Případ Stretelliové

Edgar Wallace

39 

Elektronická kniha: Edgar Wallace – Případ Stretelliové (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: wallace11 Kategorie:

Popis

Edgar Wallace: Případ Stretelliové

Anotace

Edgar Wallace – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Žánr

Název originálu
Jazyk originálu

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Případ Stretelliové“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Detektiv inspektor John Mackenzie odešel do penze - jeho případů jsou plné kdekteré noviny. Stejně tak jsou jeho nadřízení plní údivu nad jeho předčasným odchodem a vymýšlejí si všelijaké důvody, proč opustil tak brzy službu vlasti. Nikdy však nepřišli na ten pravý, jímž byl nepřekonatelný rozpor mezi smyslem pro povinnost, smyslem pro spravedlnost a pochmurným smyslem pro humor.

A tento konflikt citů vznikl nad případem Stretelliové, o němž většina kriminálních odborníků a většina lidí soudí, že byl skončen jednoho studeného prosincového rána v nottinghamské věznici.

Částečně to byla pravda, nicméně i s tím, jak mu dosud zněla v uších pochvala šéfa a při vědomí, že na něj čeká nové místo superintendenta, v Mackenzieovi se příliš silně svářely povinnost, spravedlnost a humor. Sedl tedy ve své kanceláři a napsal svou rezignaci.

Mackenzie byl vlastně trochu staromódní, a když mu do kanceláře přinesli vizitku nadepsanou "dr. Mona Stretelliová, Madrid", zafrkal. Byl zaujat proti doktorkám, třebaže tahle byla první, která k němu kdy přišla na radu.

"Pošlete ji dovnitř," přikázal a podivil se přitom, co přivedlo španělskou doktorku do Scotland Yardu.

Byla uvnitř, než mohl úvahy dokončit - středně vysoká dívka, tmavá, schopně vypadající, dokonce hezká.

"Je mi velkou ctí, paní doktorko," řekl konvenčně ve franštině. "Co pro vás mohu udělat?"

Usmála se na to energické přivítání. "Můžete mi věnovat deset minut vašeho cenného času, pane Mackenzie?" řekla dokonalou angličtinou. "Mám pro vás důležité poslání."

Podala mu dopis s razítkem ministerstva vnitra. Bylo to doporučení od tamnějšího vysokého úředníka, a inspektor Mackenzie se přestal divit.

"Znáte pana Petera Morstelse?" zeptala se a on zavrtěl hlavou.

Zaváhala.

"V Londýně jste musel slyšet... nějaké řeči - o lidech z West Endu, chci říci. Neslyšel jste někdy o Margaret Stretelliové?"

Mackenzie se zamračil. "No ovšem! Já měl hned dojem, že mi to jméno něco říká. Snad nejste příbuzné?"

Přikývla. "Byla to moje sestra."

"Byla? Což snad je mrtvá?"

Dívka znovu přikývla a viděl, že její oči jsou vlhké.

Když Margaret Stretelliová zmizela z Londýna, nikoho na policii to nevyvedlo z rovnováhy, ale nedá se říci, že by si toho nikdo nevšiml. Margaret patřila k dívčinám ostříhaným nakrátko, které se scházely v jedné restauraci v Soho. Vědělo se, že se pohybuje v pochybné společnosti. Mluvilo se o pašování kokainu, v němž hrála vzrušující roli, ale zadarmo. Mluvilo se o divokém večírku, kam vtrhla policie, a o přestupkovém případě, kdy se objevila v nepěkné roli řidičky auta, které vrazilo do lucerny.

Policie se o její kousky mírně zajímala, věděla, že je na tom finančně dobře, a když se dlouho neobjevovala na obvyklých místech, trochu se o to začali zajímat. Zjistili, že se vdala za bohatého sedláka v Midlands, za pár týdnů po svatbě od něho utekla a teď je v New Yorku.

Což byla historka tak nudná, že sotva stála Scotland Yardu za zaznamenání, ale protože všechny zločiny začínají takhle n…