Tunel do nebes (Robert A. Heinlein)

Podpořte LD sdílením:

Share

Ukázky

Celá e-kniha Tunel do nebes ke stažení v ePUB, PDF a MOBI


2. Pátá cesta

 

Raketové lodě vesmír nedobyly, pouze ho prozkoumaly. Když raketa opouští Zemi, letí rychlostí sedm mílí za sekundu, což je na tak ohromné vzdálenosti hrozně pomalé. Jen Měsíc je rozumně daleko - víceméně čtyři dny. Na Mars to trvá třicet sedm týdnů, na Saturn chmurných šest let a planeta Pluto je vzdálena neskutečnou polovinu století, což je způsobeno tím, že mohou létat jen po elipsové dráze.

Až díky Ortegově pohonu se stala sluneční soustava dosažitelná. Protože je založená na teorii o přeměně hmoty, Einsteinově nesmrtelné rovnicí e=Mc2, je možné použít jakoukoliv akceleraci, kterou pilot vydrží. Při pohodlné přitažlivosti se vzdálenosti mezi vnitřními planetami soustavy a Zemí počítaly na hodiny, daleký Pluto byl vzdálen jen osmnáct dní. Byla to stejná změna jako z koňského hřbetu na tryskové letadlo.

Tato krásná nová hračka měla jeden nedostatek, nebylo moc kam jet. Z lidského úhlu pohledu je sluneční soustava vytvořena z pozoruhodně neatraktivních nemovitostí - kromě krásné Terry, bujné, zelené a nádherné. Obyvatelům Jupiteru s ocelovými údy nevadí 2,5krát větší přitažlivost než naše a ve zdraví žijí v jedovatém ovzduší s nelidským tlakem. Marťanům se daří dobře v téměř úplném vakuu a skalní ještěrky z Luny dokonce vůbec nedýchají. Ale tyto planety nejsou pro lidi.

Lidstvo vzkvétá na planetě s kyslíkem, dostatečně blízko hvězdě typu G, s klimatem pohybujícím se okolo bodu mrazu…. to znamená na Zemi.

Když už tedy jste na Zemi, proč se někam stěhovat? Důvodem bylo obrovské množství dětí. Malthus na to upozorňoval již dávno: potrava roste aritmetickou řadou, lidstvo geometrickou. Do 1. světové války žila jedna polovina lidí na hranici hladovění, do 2. světové války se zvyšovala populace o 55 000 lidí denně; před třetí světovou válkou v roce 1954, činil přírůstek 100 000 krků a žaludků za den; 35 000 000 lidí navíc každý rok… A populace Země rychle přerostla úrodnost zemědělských půd.

Vodíkové, biologické a nervové zbraně a horory, které následovaly, nebyly ani tak politické. Spíš to byl boj žebráků o kůrku chleba.

Autor Gulliverových cest navrhoval s úšklebkem. aby se irské děti vykrmovaly pro anglické stoly; jiní učenci poukazovali na méně drastické způsoby potlačení růstu populace - žádný z nich nedokázal nic vyřešit. Život, každý život má dva základní cíle přežít a rozmnožit se. Rozum je bezúčelný vedlejší produkt, kromě toho, že slouží těmto základním pohnutkám.

Rozum se dá donutit, aby sloužil těmto účelům. V naší galaxii je více než sto tisíc planet zemského typu, každá z nich je stejně teplá a mateřská jako sladká Země. Loď s Ortegovým pohonem dosáhla ke hvězdám. Lidstvo mohlo kolonizoval jako tehdy, když milióny hladových Evropanů přeplulo Atlantik a vychovalo víc dětí v Novém světě.

Někteří tak učinili…, dokonce stovky tisíců. Ale celá rasa, i kdyby pracovala jako tým, nemůže postavit a uvést do provozu sto lodí pro tisíc kolonistů denně a pokračovat tak den po dni, rok po roce, nekonečně dlouho. Navíc ani s touto silou a vůlí (kterou lidstvo nikdy nemělo) není v zemské kůře tolik oceli, hliníku a uranu. Ani setina potřebného množství.

Ale rozum dokáže najít řešení i tam, kde žádné není. Psychologové jednou zavřeli opici do místnosti, kde naaranžovali čtyři únikové cesty. Pak pozorovali, kterou z nich nalezne.

Opice utekla pátou cestou.

Dr. Jesse Evelyn Ramsbotham se nesnažil vyřešit problém s novorozenci, snažil se postavit stroj času. Měl pro to dva důvody: za prvé to bylo nemožné a za druhé se mu potily ruce a koktal vždy, když byl v přítomnosti ženy. Nevěděl, že první důvod je kompenzací toho druhého; vlastně o tom druhém ani nevěděl - byla to věc, které se jeho podvědomí vyhýbalo.

Je zbytečné spekulovat nad tím, co by se stalo, kdyby ho pojmenovali Bill a nezatížili ho dvěma dívčími jmény. Možná by z něj byla národní fotbalová hvězda nebo pojišťovák, který by přidal svých několik dětí k již tak alarmujícímu množství. Místo toho se stal fyzikem a matematikem.

Pokroku ve fyz…

Informace

Bibliografické údaje

  • 13. 5. 2023