Evin ostrov

Edgar Wallace

65 

Elektronická kniha: Edgar Wallace – Evin ostrov (jazyk: čeština)

Katalogové číslo: wallace24 Kategorie:

Popis

E-kniha Edgar Wallace: Evin ostrov

Anotace

Na přelomu 19. a 20. století se odehrává dobrodružný a poutavý příběh, jehož děj je předložen ve formě vyprávění svědků. Hlavní hrdina, kapitán Tatham, je odvážný a cílevědomý muž, který přes četné překážky i úklady všemi možnými prostředky uskutečňuje svůj sen. Na odlehlém, příkrými stěnami chráněném, zlatonosném ostrově buduje soběstačné společenství. To je po obratném politickém jednání se zástupci mocností i za pomoci jeho ženy Evy oficiálně uznáno jako samostatná parlamentní republika, jejímž se stává prezidentem.

O autorovi

Edgar Wallace

[1.4.1875-10.2.1932] Anglický spisovatel, scenárista, dramatik a novinář Richard Horatio Edgar Wallace se narodil roku 1875 v Greenwichi (UK) do herecké rodiny. Matka jej hned po narození odložila do nalezince, krátce poté se ho ujal nosič na londýnském rybím trhu Dick Freeman.Wallace nedostudoval ani základní školu a již od 11 let pracoval. Prošel řadou podřadných zaměstnání, v osmnácti letech vstoupil do britské...

Edgar Wallace: životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Žánr

, , , , ,

Název originálu

Eve’s Island

Originál vydán

Jazyk originálu

Překlad

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Evin ostrov“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další výpověď čtvrtého svědka

 

Richard Callus

 

Vracím se k žurnalistovi panu Callusovi, jenž mi kromě vylíčení dalších událostí poskytl několik velmi bystrých pohledů na evropskou situaci a ujistil mě, že se Evropa tehdy nacházela ne-li v předvečer války, tedy aspoň tak blízko války jako ještě nikdy. Pan Callus mě ujistil, že se Tatham jen z čistě vlasteneckých důvodů nikdy nedovolával amerického občanství. Chtěl svou vládu ušetřit nemilých rozpaků.

 

„Tatham mi před odjezdem z Anglie napsal, abych vešel do styku s vládou konžského státu, dotázal se jí, jakou cenu požaduje za svůj parník Pealo, a konžská vláda to měla sdělit inzerátem v londýnském deníku Times. Pak jsem měl inzerát vystřihnout a při první vhodné příležitosti mu ho poslat. Dále mi napsal, že Skautina zakotví v posledním týdnu měsíce dubna příštího roku v Rio de Janeiru, a prosil mě, abych vstoupil na její palubu a přijel k němu na ostrov.

Pozvání jsem bohužel nemohl přijmout, protože Skautina připlula do Rio de Janeira, jak jsem se později dozvěděl, teprve o šest měsíců později. Přivezla čtrnáct tisíc uncí zlata a kromě toho dlouhou písemnou zprávu od Tathama. Obsahovala příliš mnoho řečnického vzletu a příliš málo opravdových informací, ale přece jsem se z ní dozvěděl, že Tatham dopravil na ostrov tři sta černých dělníků, že všechny těžní stroje a stoupy už pracují, že se buduje krásné město, že jim už nechybí nic jiného než větší zásoby uhlí a že je Eva Smithová báječná žena.

Loni v červnu, kdy vrcholila krize Tathamova ostrova, jsem obdržel telegram, který mi byl zaslán do New Yorku:

 

‚Jiskrovou telegrafií přes Rio. Skautina Vás očekává v Riu 3. července. Nejvýš naléhavé a kritické.

Ned‘

 

Za tři dny jsem odjel rychlíkem do Ria, kde jsem vstoupil na palubu Skautiny a odplul na Tathamův ostrov, abych tam pozoroval vyvrcholení Tathamových plánů, abych tam obdivoval Evu Smithovou a abych se stal na okamžik rozhodčím o míru světa.

Velitelem Skautiny byl opět Hackitt, ale byl to docela jiný muž než onen Hackitt, kterého jsem poznal jako zádumčivého a smutného člověka v těch pamětihodných dnech u Loandy. Především doslova zářil ve své nové uniformě ozdobené zlatými prýmky, ale kromě toho byl veselý a jako každý, kdo dlel delší dobu ve společnosti kapitána Tathama, přijal aspoň něco z jeho zázračné jistoty a sebedůvěry.

Také Skautina vypadala mnohem přepychověji. Hackitt mi řekl, že se už Tatham zprostil závazků ke konžské vládě, že zaplatil všechno, co tato vláda požadovala, zaplatil také všem obchodníkům v Loandě, dal opravit loď a opatřil ji novou výzbrojí a nejmodernějšími stroji.

Plavba na Skautině nebyla nijak příjemná. Ocitli jsme se v pásmu velmi ošklivého počasí, vlny vyhazovaly malý parník nahoru a dolů – a tak to trvalo celý týden. Mohu říci, že jsem byl opravdu šťastný, když jsem na obzoru objevil plochý vrchol Tathamova ostrova. Přiblížili jsme se k ostrovu a Hackitt dal krásnými novými vlajkami signál. Nad ostrovem vyletěl bílý obláček a za něk…