Popis
Milan Kundera: Žert
Anotace
Centrálním motivem proslulého Kunderova románu Žert je úděl intelektuála v totalitní společnosti. Ironický lístek adresovaný krásné, ale hloupé spolužačce Markétě a zachycený pozornými funkcionáři uvede do pohybu lavinu, která vrhá lidské osudy do nicoty. Svým existenciálním vyzněním však tento román dalece přesahuje tehdejší politické souvislosti.
Hlavní postavou je Ludvík Jahn, v raných padesátých letech jako student horlivý komunista, který byl kvůli oné nešťastné žertovné pohlednici vyhozen z vysoké školy i ze strany. Ludvík se chce po deseti letech pomstít bývalému spolužákovi Zemánkovi, který ho v rozhodující chvíli podrazil, tím, že svede jeho ženu Helenu. Zjistí ale, že Zemánkovi spolu již stejně nežijí…
Milan Kundera – životopis, dílo, citáty
(14)
Bylo jich šest a ona sama. Šest, od šestnácti do dvaceti let. Jí bylo šestnáct.
Tvořili partu a mluvili o partě s úctou, jako by to byla pohanská sekta. Toho dne mluvili o zasvěcování. Donesli několik lahví špatného vína.
Zúčastňovala se chlastu se slepou oddaností, do níž vkládala všechnu neukojenou lásku dcery k matce a otci. Pila, když oni pili, smála se, když oni se smáli. Potom jí poručili, aby se svlékla. Nikdy to dosud před nimi nedělala. Ale protože, když váhala, svlékl se nejprve sám vůdce party, pochopila, že rozkaz se neobrací nikterak proti ní samé, a oddaně se podrobila. Důvěřovala jim, důvěřovala i jejich hrubosti, byli její záštitou a štítem, nedovedla si představit, že by je ztratila. Byli její matkou, byli jejím otcem. Pili, smáli se a dávali jí další příkazy. Roztáhla nohy. Bála se, věděla, co to znamená, ale poslouchala. Pak zakřičela a tekla z ní krev. Kluci hlučeli, zvedali sklenky a lili sprosté šumivé víno na záda vedoucího party, na její tělíčko a mezi jejich nohy a křičeli jakási slova o Křtu a Zasvěcení a potom se od ní vůdce zvedl a přistoupil k ní další člen party, přicházeli podle stáří, naposledy ten nejmladší, kterému bylo taky šestnáct jako jí, a to už Lucie nemohla, to už nemohla vydržet bolestí, už si chtěla odpočinout, už chtěla být sama, a protože on byl ten nejmladší, odvážila se ho odstrčit. Ale právě proto, že byl nejmladší, nechtěl být ponížen! Byl přece členem Party, její plnoprávn…
Hana Celetková –
Díky Bohu, že tahle doba je dávno pryč. Ale kniha je perfektní, hluboká… a svými myšlenkami nadčasová, takže doba nedoba… principy charakterů a lidské motivy, tady tak svkvěle vystižené, zůstávají…
J. Poustevník –
Tenhle skvělý Kunderův román je dokumentem doby a upřímným lidským dramatem z doby 50. let u nás. Tato doba i prostředí jsou v knize velmi dobře vystižené a líbí se mi také hlubší existencionální úvahy, pro Kunderu tak typické.
Richard Boušek –
Kunderovo mistrovské dílo Žert je fascinujícím příběhem, který ukazuje, jak jeden malý a zdánlivě nevinný čin může mít obrovské následky. Kundera prostřednictvím příběhu Ludvíka Jahna vykresluje absurditu a krutost totalitního režimu. Kniha je plná filozofických úvah a sarkastického humoru, které odhalují lidskou slabost a pokrytectví. Kundera mistrně kombinuje osobní drama s širším společenským kontextem, což činí z Žertu nejen kritiku politického systému, ale i hlubokou reflexi lidské povahy.
Jana Kolářová –
Tuto knížku od Milana Kundery jsem četla nedávno. Četla se dobře, i když její děj není zrovna vždy veselý. Člověk se až diví, co mohl v padesátých letech způsobit jeden obyčejný vzkaz, který se dostal tam, kam neměl. V té době do rukou soudruhů funkcionářů. Podle knihy byl také natočen film, je také dobrý, ale já raději čtu. Knížku můžu všem jen doporučit, určitě se při čtení skvěle pobaví a ti starší se s ní vrátí zpět do doby, ve které žili a určitě se jim vybaví jejich soukromé vzpomínky.
Jarda Rykl –
Dnes už dovolím si říci klasický román „Žert“ od Kundery je silným příběhem o moci, pomstě a absurditě totalitního režimu. Hlavní postava Ludvík Jahn je tragikomická figurka, jejíž nevinný žert má katastrofální následky. Kundera mistrně zkoumá, jak jediné rozhodnutí může změnit život, a zároveň kritizuje společenské a politické struktury. Kniha je čtivá, hluboká a nutí k zamyšlení nad vlastními postoji.