Popis
E-kniha Milan Kundera: Žert
Anotace
Centrálním motivem proslulého Kunderova románu Žert je úděl intelektuála v totalitní společnosti. Ironický lístek adresovaný krásné, ale hloupé spolužačce Markétě a zachycený pozornými funkcionáři uvede do pohybu lavinu, která vrhá lidské osudy do nicoty. Svým existenciálním vyzněním však tento román dalece přesahuje tehdejší politické souvislosti.
Hlavní postavou je Ludvík Jahn, v raných padesátých letech jako student horlivý komunista, který byl kvůli oné nešťastné žertovné pohlednici vyhozen z vysoké školy i ze strany. Ludvík se chce po deseti letech pomstít bývalému spolužákovi Zemánkovi, který ho v rozhodující chvíli podrazil, tím, že svede jeho ženu Helenu. Zjistí ale, že Zemánkovi spolu již stejně nežijí…
O autorovi
Milan Kundera[1.4.1929-11.7.2023] Ve světě zřejmě nejznámější současný český prozaik, básník, dramatik, esejista a překladatel.Narodil se roku 1929 v Brně. Jeho otec, Ludvík Kundera, byl významný hudební pedagog, klavírista a rektor JAMU. Je bratrancem básníka, překladatele, dramatika a kritika Ludvíka Kundery, který ovlivnil svými kontakty se surrealismem a Skupinou 42 jeho básnické počátky. Už od chlapeckých let se učil hře na klavír u...
Milan Kundera: životopis, dílo, citáty
(20)
Ó jak sám sebe klamu! Jak se urputně snažím utvrdit v správnosti své životní cesty! Jak se vychloubám mocí své víry před nevěřícím!
Ano, podařilo se mi Lucii přivést k víře v Boha. Podařilo se mi ji utišit a vyléčit. Zbavil jsem ji hnusu z tělesné lásky. Nakonec jsem ustoupil z cesty.
Ano, ale co dobrého jsem jí tím přinesl?
Její manželství nedopadlo dohře. Její manžel je hrubec, je jí veřejně nevěrný a proslýchá se, že ji týrá. Lucie mi to nikdy nepřiznala. Věděla, že by mne to zarmucovalo. Udržovala svůj život přede mnou jako atrapu štěstí.
Ale žijeme v malém městě, kde se nic neutají.
Ó jak se dovedu klamat! Pochopil jsem politické intriky proti řediteli státního statku jako šifrovaný pokyn Boží, abych odešel. Ale jak rozeznat Boží hlas mezi tolika jinými hlasy? Co když hlas, který jsem tehdy slyšel, byl jen hlas mé zbabělosti?
Měl jsem přece v Praze ženu a dítě. Nelpěl jsem na nich, ale neuměl jsem se také s nimi rozejít. Bál jsem se neřešitelné situace. Bál jsem se Luciiny lásky, nevěděl jsem, co si s ní počít. Děsil jsem se komplikací, do nichž by mne uvedla.
Tvářil jsem se jako anděl, který jí přináší spasení, a ve skutečnosti jsem byl jen jeden z dalších jejích prznitelů. Pomiloval jsem ji jednou jedenkrát a odvrátil jsem se od ní. Tvářil jsem se, že jí přináším odpuštění, a zatím jen ona mně měla co odpouštět. Byla zoufalá a plakala, když jsem odjížděl, a přece za …
Hana Celetková –
Díky Bohu, že tahle doba je dávno pryč. Ale kniha je perfektní, hluboká… a svými myšlenkami nadčasová, takže doba nedoba… principy charakterů a lidské motivy, tady tak svkvěle vystižené, zůstávají…
J. Poustevník –
Tenhle skvělý Kunderův román je dokumentem doby a upřímným lidským dramatem z doby 50. let u nás. Tato doba i prostředí jsou v knize velmi dobře vystižené a líbí se mi také hlubší existencionální úvahy, pro Kunderu tak typické.
Richard Boušek –
Kunderovo mistrovské dílo Žert je fascinujícím příběhem, který ukazuje, jak jeden malý a zdánlivě nevinný čin může mít obrovské následky. Kundera prostřednictvím příběhu Ludvíka Jahna vykresluje absurditu a krutost totalitního režimu. Kniha je plná filozofických úvah a sarkastického humoru, které odhalují lidskou slabost a pokrytectví. Kundera mistrně kombinuje osobní drama s širším společenským kontextem, což činí z Žertu nejen kritiku politického systému, ale i hlubokou reflexi lidské povahy.
Jana Kolářová –
Tuto knížku od Milana Kundery jsem četla nedávno. Četla se dobře, i když její děj není zrovna vždy veselý. Člověk se až diví, co mohl v padesátých letech způsobit jeden obyčejný vzkaz, který se dostal tam, kam neměl. V té době do rukou soudruhů funkcionářů. Podle knihy byl také natočen film, je také dobrý, ale já raději čtu. Knížku můžu všem jen doporučit, určitě se při čtení skvěle pobaví a ti starší se s ní vrátí zpět do doby, ve které žili a určitě se jim vybaví jejich soukromé vzpomínky.
Jarda Rykl –
Dnes už dovolím si říci klasický román „Žert“ od Kundery je silným příběhem o moci, pomstě a absurditě totalitního režimu. Hlavní postava Ludvík Jahn je tragikomická figurka, jejíž nevinný žert má katastrofální následky. Kundera mistrně zkoumá, jak jediné rozhodnutí může změnit život, a zároveň kritizuje společenské a politické struktury. Kniha je čtivá, hluboká a nutí k zamyšlení nad vlastními postoji.