Ivan Martin Jirous

Podpořte LD sdílením:

Share

[23.9.1944-9.11.2011]

Životopis

Ivan Martin Jirous (též zvaný Magor) byl básník, kritik výtvarného umění, organizátor a představitel českého undergroundu, nezlomný odpůrce komunistického režimu, vedoucí a manažer rockové hudební skupiny The Plastic People of the Universe.

Ivan Jirous se narodil roku 1944 v Humpolci. Tam také maturitoval na gymnáziu. Po maturitě vystudoval obor dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (1963-1968).

Své první básně publikoval časopisecky, například v Sešitech nabo Mladé tvorbě. Už koncem 60. let se sblížil s undergroundovou skupinou Primitives Group (pozdější Plastic People of the Universe).

Kvůli Magorově nesouhlasu s komunismem mu nebylo umožněno profesionálně se věnovat literatuře. Střídal tedy zaměstnání jako noční hlídač, zahradník atp. Za své názory byl dokonce vězněm, poprvé v letech 1973 až 74, podruhé na 18 měsíců v roce 1976 v souvislosti s jeho spoluprací s Plastic People a poté ještě třikrát. Celkem strávil ve vězení osm let, z toho čtyři v přísném vězení ve Valdicích. Jeho postoj k režimu byl více než zřejmý – jeho Zprávu o třetím českém hudebním obrození z roku 1975 lze považovat i za programové prohlášení českého undergroundu. Podepsal Chartu 77 a roku 1979 se podílel na založení samizdatové edice Vokno.

Navzdory pádu komunistického režimu, proti kterému brojil, má Jirous i dnes občasné konflikty se zákonem, často kvůli výtržnictví; některými lidmi bývá označován za rváče a notorika. Dnes žije na Vysočině. Autorem přízviska Magor je Eugen Brikcius.

Typické pro Jirousovy básně je střídání zdánlivě se vylučujících prvků religiozity se stylizací autora do villonovského hrdiny-vyděděnce. Dalším typickým znakem jeho děl je útržkovitá větná skladba a estetizace vulgarismů.

Dílo

e-knihy

Zobrazuji všech 22 výsledků

  • 30. 4. 2023