální nejistotou a melancholií.

Manýrismus se projevoval nejen v literatuře, ale i v jiných oblastech umění, jako je malířství, architektura nebo sochařství. Umělci se snažili o originalitu a inovaci, což vedlo k používání extrémních výrazových prostředků, přehnaných obrazů a protikladů. V literatuře byl manierismus často spojen s používáním složitých jazykových figur, neobvyklých metafor a zálibou ve formální eleganci.

Jazyk a stylistické prostředky

Manýrismus kladl důraz na formu a styl. Literární texty se často vyznačují složitými konstrukcemi, překvapivými obraty a jazykovou hravostí. Autoři používali složité metafory, alegorie a kontrasty, aby vyjádřili své myšlenky a nálady. Jazyk byl často „překombinovaný“ a vyumělkovaný, což mělo vyvolat dojem intelektuální rafinovanosti. Veršovaná poezie a alegorické drama byly oblíbenými formami manieristické literatury.

Etymologie pojmu

Slovo „manýrismus“ pochází z italského „maniera“, což znamená „styl“ nebo „manýra“. Tento termín odkazuje na umělecké dílo, které zdůrazňuje sofistikovanou formu a stylovou eleganci, často na úkor obsahu. Manýrismus byl původně kritickým termínem, označujícím nadměrnou uměleckou stylizaci.


Zpět na přehled Literárních směrů, epoch, skupin a hnutí

Autoři

Miguel Cervantes - [29.9.1547-23.4.1616]Jeden z největších španělských romanopisců, autor nesmrtelného Dona Quijota. Snad žádný ze světových autorů neměl tak dramatický život jako právě Cervantes. Miguel de Cervantes Saavedra se narodil roku 1547 v Alcalá de Henares v rodině zchudlého šlechtice. Spolu se svým otcem, který se stal ranhojičem, prošel Španělskem křížem krážem, viděl spoustu utrpení a rodina sama se nejednou ocitla na hranici...
François Rabelais - [1494-9.4.1553] François Rabelais byl francouzský spisovatel a lékař. Narodil se roku 1483 nebo 1494 v Chinonu jako syn bohatého advokáta. Na otcovu žádost vstoupil do františkánského kláštera nedaleko Angers. Po teologických studiích se naučil řecky, setkal se starořeckými texty, které překládal, ale tím si znepřátelil ostatní mnichy i představené pařížské Sorbonny. Proto kolem roku 1524 s papežským svolením klášter opustil....
William Shakespeare - [23.4.1564-23.4.1616] William Shakespeare se narodil v roce 1564 ve střední Anglii – v městečku Stratford nad Avonou. Tehdy bylo toto město střediskem zemědělského kraje, dnes je turistickou atrakcí prvního řádu. V tamním kostele měli ještě v 60. letech minulého století vystavenou matriku, rozevřenou na dvou místech tak, aby si každý návštěvník mohl přečíst, že dne 26. dubna 1564 byl pokřtěn...

Díla

Kompletní knihy z tohoto lit. směru ke stažení (ePub, PDF, MOBI):

  • 22. 10. 2024