Jeden den Ivana Děnisoviče

Alexandr Solženicyn

81 

Elektronická kniha: Alexandr Solženicyn – Jeden den Ivana Děnisoviče (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: solzenicyn04 Kategorie: Štítky: ,

Popis

Alexandr Solženicyn: Jeden den Ivana Děnisoviče

Anotace

Tato částečně autobiografická kniha popisuje jeden den v pracovním táboře na Sibiři. Hlavní hrdina Ivan Děnisovič Šuchov byl zajat německou armádou, podařilo se mu utéct, ale byl odsouzen jako špión na deset let v pracovním táboře. I přes tvrdý režim, nelidské zacházení a krutou zimu si zachovává lidskou tvář a raduje se z toho nejmenšího, co mu dovoluje peklo pracovního tábora, nestěžuje si. Na závěr je u Šuchova vidět rezignace. Klesá pod břemenem, ale neprotestuje, nenaříká a dokonce nachází jisté potěšení v útrapách.

Alexandr Solženicyn – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Žánr

,

Název originálu

Один день Ивана Денисовича

Originál vydán

Jazyk originálu

Překlad

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Jeden den Ivana Děnisoviče“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Když se poslední řady kolony vyškrábaly na kopec, uviděl i Šuchov, co se děje: napravo od nich, daleko ve stepi, se černala další kolona. Šla šikmo proti naší koloně, a jak ji uviděla, zřejmě taky prudce přidala.

Mohla to být jen kolona z mechanických dílen, je v ní asi tři sta lidí. Nejspíš měli taky smůlu, taky je zdrželi. Ale kvůli čemu je? Pravda, u nich se někdy stane, že je zdrží kvůli práci. Třeba nedokončili opravu nějakého stroje. Jenže tem je to fuk, ti jsou celý den v teple.

Tak, a teď kdo s koho. Mládenci utíkají, doslova utíkají. Doprovod přešel taky do klusu a velitel jen každou chvíli křikne:

„Neroztahovat! Dobíhej tam vzadu! Vzadu dobíhat!“

Hergot, dej pokoj! Co štěkáš? Copak nedobíháme?

A všechno, o čem kdo mluvil i o čem kdo přemýšlel, všechno je zapomenuto a celá kolona má jediný zájem:

„Předehnat! Vzít je!“

A náhle se všechno pomíchalo jako sůl s pepřem, doprovod už najednou není pro káry nepřítel, ale přítel. A nepřítelem je tamta kolona.

Do všech najednou vjela veselost a zlost je přešla.

„Tempo! Tempo!“ křičí zadní na ty vpředu.

Naše kolona se vřítila do ulice a mechanici zmizeli za obytnou čtvrtí. Začal závod poslepu.

Prostředkem ulice se teď naší koloně běží líp. A taky doprovod nemá po stranách tak hrbolatou cestu. Tady je musíme vzít!

Musíme vzít mechaniky taky proto, že je prohlížejí v bráně zvlášť dlouho.

Od té doby, co se v táboře začalo zabíjet, je vedení přesvědčeno, že nože se dělají v mechanických dílnách a odtud že se pronášejí do tábora. Proto filcují mechaniky v bráně zvlášť přísně. I pozdě na podzim, zem už byla studená jako led, jim každý den ještě nařizovali;

„Mechanici boty dolu! Boty do rukou!“ Nechali je stát bosky a tak je prohlíželi.

A i teď, mráz nemráz, vždycky ukážou prstem:

„Ty tam, pravou válenku dolu! A ty levou!“

Kára sundá válenku, poskakuje po jedné noze a přitom musí válenku obrátit a zatřepat onucí na důkaz, že tam žádný nůž nemá.

Šuchov ovšem slyšel – jestli je to pravda nebo ne, to neví – že mechanici už v létě přinesli do tábora dva sloupky na odbíjenou a v těch že měli všechny nože poschovávané. V každém sloupku deset dlouhých nožů. Teď se na ně v táboře občas přijde, jednou tadyhle, jednou tamhle.

Tak přeběhli klusem kolem nového klubu, minuli obytnou čtvrt a dřevařský kombinát a vyrazili do zatáčky vedoucí přímo k bráně do tábora.

„Hu – hú – u!“ vyrazila ze sebe kolona jako jeden muž.

Právě sem, na tohle styčné místo obou cest měli namířeno! Mechanici se opozdili, zůstali nějakých sto padesát metru vpravo.

Tak, a teď už jdou klidně. Všichni v koloně se radují. Zaječí radostí, no prosím, ještě žáby se nás bojí.

A už je tu tábor. Je stejný, jaký byl, když ho ráno opustili: tma, kolem celého tábora prkenná ohrada, a na ní lucerny. Zvlášť hustě svítí lucerny před strážnici. Prostranství, kde bude prohlídka, je jak zalité sluncem.

Ale ještě než dojdou ke strážnici…

„Stát!“ křikl zástupce velitele. Odevzdá samopal jednomu strážnému a přiběhne těsně ke koloně …