Stmívání (Jiří Orten)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Ryby

Smutná nostalgická báseň, ve které básník chce vzít čas zpět. Chce se vrátit zpět do svých dětských let. Chce odejít od všeho zlého na světě. Básník nechce zemřít. Snaží se uniknout ze světa dospělých. Báseň se rýmuje, je melodická.

Smutné vyznání

básník říká dívce, že když přijde svítání, zapomene na něj. Vyzná se jí ze své lásky v dopise, který jí veřer pošle. Pak se básník obrací do budoucnosti, kdy bude dívka stará a bude chtít, aby ji miloval. Jenomže on už nechce. Tehdy dívka pozná, že ho miluje. Básník chtěl vyjádřit, že máme brát, dokud to jde. Další šance se už nemusí vyskytnout. Báseň je melodická, ale nerýmuje se.

Ohlédnutí

Popisuje zde, jak prší v lese. Vzpomíná na mládí, kdy se před deštěm neschovával. Rád stával v dešti. Naslouchal mu. V poslední sloce popisuje, co tenkrát dělala zvířata. Mladé vrány vypadly z hnízda a běžel k nim mraveneček. V básni se objevuje motiv smrti, soucit. Používá obkročný rým.

Hodnocení:

Skoro ve všech básních se básnk vrací do mládí. Jsou to nostalgické básně. Objevuje se motiv smrti a soucit. Mnohdy chtějí postavy něčeho dosáhnout.

Informace

Bibliografické údaje

  • Autor: Jiří Orten
  • Jazyk: Čeština
  • Žánr(y): poezie, báseň, sbírka
  • 13. 5. 2023