Juvenilie

Karel Čapek

55 

Elektronická kniha: Karel Čapek – Juvenilie (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: capek27 Kategorie:

Popis

Karel Čapek: Juvenilie

Anotace

Karel Čapek – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Žánr

, ,

Název originálu
Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Juvenilie“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NESMRTELNOST

PSÁNO U PŘÍLEŽITOSTI SMRTI FERREROVY[39]

 

AUTON GAR ATASTHALIESIN,[38] Z HANEBNÉ NEROZVÁŽLIVOSTI SE TO STALO, A SICE NA OSTROVĚ TRINAKRII[37] NEDALEKO ŠPANĚLSKA.

BYLI TO SOUDRUZI NESMRTELNĚ CHYTRÉHO ODYSSEA, KTEŘÍ Z TÉTO HANEBNÉ NEROZVÁŽLIVOSTI POBILI VELIKÉ BÝKY HELIOVÝ A SNĚDLI JE. ŽE Z TOHOTO POŽITÍ VZNIKLY POTOM NEPŘÍZNIVÉ A NEBEZPEČNÉ VĚTRY. JE DOSTI ZNÁMO; AVŠAK PODIVUHODNĚJŠÍ JE, ŽE POSEKANÉ MASO TĚCHTO BÝKŮ HELIOVÝCH BUČELO JEŠTĚ NA ROŽNI.

 

Představte si tu scénu neobvyklé krásy, drsnou tragickou noc na pobřeží pod velkolepými nebesy a červenou řadu ohňů, nad nimiž visí nabodeny krvavé kusy masa; a nyní kusy masa počnou chraptivě řváti, výhružně, mstivě a triumfálně se dovolávajíce veliké odplaty. Jaký to dlouhý chór pozaunových hlasů letících přes moře pod přečernými nebesy; jaký to veliký neutišitelný křik a jak nerozvážní mužové počínají se báti u červených ohňů!

Avšak, jak je možno, že býkové Heliovi řvali ještě po smrti, když nezemřeli za žádnou ideu ani politickou, ani náboženskou?

Neboť každý z nás dovede zemříti, a málokdo umí býti nesmrtelný; zato však jsou lidé, kteří mají nesmrtelnou smrt; provždycky jsou to nesmrtelné mrtvoly, vášnivé kadavery, jež strašně křičí pod přečernými nebesy.

Jsou nesmrtelní lidé, kteří se stávají aktuelními, když zemrou, kteří počnou jednati, když skonali, a jsou nejsilnější, když už nejsou. Jsou lidé, kteří z vlastní své rakve činí pódium řečnictví a z popraviště tribunu vysoké demagogie.

Kdo ještě bude nazývati hrob němým? Hrob je hlasitý křikloun a orgán nikdy neunavený, hrob je hrdlo demagogie, otvor křiku a resonanční prázdnota.

Schovávajíce se za svou imunitu, nevázáni zákonitostí a hranicemi občanského života, tito mrtví stávají se agitátory, fantastickými emisary a divokými autoritami; toť kariéra. Nuže, pak už stojí za to zemříti,

zemříti třeba ve Španělsku nedaleko ostrova Trinakrie; blízko Trinakrie, kde soudruhové Odysseovi z hanebné nerozvážlivosti, zcela nekonstitučně potloukli veliké býky Helia, boha osvětového.

[39] Ferrer Francisco (1859-1909) — španělský republikánský politik a pedagog, zakladatel Moderní školy v Barceloně s positivistickou a protiklerikální osnovou. Pro domnělou účast v protimonarchistickém spiknutí byl odsouzen k smrti. Jeho poprava r. 1909 způsobila v pokrokové světové veřejnosti veliké vzrušení a vyvolala v mnoha zemích rozsáhlé politické demonstrace. Obnovené soudní řízení prokázalo, že se Ferrer stal obětí justiční vraždy, zosnované španělskými reakcionáři.

[38] Auton gar atasthaliesin (řeč.) — Jejich zpupností... Z 12. zpěvu Homérovy Odysseje, v němž je vylíčeno provinění Odysseových druhů, kteří zabili několik kusu z posvátného Heliová stáda a byli za to bohy potrestáni ztroskotáním lodi při návratu a smrtí.

[37] Trinakria (též Thrinakria, Thrinakia) — mythický ostrov, ztotožňovaný se Sicílií. K němu se dějově váže 12. zpěv Odysseje, připomenutý v předcházející poznámce.