Višňový sad (Anton Pavlovič Čechov)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Čechovovo dílo Višňový sad je jedno z jeho nejvydařenějších děl, jež nám podává pravdivé a objektivní svědectví o skomírajícím životě šlechticů na ruském venkově. Panství, situované daleko od centra Evropy i evropského kulturního a pokrokového centra, společně s Ruskem beznadějně zaostává za tehdejší dobou...

Višňový sad je tragikomedie o čtyřech dějstvích, odehrává se na panství Raněvské. Její dcera se jmenuje Aňa, je jí 17 let, Raněvská má ještě nevlastní dceru Varju.

První dějství začíná v pokoji. Podnikatel Lopachin se baví s Duňašou (panská) o paní, která byla v cizině několik let a teď přijíždí zpět na panství. Lopachin pak rozebírá nedobrou situaci - že bude muset prodat višňový sad, aby byly peníze na dluhy, jinak hrozí, že budou muset dát panství i višňový sad do dražby.

Ve druhém dějství Charlotta, která je guvernantka, mluví s účetním Jepichodovem, sluhou Jašou a s panskou Duňašou. Vzpomínají, jak se dříve na panství žilo, jak paní Raněvská utrácela peníze, jak její manžel pil a nedělal dluhy a zemřel. Pak se jim utopil chlapec a paní Raněvská odjela do Paříže.

Ve třetím dějství všichni tančí v salonu. Probírají, jestli už je višňový sad prodaný v dražbě. Pak přichází Lopachin a všichni se ho ptají, zda se už našel kupec. Lopachin všem řekne, že sad i panství koupil on sám. Zároveň jim oznámí, jaký má záměr - celý sad pokácí a postaví tam letní chaty pro nové nájemníky.

Ve čtvrtém dějství se chystá stěhování a paní Raněvská opět odjíždí, i její dcery a služebnictvo. V závěru hry je celý dům prázdný, objevuje se pouze starý sluha Firs, na něhož zapomněli. Ten si lehne na pohovku a v dálce slyší údery seker, jak se kácí stromy...

Citát z knihy

"Já koupil panství, kde dědek, táta dřeli jako otroci, kde je nepouštěli do kuchyně..."

(Lopachin se raduje po koupení višňového sadu a panství)

— 1 —


Čechovova tragikomedie o odcházejícím světě feudální aristokracie, kterou z jejích výsostných pozic vytlačuje dravá měšťanská společnost.

Poslední Čechovova dokončená hra.

Stručný obsah

Šlechtična Raněvská se vrací z Paříže na své panství s višňovým sadem, které je zadluženo a půjde do dražby. Hrozící zkázu si však řada postav odmítá připustit a navzdory dluhům kněžna dále rozhazuje nesmyslně peníze. Nakonec jde dům s panstvím skutečně do aukce a vše je prodáno.

Kněžna se opět vrátí do Paříže.

Hra má několik vedlejších linií milostných vztahů, které nedojdou naplnění. Například vztah mezi dcerou šlechtičny a studentem Péťou nebo Lopachinovy snahy, které pokaždé skončí debatou o počasí. Když dům všichni opustí, zůstane zde jen starý majordomus, který umírá.

— 2 —

Informace

  • 13. 5. 2023