cestopis

Náhodou zatímco toto píši, vlezla si mi na klín kočka a přede z plna hrdla. Tedy přiznám se, ačkoliv mi to zvíře vlastně překáží a nemohu se ho zbavit, že bych jaksi nebyl s to je usmrtit kopím ani espadou, pěšky ani a caballo. Pročež nepovažujte mne ani za krvežíznivce ani surovce, ačkoliv jsem se díval na porážku šesti býků a odešel jsem teprve při sedmém, a to ještě ne tak z důvodů morálních, jako spíš proto, že mě to začalo nudit. Byla to zčá…

Více
  • 13. 5. 2023

Raději bych toto ani nepsal, neboť stydím se, že nedovedu přesně říci, je-li nejkrásnější věcí na světě plavba po moři nebo Monreale nebo zahrádka v San Giovanni degli Eremiti. Co se Palerma týče, byl bych vám ještě včera napsal, že to je nejčistší město v celé Itálii; dnes, kdy jsem se potloukal kolem přístavu Cala, myslím, že je nejšpinavější, počítaje v to i Neapol i Rocca di Papa. Zato nesporná přednost Siciliánů je, že skoro vůbec nežebrají;…

Více
  • 13. 5. 2023

A když mně bylo nejsmutněji v zemi anglické – bylať anglická neděle, zamořená nevýslovnou nudou – pustil jsem se po Oxford Street; chtěl jsem jít prostě na východ, abych byl blíže vlasti, ale spletl jsem si směr a putoval jsem přímo k západu, pročež jsem se ocitl u Hyde Parku; říká se tam Marble Arch, protože je tam mramorová brána, která nikam nevede; nevím vlastně, proč tam stojí. Bylo mi jí poněkud líto, i šel jsem se na ni podívat a přitom js…

Více
  • 13. 5. 2023

Dne 22. května b. r. byl jsem pozván na zkoušku z českého jazyka – v Moskvě. Pochybuji, že by až posud kdy byla zkouška z českého jazyka konána s tak vážnou zevnitřností jako tato, a tedy zdržeti se nemohu, bych se jí před svými vzdálenými krajany nepochlubil; kdyby již pro nic jiného, aspoň pro zlost učitelovi na hlavní škole, p. X, který nám prorokovávati nepřestával, že čeština nepřetrvá šestku (t. j. 1860). / Známo totiž, že kromě stávajících ji…

Více
  • 13. 5. 2023

Zjistil jsem dlouhou zkušeností, že obdivuji všechny národy a nenávidím všechny vlády, a nic tak nepobuřuje můj přirozený anarchismus jako státní hranice, kde trpěliví a schopní veřejní zaměstnanci vykonávají své povinnosti, pokud jde o překročení hranic a clo. V životě jsem nikdy nic nepašoval. Proč tedy mám nepříjemně provinilý pocit, když se blížím k celní hranici? Přejel jsme vysoký most, kde se platí mýto, zdolal jsem kousek země nikoho a př…

Více
  • 13. 5. 2023

Švejk de la Mancha kráčí světem s laskavou tváří debila a vchází do snů našim dětem. Božíčku, jaká idyla! / Zhovadilosti světa čelí blbostí ryze humánní. Co ještě chcete? Není skvělý? Kdo jiný lidstvo zachrání? / Oslíček boží v ringu doby,jež pořád mění garderoby,v putyce za nás drží stráž, / bit moralisty, proklet snoby,smutný jak vorvaň v poušti Gobi –Švejk de la Mancha, bratr náš. / Volně dle Ezopa / Stojí, stojí volina volebním poli,hádají se, koho zvolitna vedou…

Více
  • 13. 5. 2023

Poslední část trilogie (Cesta slepých ptáků, Runa Rider a Sluneční jezero) pojednává o cestě čtveřice kosmonautů na Mars. Celé dobrodružství začalo tím, že paní Alena, manželka Dr. Kameníka, jako jedna z nejlepších fotografek v ústavu zkoumajícím Mars, vyfotila podivný znak na Marsu – runu „Rider“, která byla znakem jednoho z dávných Vikingů, žijících v blízkosti tajemné jeskyně, ve které bylo objeveno mnoho znaků mimozemské aktivity. / Chvíli po to…

Více
  • 13. 5. 2023

Hlavními postavami jsou cestující a lidé, jejichž cesty se střetnou v kalifornském zájezdním hostinci „Na křižovatce rebelantů“. Místu, kde se tento hostinec nachází se říká „Nároží povstalců.“ Tito lidé, kteří žijí ve zmechanizované a odhumanizované společnosti prožívají dvojí život: skutečný, který neberou na vědomí a pohybují se v něm jako ve snu a život snů, kterému věnují všechny své myšlenky. Příběh začíná příjezdem autobusu, jehož cestujíc…

Více
  • 13. 5. 2023

Příběh z městečka Monterey,ze čtvrti Pláň Tortilla-vyprávění o šesti přátelích žijících společně v jednom domě. Jejich osudy se odvíjejí zdánlivě na okraji společnosti, oni jsou ale se svými životy společenských vyděděnců celkem smířeni a spokojeni. / Hlavní postava příběhu, paisano Danny, žije život bez zázemí, spí v lesích, pro své výtržnictví je často také ve vězení a neustále je opilý. Po smrti příbuzného zdědí dva domy, a tak si zvyká na život …

Více
  • 13. 5. 2023

Dobrodružný příběh anglického džentlmena – nudného až běda – Philease Fogga, který není v životě naprosto k ničemu, ani sobě ani jiným neprospívá, jen jí, spí, chodí do klubu, kde se z nudy vsadí prakticky o celé své jmění, že objede svět za 80 dní. Cestu podnikne, ale ani jednou nevyhlédne ven do krajiny, neprohlédne město, prostě zase jen přežívá. Jede mnoho jízdními prostředky, vlakem, lodí, plachetnicí, kolesovým parníkem, sněžnými saněmi, na…

Více
  • 13. 5. 2023

11 / I was two weeks late meeting Remi Boncœur. The bus trip from Denver to Frisco was uneventful except that my whole soul leaped to it the nearer we got to Frisco. Cheyenne again, in the afternoon this time, and then west over the range; crossing the Divide at midnight at Creston, arriving at Salt Lake City at dawn — a city of sprinklers, the least likely place for Dean to have been born; then out to Nevada in the hot sun, Reno by nightfall…

Více
  • 13. 5. 2023

[7.1.1925-30.1.1995] Britský prozaik Gerald Durrell se narodil roku 1925 v indickém Džámšédpuru. Roku 1928 se rodina vrátila do Anglie a poté žila na různých místech v Evropě. Ve 30. letech, během pobytu na ostrově Korfu, se Durrell začal zabývat zoologií. Po válce podnikl několik expedic do Afriky, Jižní Ameriky, Ruska, Tichomoří, Afriky i Asie. Založil Jerseyský zoologický park a Jerseyský...

Více
  • 30. 4. 2023

[7.6.1847-21.5.1902] MUDr. Emil Holub byl český lékař, cestovatel, kartograf a etnograf. Narodil se roku 1847 v Holicích v rodině praktického lékaře, v roce 1857 se rodina přestěhovala do Pátku u Loun. V roce 1858 začal Emil Holub navštěvovat malostranské gymnázium v Praze, z nějž o rok později odešel na německé gymnázium v Žatci, kde roku 1866 odmaturoval. Emila Holuba zaujaly...

Více
  • 29. 4. 2023

[12.3.1922-21.10.1969] Jack Kerouac, celým jménem Jean-Louis Lebris de Kerouac, se narodil 12.3. 1922 ve městě Lowell, stát Massachusetts. Vyrůstal ve francouzsko-kanadské rodině. Měl mladší sestru Nin a staršího bratra Gerarda. Jeho psaní je velmi ovlivněno brzkou smrtí bratra, o kterém napsal v knize Vize Gerarda. Na střední škole vyniká Kerouac ve fotbale – v šestnácti letech získává sportovní stipendium na...

Více
  • 29. 4. 2023

[11.9.1885-2.3.1930] David Herbert Lawrence se narodil roku 1885 v Eastwoodu jako čtvrté dítě horníka. Ve třinácti letech získal stipendium na střední škole v Nottinghamu, kterou nedokončil, a později začal pracovat pro firmu na chirurgické nástroje za třináct šilinků týdně. Zanedlouho opustil i tuto práci a působil jako soukromý učitel v Eastwoodu. Během svých studií na Nottinghamské univerzitě, kde se D.H....

Více
  • 29. 4. 2023