Robert Fulghum

Podpořte LD sdílením:

Share

[4.6.1937]

Životopis

Americký spisovatel, unitářský pastor, filosof, učitel, zpěvák, malíř atd. Narodil se ve státě Texas, v současné době žije se svojí manželkou na houseboatu na Lake Union v Seattlu.

Popularitu si po celém světě získal především svými knížečkami s drobnými úvahami. Nejznámější jeho statí je Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. První kniha, kterou Fulghum vydal vydané v roce 1988 pod tímto názvem, mu okamžitě zajistila slávu (14 miliónů knih prodaných v 93 zemích po celém světě).

Jeho fejetony jsou často sentimentální, oslovují mnoho lidí, protože Robert Fulghum píše o tom, co míjíme každý den, aniž bychom se zastavili. O tom, co se týká všech společně, ale každého zvlášť. O tom, co toužíme sdílet, ale co dusíme někde uvnitř nás a skrýváme jako skvrnu na košili. Píše o životě, o maličkostech, které ten život tvoří. On samozřejmě píše o tom svém. Konkrétně, a přesto obecně.

Robert Fulghum je člověk mnoha povolání a schopností. Má několik vysokoškolských diplomů, ale mluví o sobě jako o samoukovi, jehož něčemu naučila teprve škola života.

Čtyřikrát objel svět, strávil dlouhý čas jako mnich v zen-buddhistickém klášteře. Během svého života vystřídal velké množství povolání, z nichž stojí za zmínku práce kovboje na statku v Texasu, Coloradu a Montaně, závodění na místních rodeích, zaměstanec firmy IBM, barman a učitel hry na kytaru. Hře na kytaru se věnuje poloprofesionálně, hraje na charitativních koncertech (ve skupině The Rock Bottom Remainders spolu se svými přáteli: Dave Barry, Stephen King …) a posledních 20 let rovněž učí kreslení.

Dílo

Citáty

Z lásky se vám může chtít umřít, ale taky můžete pro lásku žít.

Je velký rozdíl mezi první láskou a okamžikem, kdy na lásce poprvé záleží.

Během usilování o něco se vám někdy dostane bližšího pochopení sebe sama i ostatních.

Láska způsobuje bolest, ale také bolest léčí. Láska prostě bolest je.

Ztratíš mě, poznáš mě!

A já vám říkám, že hlavně záleží na dárku samém. Vlastně spíš, lidé, kteří mají ty správné pohnutky, dávají správné dárky. Mělo by to být takové pravidlo.

Opakem pravé lásky není nenávist, ale lhostejnost.

Nejvíce lásku obvykle potřebujeme ve chvíli, kdy nás nikdo mít rád ani nemůže.

Láska vám může srdce naplnit, pak zlomit a to zlomené srdce znovu vyléčit.

Dokud žijete – milujte se navzájem, a neste si následky.

Robert Fulghum

e-knihy

  • 30. 4. 2023