R.U.R.

Karel Čapek
(Hodnocení: 3)

66 

Elektronická kniha: Karel Čapek – R.U.R. (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: capek01 Kategorie: Štítky: , , ,

Popis

Karel Čapek: R.U.R.

Anotace

Karel Čapek – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Žánr

, ,

Formát

ePub, MOBI, PDF

3 recenze R.U.R.

  1. Adam Trkal

    Skvělé, nadčasové, dechberoucí a zároveň děsivé. Čapek zde opět ukázuje na společenské problémy, což umí brilantním způsobem. U tohoto antiutopistického dramatu mi připadá až neuvěřitelné, že ho Karel Čapek napsal už v roce 1920, přitom je stále tak aktuální, univerzální, obohacující a otevírající oči i mysl.

  2. Ivan Karásek

    Výborná Čapkova hra na vážné téma možnosti zániku lidstva kvůli robotům a ztrátě plodnosti lidstva. Silná hra s poselstvím, že lidstvo, lidská duše a city jsou nenahraditelné a důležité. Bez přehánění přelomové dílo.

  3. Robo L.

    Kdo by neznal tenhle světově proslulý Čapkův dystopický román. Dostal jsem se k jeho přečtění až v podnějším věku, ale dobře jsme udělal!

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dějství třetí

(Jedna z pokusných laboratoří továrny. Když se otevřou dveře v pozadí, je vidět nekonečnou řadu dalších laboratoří. Vlevo okno, vpravo dveře do pitevny. Při stěně vlevo dlouhý pracovní stůl s nesčetnými zkumavkami, baňkami, kahany, chemikáliemi, menším termostatem; proti oknu mikroskopický aparát se skleněnou koulí. Nad stolem visí řada rozžatých žárovek. Napravo psací stůl s velikými knihami, na něm rozsvícená žárovka. Skříně s nástroji. V levém koutě umyvadlo a nad ním zrcadélko, v pravém koutě pohovka.)

(u psacího stolku sedí Alquist s hlavou opřenou v dlaních)

 
Alquist
(listuje v knize) Nenajdu? -Nepochopím? - Nenaučím se? - Ztracená věda! Ó, že všechno nenapsali! - Galle, Galle, jak se dělali Roboti? Hallemeiere, Fabry, Domine, proč jste tolik odnesli ve svých hlavách? Kdybyste nechali aspoň stopu tajemství Rossumova! Ó! (zabouchne knihu) Nadarmo! Knihy už nemluví. Jsou němé jako všechno. Zemřely, zemřely spolu s lidmi! Nehledej! (vstane a jde k oknu, jež otevře) Zase noc. Kdybych mohl spát! Spát, snít, viděti lidi - Jakže, ještě jsou hvězdy? K čemu jsou hvězdy, když nejsou lidé? Ó bože, což nezhasly? - Ochlaď, ach ochlaď mi čelo, stará noci! Božská, spanilá, jako jsi bývala - noci, co tu chceš? Není milenců, není snů; ó chůvo, mrtvý je spánek beze snů; ničí modlitby už neposvětíš; nepožehnáš, matko, srdcím tlukoucím láskou. Není lásky. Heleno, Heleno, Heleno! - (odvrátí se od okna, prohlíží zkumavky, které vyňal z termostatu) Zase nic! Nadarmo! Co s tím? (rozbije zkumavku) Všechno je špatně! Vidíte přec, že už nemohu. - (poslouchá u okna) Stroje, pořád ty stroje! Roboti, zastavte je! Myslíte, že z nich.vynutíte život? Oh, nesnesu toho! (zavře okno) -- -Ne; ne, musíš hledat, musíš žit - Jen nebýt tak stár! Nestárnu příliš? (dívá se do zrcadla) Tváři, ubohá tváři! Podobo člověka posledního! Ukaž se, ukaž, tak dávno jsem neviděl lidskou tvář! Lidský úsměv! Cože, tohle má být úsměv? Ty žluté, jektající zuby? Oči, jak to mrkáte? Fuj, fuj, to jsou stařecké slzy, jděte! Už neumíte v sobě udržet svou vláhu, styďte se! A vy, změklé, zmodralé rty, co to brebtáte? Jak se třeseš, potřísněná brado? Tohle že je poslední člověk? (odvrátí se) Nechci už nikoho vidět! (usedne u stolu) Ne, ne, jen hledat! Prokleté vzorce, oživněte! (listuje) Nenajdu? - Nepochopím? - Nenaučím se?
 

(zaklepání)

 
Alquist
Dále!
 

(vejde Robotský sluha a zůstane stát u dveří)

 
Alquist
Co je?
Sluha
Pane, Ústřední výbor Robotů čeká, kdy jej přijmeš.
Alquist
Nechci nikoho vidět.
Sluha
Pane, přijel Damon z Havru.
Alquist
Ať čeká. (obrátí se prudce) Copak jsem vám neřekl, abyste hledali lidi? Najděte mně lidi! Najděte mně a muže a ženy! Jděte hledat!
Sluha
Pane, říkají, že hledali všude. Všude poslali výpravu a lodě.
Alquist
Nu a co?
Sluha
Není už jediného člověka.
Alquist
(vstane) Ani jediného! Cože, ani jediného? - Přiveď sem výbor!
 

(sluha odejde)

 
Alquist sám
Ani jediného? Copak jste nikoho nenechali žít? …