Carrie (Stephen King)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Děj knihy se odehrává mezi americkými teenagery. Hlavní hrdinka Carrie White je nešťastná, neatraktivní dívka. Je pronásledována a šikanována svými vrstevníky. Její matka je náboženský fanatik a tyranizuje ji. Carrie zjišťuje, že má nadpřirozené schopnosti. Na maturitním plese se stane několik vážných událostí, díky nimž se městečko mění v dějiště hrůzy.

— 1 —


Stručný děj

Děj Kingovy knihy Carrie se odehrává v městě Chamberlain. Hlavní postavou je Carrie, dospívající dívka, která má telekinetické schopnosti, žije s matkou, náboženskou fanatičkou. Když dostane ve škole svou první menstruaci o čemž nemá nejmenší tušení a myslí si, že vykrvácí, ostatní dívky se jí krutě vysmějí a začnou po ní házet vložky. Situaci řeší učitelka tělocviku slečna Desjardinová, která z počátku nechápe Carriin hysterický záchvat z menstruace, až později jí doje že je to její první. Situaci řeší s ředitelem školy a žádá o potrestání ostatních dívek. Když Carrie po tomto hrozném dni přijde domů ze školy její matka pro ni nemá pochopení, říká že je to boží trest. Její prsa nazývá „nečisté polštáře“ Carrie je doma nucena modlit se dlouhé hodiny v komoře a prosit o dopuštění. Dívky, které se Carrie smály, musí být týden po škole s učitelkou tělocviku, nebo budou na 3 dny vyloučeny ze školy a nesmí na maturitní ples.

Všechny dívky byly týden po škole až na Sue Snellovou. Sue má za otce právníka, který si ztěžuje na šikanu od učitelky tělocviku vůči své dceři v době plnění trestu (po škole), ředitel školy ale oponuje tím, že Sue útočila na jinou studentku (na Carrie). Nakonec tedy Sue zůstane 3 dny doma a má zákaz maturitního plesu. Sue řekne svému klukovi Tommimu aby šel na ples s Carrie, že jí to udělá radost, on nakonec souhlasí. Mezitím chce Christine další spolužačka Carrie překazit maturitní ples, pomáhá jí v tom Billy (její milenec). Billy společně s dalšími kluky obstará dva kýble prasečí krve, které připevní na traverzu v tělocvičně, kde se bude konat maturitní ples. Na maturitním plese se volí král a královna plesu, nakonec je jím zvolen Tommy a Carrie, avšak když se oba usadí na trůny a začne hrát školní hymna Christine venku zatáhne za provázek, který spustí kýble krve. Krev se vylije na Carrie a Tommmyho, ten ještě utrpí tvrdý úder kýblem do hlavy a následně umírá.

Tato situace rozesměje hosty plesu. Carrie si myslí, že se smějí jí, ostatně jako vždy, a z plesu uteče. Po chvíli se ale vrátí a pomocí svých telekinetických schopností se chce všem pomstít. Drží v mysli zavřené dveře tělocvičny, způsobí požár, pustí samozavlažovací zařízení v tělocvičně, následně otevře hydranty ve městě, aby se požár nedal uhasit, nechá vybuchnout benzínku. Potom jde domů k matce, která si o ní myslí že je čarodějnice a přizná jí že už ji několikrát chtěla zabít. A bodne jí nůž do ramene, Carrie ještě stihne odej9t k motelu u Kavalíra, který nechá shořet. Umírá vyčerpaná na zemi před tímto motelem. Město se z této katastrofy již nikdy nevzpamatovalo…

— 2 —

Informace

Bibliografické údaje

e-kniha

Kompletní kniha ke stažení (ePub, PDF):

  • 13. 5. 2023