Žert

Milan Kundera
(Hodnocení: 2)

97 

Elektronická kniha: Milan Kundera – Žert (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: kundera10 Kategorie: Štítky: , , ,

Popis

Milan Kundera: Žert

Anotace

Centrálním motivem proslulého Kunderova románu Žert je úděl intelektuála v totalitní společnosti. Ironický lístek adresovaný krásné, ale hloupé spolužačce Markétě a zachycený pozornými funkcionáři uvede do pohybu lavinu, která vrhá lidské osudy do nicoty. Svým existenciálním vyzněním však tento román dalece přesahuje tehdejší politické souvislosti.
Hlavní postavou je Ludvík Jahn, v raných padesátých letech jako student horlivý komunista, který byl kvůli oné nešťastné žertovné pohlednici vyhozen z vysoké školy i ze strany. Ludvík se chce po deseti letech pomstít bývalému spolužákovi Zemánkovi, který ho v rozhodující chvíli podrazil, tím, že svede jeho ženu Helenu. Zjistí ale, že Zemánkovi spolu již stejně nežijí…

Milan Kundera – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Žánr

,

Formát

ePub, MOBI, PDF

2 recenze Žert

  1. Hana Celetková

    Díky Bohu, že tahle doba je dávno pryč. Ale kniha je perfektní, hluboká… a svými myšlenkami nadčasová, takže doba nedoba… principy charakterů a lidské motivy, tady tak svkvěle vystižené, zůstávají…

  2. J. Poustevník

    Tenhle skvělý Kunderův román je dokumentem doby a upřímným lidským dramatem z doby 50. let u nás. Tato doba i prostředí jsou v knize velmi dobře vystižené a líbí se mi také hlubší existencionální úvahy, pro Kunderu tak typické.

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(11)

Ještě tak když se lidé mohou přenést v představách do říše pohádek, jsou plni ušlechtilosti, soucitu a poezie. V říši všednodenního života jsou pohříchu naplněni spíš opatrností, nedůvěřivostí a podezíráním. Tak se chovali i vůči Lucii. Jakmile odešla z dětských pohádek a stala se skutečnou dívkou, spoludělnicí a spolunocležnicí, byla okamžitě předmětem zvědavosti, v níž nechyběla zlomyslnost, jakou chovají lidé vůči andělům svrženým z nebes a vůči vílám vyhnaným z báje.

Lucii bylo málo platné, že byla mlčenlivá. Asi po měsíci došly na státní statek z Ostravy její kádrové materiály. Dověděli jsme se z nich, že pracovala nejdříve v Chebu jako učednice v kadeřnictví. Po mravnostním deliktu strávila rok v polepšovně a odtud pak přišla do Ostravy. V Ostravě se osvědčila jako dobrá pracovnice. V internátu se chovala vzorně. Před svým útěkem měla jediné a zcela nečekané provinění: byla přistižena, jak krade květiny na hřbitově.

Zprávy byly strohé a místo aby odhalily Luciino tajemství, spíš je jen obdařily větší záhadností.

Slíbil jsem řediteli, že si Lucii vezmu na starost. Přitahovala mne.

Pracovala mlčenlivě a se zaujetím. Byla klidná ve své plachosti. Nenacházel jsem v ní nic z výstřednosti dívky žijící několik týdnů jako tulačka.

Prohlásila několikrát, že je na statku spokojená a že odtud nechce odejít.

Byla mírná, ochotná v každém sporu ustoupit a získávala si proto postupně své spolupracovnice. Přesto však zůstávalo v její nemluvností cosi, co prozrazovalo bolavý osud a ublížení duše. Nic jsem si nepřál víc, než aby se mi vyzpovídala, ale věděl jsem také, že užila v životě dost otázek a vyptávání a že v ní pravděpod…